Janelle Monáe uchodzi za jedną z najbardziej wyrazistych i wszechstronnych osobistości w amerykańskim show-biznesie. Kończąca w tym roku 37 lat gwiazda odnosi niemałe sukcesy zarówno w świecie kina, jak i w branży muzycznej. W swoim dorobku ma już m.in. statuetkę Amerykańskiej Gildii Aktorów oraz osiem nominacji do nagrody Grammy. Monáe to również ważna figura hollywoodzkiego aktywizmu. Od lat wypowiada się w wielu ważnych  kwestiach społecznych, zabierając głos m.in. w dyskusji na temat zdrowia psychicznego czy praw człowieka. 

Coming out Janelle Monáe

Nie jest tajemnicą, że Monáe jest częścią tęczowej społeczności LGBTQ. Przypomnijmy, że w głośnym okładkowym wywiadzie dla magazynu „Rolling Stone” z 2018 roku gwiazda zadeklarowała się jako osoba panseksualna.

Jestem czarną Amerykanką queer i mam na koncie zarówno związki z kobietami, jak też z mężczyznami. Nie wtłaczam się na siłę w żadne ramy, ale dotychczas myślałam o sobie jako o osobie biseksualnej. Teraz jednak, gdy trochę zgłębiłam temat panseksualizmu mogę powiedzieć, że ten termin trafniej mnie definiuje. I jestem gotowa nazywać rzeczy po imieniu - czytaliśmy.

Okazuje się, że nie był to ostatni coming out Janelle. W 2020 roku media obiegła informacja o tym, że gwiazda filmów „Moonlight”, „Ukryte działania” i „Homecoming” identyfikuje się jako osoba niebinarna. Temat tożsamości płciowej Monáe został omówiony szerzej jednak dopiero niedawno.

O tym, że Janelle Monáe nie postrzega siebie w „zerojedynkowych” kategoriach dowiadujemy się z rozmowy, którą przeprowadziły z gwiazdą Jada Pinkett SmithWillow Smith i Adrienne Banfield-Norris, czyli gospodynie talk-show „Red Table Talk”.

Jestem osobą niebinarną, więc po prostu nie postrzegam siebie jako kobietę, wyłącznie - oznajmia.

Czują całą moją energię. Czuję, że Bóg jest kimś o wiele większym niż „on” lub „ona”. Skoro pochodzę od Boga, jestem wszystkim. Jestem wszystkim, ale zawsze, zawsze będę trzymać z kobietami. Zawsze będę trzymać z czarnymi kobietami. Po prostu dostrzegam to wszystko poza podziałem binarnym - wyjaśnia.

Janelle Monáe nie jest pierwszą znaną postacią, która publicznie zadeklarowała się jako osoba niebinarna. W gronie identyfikujących się w ten sposób celebrytów są też m.in. Cara Delevingne, Demi Lovato i Sam Smith.

Zobacz także:

--
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.