Przyjaźń to jedna z najważniejszych wartości w życiu. Pielęgnujemy relacje, które są dla nas ważne i dbamy o tych, na których nam zależy. Czasem przyjaźń wymaga również poświęceń, rezygnacji z planów i pomocy drugiej osobie. Jedna definicja prawdziwej i szczerej przyjaźni nie istnieje, ponieważ to bardzo złożone zagadnienie. Po czym poznać, że Twoi przyjaciele mają nieczyste intencje i są fałszywi? Oto kilka sygnałów, które mogą dać Ci do myślenia.

Nie cieszą się z Twoich osiągnięć

Przysłowie o tym, że prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie jest jak najbardziej trafne, ale umiejętność wspierania i radości z sukcesów innych osób także jest sztuką. Jeżeli macie obok siebie przyjaciela, który cieszy się z Waszych osiągnięć bez nuty zazdrości, dbajcie o niego.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? >>>

Potrafią ocenić Twoje zachowanie

Nie mylcie tego z konstruktywną krytyką. Jednak niektórym osobom łatwo przychodzi osądzanie innych, a to jest sygnał, że tak naprawdę nie są Waszymi przyjaciółmi, ponieważ w szczerej relacji nie ma miejsca na ocenianie i wydawanie osądów. Zamiast tego powinny pojawić się wsparcie i mądre rady.

Lubią dużo mówić... o sobie

Albo to kwestia tego, że są egoistami i brakuje im empatii, albo średnio interesuje ich co u Was słychać. Brak zainteresowania, kiedy opowiadacie im o swoich przeżyciach lub ciągłe mówienie o sobie nie sprzyja budowaniu więzi.

Wciąż nie mają dla Ciebie czasu

Nie chodzi o to, aby widywać się codziennie. Prawdziwa przyjaźń przetrwa na odległość i może być szczera, kiedy spotykacie się nawet jeden raz na pół roku, ale nawet w takich ciężkich warunkach musisz mieć niezachwianą pewność, że możesz zwrócić się do nich, kiedy będziesz w potrzebie. Jeśli czujesz się lekceważony/a, taka relacja nie ma sensu, a na pewno nie jest to przyjaźń.

Podsumowując, przyjaźń to bardzo indywidualna i delikatna kwestia, a to, co u jednych okaże się przejawem fałszywej przyjaźni, u innych nie będzie miało znaczenia i będzie pozbawione nieszczerych intencji. Warto po prostu zaufać swojej intuicji i na spokojnie przemyśleć wątpliwości – jeżeli takie pojawiają się w Waszej głowie.