Święta to jeden z najpiękniejszych okresów w roku. To czas, który spędzamy z bliskimi – często z tymi dawno niewidzianymi – przy wspólnym stole, zajadając się świątecznymi daniam, strojąc choinkę i obdarowując się prezentami. Niestety – czar tych wyjątkowych chwil może prysnąć w mgnieniu oka. Wystarczy, że przy wspomnianym stole dojdzie do kłótni. Tak, według badań przeprowadzonych przez serwis Prezentmarzeń na próbie 985 respondentów, uważa 41% Polaków.


5 zasad, które pomogą Ci przetrwać Boże Narodzenie. Tych rzeczy powinnaś unikać w święta jak ognia >>>
 

Świąteczne gafy Polaków. Jakie popełniamy najczęściej? 

Nieco mniej, bo 30% jest zdania, że największą świąteczną gafą jest upicie się przy świątecznym stole. Z kolei tylko 12% sądzi, że gafę popełniamy wtedy, gdy podarujemy komuś nietrafiony prezent, a 6% – kiedy zupełnie zapomnimy o jego kupnie, bądź złożymy komuś niewłaściwe życzenia. To pokazuje też, że o wiele łatwiej zapominamy o nie do końca trafionych życzeniach lub upominku, niż o przekrzykiwaniu się nad barszczem z uszkami. Bo według 34% ankietowanych Polaków świąteczne wpadki związane są właśnie z drażliwymi tematami rozmów, a 28% – co się z tym wiąże – z nieodpowiednim zachowaniem przy stole.

Choć nietrafione prezenty nie muszą przekreślić miło spędzonych świąt, Polacy są wyczuleni na pewne kwestie. Zdaniem 36% badanych lepiej nie wręczać upominków z podtekstem, zbyt drogich lub zbyt tanich (29%), zbyt osobistych (18%) i co ciekawe – praktycznych (17%). No cóż, to tylko potwierdza, że jesteśmy wyjątkowo wybredni i marudni. O czym natomiast warto pamiętać podczas wręczania prezentu? Zdaniem 41% ankietowanych o odklejeniu ceny, według 29% badanych – o uśmiechu, 16% uważa, że o ładnym opakowaniu, a 14% oczekuje dodatkowo kartki z życzeniami.


7 błędów, które popełniamy, kupując prezenty na święta. Podpowiadamy, jak ich uniknąć! >>>
 

Nietrafiony prezent świąteczny – jak go uniknąć?

Biorąc udział w badaniu są w 41% zgodni co do tego, jak można uniknąć świątecznych wpadek związanych z prezentami. Czyli pytając o preferencje upominkowe (też jesteśmy tego zdania!). 22% sądzi, że ciekawym i bezpiecznym rozwiązaniem może być upominek w formie przeżycia, ale pod warunkiem, że znamy zainteresowania danej osoby (więc tuta też potrzebny jest wywiad).

Jak często Polacy padają sprawcami świątecznych gaf? Do tego przyznało się 36% ankietowanych, przy czym zaznaczyło, że uczy się na błędach. 26% obawia się wpadki, 22% wyznało, że gafa przytrafiła mus się raz i nie chce przeżywać kolejnej, zaś 16% takie gafy popełnia notorycznie. A komu najczęściej takie wpadki się zdarzają? 28% badanych twierdzi, że dziadkowi lub babci, 27% uważa, że dalszym krewnym, 26% wskazuje na rodziców, a 19% na rodzeństwo.

Zobacz także:

Nie ma jednak takiej świątecznej gafy, której nie dałoby się odkręcić! 64% ankietowanych zgadza się w tym, że wystarczy przeprosić, ale 29% uważa, że z tym lepiej poczekać do kolejnych świąt i nie dolewać oliwy do ognia. Wśród badanych znaleźli się też tacy, którym wpadkę zrekompensowałby jeszcze jeden, tym razem trafiony prezent (7%). A Wy, co uważacie?


Nie lubisz świąt? Jest na to sposób. Podpowiadamy, jak pokochać Boże Narodzenie! >>>