Jak ubierają się ludzie w Japonii?

W Japonii ubrania są nie tylko sposobem na ochronę przed zimnem czy deszczem. Stanowią również ważny element wyrażania tożsamości, gustu i przynależności społecznej. Ludzie w Japonii często łączą elementy tradycyjne z nowoczesnymi, co tworzy unikalny i eklektyczny styl.

W kontekście Japan style, warto zauważyć fascynujące zjawisko, jakim jest różnorodność preferencji i stylów. W miejscach pracy panuje zazwyczaj dresscode, który wymaga schludnego i profesjonalnego ubioru. Mimo że na co dzień Japończycy i Japonki często wybierają ubrania o prostym kroju i neutralnych kolorach, co podkreśla ich skromność i elegancję, istnieją obszary, gdzie wyrażanie indywidualności i kreatywności jest równie ważne.

Harajuku  – ekstrawagancja i Wyrazistość

Dzielnica Harajuku w Tokio jest jednym z najbardziej znanym miejsc, gdzie zderzają się różnorodne style i wyrazistość ubioru. Młodzi ludzie przybywający do Harajuku prezentują niezwykłe stroje, często inspirowane subkulturami, mangą, czy nawet stylami zachodnimi. Ekstrawaganckie, kolorowe ubrania, nietypowe dodatki i odważne kombinacje są tutaj na porządku dziennym. Harajuku stało się w Japonii symbolem swobodnej ekspresji poprzez modę. 

Moda high fashion w Japonii – elegancja i luksus

Zupełnie w przeciwności do stylu Harajuku, świat mody high fashion, reprezentowany przez najbardziej prestiżowe domy mody, jest obszarem, gdzie dominuje elegancja, luksus i subtelność. Kreacje z takich domów mody jak Chanel, Dior czy Gucci, które uwielbiają Japończycy, znane są ze swojej wyjątkowej jakości, precyzji wykonania i klasycznego piękna. W tym kontekście, ubrania są często utrzymane w stonowanych kolorach i prostych, ale wyszukanych fasonach.

Różnorodność Japan style

To, co czyni japoński styl tak fascynującym, to jego różnorodność i zdolność do łączenia pozornie sprzecznych elementów. Mieszanka prostoty i elegancji na co dzień, swobodnej ekspresji w miejscach takich jak Harajuku oraz wpływów mody high fashion tworzą bogactwo stylów, których nie dają się zdefiniować jednym określeniem.

Japończycy z łatwością przechodzą między różnymi stylami w zależności od okoliczności, wyrażając swoją indywidualność w sposób, który nie podlega sztywnym regułom. To właśnie ta unikalna zdolność do adaptacji i eksperymentowania sprawia, że japońska moda jest tak trudna do zaklasyfikowania i stale ewoluuje, inspirowana zarówno tradycją, jak i nowoczesnością.

Moda jako integralna część japońskiego stylu życia

Kultura mody w Japonii często podkreśla ważność jakości i trwałości ubrań. Koncepty związane z minimalizmem, funkcjonalnością oraz zrównoważonym podejściem do mody znajdują swoje odzwierciedlenie w projektach zarówno japońskich projektantów, jak i popularnych japońskich sieciówek. Japoński styl życia często manifestuje się również w podejściu do zakupów. Koncept „kirei-sabi”, czyli piękna w prostocie, zachęca do wybierania rzeczy, które są zarówno praktyczne, jak i estetycznie przyjemne. To podejście odzwierciedla głęboko zakorzenioną kulturę szacunku do rzeczy materialnych oraz świadomość ekologiczną.

Zobacz także:

W opozycji do „kirei-sabi” stoi kolejny japoński trend. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł: Kawaii style

Jak nazywa się tradycyjna odzież japońska?

Symboliczne dla japońskiej mody są tradycyjne stroje, takie jak kimono i yukata. Kimono, to elegancka i formalna odzież noszona podczas uroczystości, ceremonii ślubnych czy tradycyjnych festiwali. Yukata natomiast, to lżejsza wersja kimono, często używana latem i podczas festiwali. Kimono charakteryzuje się bogactwem detali, jak hafty czy specjalne pasy zwane obi. Odpowiedni sposób wiązania pasa może również wyrażać status społeczny noszącej osobie. Do tradycyjnych japońskich strojów często nosi się buty znane jako geta.

Japońscy projektanci mody

Japońscy projektanci mody zdobyli uznanie na całym świecie dzięki swojej unikalnej wizji, innowacyjnym podejściu do kroju i eksperymentom z formą. Kilku z nich stało się ikonami mody, kreując trendy i definiując nowoczesny japoński styl.

Wśród najbardziej uznanych projektantów mody z Japonii wymienia się:

  • Kenzo Takada: innowacja, ekscentryczność i międzynarodowe uznanie.
  • Yohji Yamamoto: minimalizm, struktura i wyrafinowanie.
  • Rei Kawakubo: awangardowy styl i przełomy w modzie.
  • Issey Miyake: technologia, świadomość ekologiczna i eksperymenty projektowe.
  • Hiroshi Fujiwara: nazywany „ojcem chrzestnym Harajuku”.
  • Hanae Mori: elegancka, kobieca moda z elementami haute couture.

Japońska moda to nie tylko ubrania, to sztuka, innowacja i wyrafinowanie. Japońscy projektanci mody zdobyli uznanie na światowej scenie mody, inspirując kolejne pokolenia projektantów i miłośników japońskiego stylu. Ich unikalny styl, innowacyjność i awangardowe podejście do mody sprawiły, że Japonia stała się ważnym graczem globalnej branży modowej.

Japońskie sieciówki

Japońskie sieciówki stanowią odzwierciedlenie Japan style, łącząc w sobie unikalny styl i dostępność dla szerokiego grona klientów. Marki takie jak UNIQLO, GU, czy Shimamura zyskały popularność zarówno w kraju, jak i za granicą, oferując klientom różnorodne kolekcje, w których kładą nacisk na jakość, prostotę oraz funkcjonalność. UNIQLO, będące częścią grupy Fast Retailing, zdobyło uznanie za swoje doskonałe wykonanie i innowacyjne podejście do tkanin. Półokrągłą torbę tej marki na ramię widzieliśmy wszędzie. Z powodzeniem jest noszona na ulicach całego świata. To połączenie stylowego, minimalistycznego designu i funkcjonalności. Choć mała i poręczna, zmieści dosłownie wszystko. Japońskie sieciówki z powodzeniem łączą tradycyjne elementy japońskiego stylu z nowoczesnym podejściem do mody, co przyciąga klientów poszukujących zarówno klasyki, jak i świeżych inspiracji modowych.