Co oznacza słowo ulzzang?

Pochodzące z języka koreańskiego słowo „ulzzang” dosłownie tłumaczy się jako „najlepsza twarz” lub „najlepiej wyglądający”. To wyrażenie stało się popularne dzięki koreańskim influencerom i koreańskim influencerkom, którzy/re w sieci prezentują swój nienaganny wygląd i styl życia, do którego aspirują nie tylko Azjaci i Azjatki, ale fani i fanki tej estetyk z całego świata. Skąd taka popularność stylu uzzlnag? Na fali popularności K-popu, koreańskich dram i kosmetyków z Korei, idea „najlepszej twarzy” rozprzestrzeniła się na całym świecie, zapewniając świeże spojrzenie na nasz osobisty styl w modzie i urodzie, jak również styl życia.

Styl Ulzzang obejmuje kilka charakterystycznych elementów, które nadają mu specyficzny wygląd. Oto one:

  • delikatne rysy twarzy – mały nos, subtelne usta, szczupła szczęka w kształcie litery V,
  • uroczy uśmiech prezentowany na zdjęciach,
  • modny ubiór – elementy oversize, delikatne tony, pastelowe kolory, inspiracja streetwearem,
  • podkreślanie delikatnych rysów twarzy za pomocą makijażu,
  • wyrażanie radości z życia i pozytywnej energii, zarówno w wyglądzie, jak i postawie.

Jak być ulzzang?

Wielu i wiele z nas podziwia ulzzang i pragnie tak samo jak oni i one emanować pięknem. Trend uzzlang zyskał na popularności dzięki platformom społecznościowym, gdzie ludzie mogą łatwo udostępniać swoje zdjęcia i inspiracje, co przyczyniło się do jego rozprzestrzenienia się poza granice Korei Południowej. Ale czy to oznacza, że ​​chcemy wyglądać identycznie jak osoby, które znamy tylko ze zdjęć w internecie? Oczywiście, że tak nie jest. Każdy i każda z nas jest inny, wyjątkowy i posiada własny urok. Właśnie z tych powodów, warto zaznaczyć, że styl ulzzang nie jest jednolity. Osoby identyfikujące się z tym trendem mogą interpretować go na różne sposoby, dodając do niego własne, unikalne elementy.

Charakterystyczne cechy wyglądu ulzzang

W Korei Południowej ideał piękna, zwłaszcza w kontekście ulzzang jest bardzo określony. Co ciekawe, nie dotyczy on wyłącznie kobiet. Mężczyźni również mogą być ulzzang, gdyż również Koreańczycy płci męskiej przykładają dużą wagę do wyglądu. Oto kilka charakterystycznych cech wyglądu ulzzang:

Twarz w kształcie litery V

Dla koreańczyków najpiękniejsza jest twarz w kształcie litery V.  Oznacza to, że linia żuchwy jest smukła i zwęża się ku dołowi, tworząc efekt litery V, podobny do kształtu serca. Bardzo ważne jest także, aby kości policzkowe były delikatnie zarysowane, a czoło gładkie. Korekcyjne zabiegi kosmetyczne, takie jak operacje plastyczne czy zabiegi medycyny estetycznej są w Korei bardzo popularne i często wykorzystywane w celu osiągnięcia tego idealnego kształtu twarzy. Prawdopodobnie, twoja ulubiona uzzlang też skorzystała z takiego zabiegu. 

Gładka, porcelanowa karnacja

W odróżnieniu od Europy, gdzie cały czas opalenizna kojarzy się ze zdrowym wyglądem, w Korei Południowej jasna karnacja uważana jest za ideał piękna. Dlatego też osoby identyfikujące się jako ulzzang starają się utrzymać jasną i gładką skórę. Popularne są różnego rodzaju kosmetyki, które mają za zadanie chronić skórę przed słońcem i rozjaśnić karnację. Standardem jest krem w wysokim filtrem, ale dużą popularnością cieszą się również takie kosmetyki jak rozświetlające skórę podkłady czy kremy rozjaśniające.

Duże, jasne oczy

Duże, jasne oczy są uważane za atrakcyjne w Korei. W tym kraju operacje plastyczne cieszą się ogromną popularnością, a żeby maksymalnie powiększyć oczy, uzzlang usuwają nadmiaru tkanki, powodując „stworzenie” załamania na powiece. Ulzzang również podkreślają swoje oczy w specjalny sposób makijażem, aby wydawały się większe. Co więcej, używają soczewek kontaktowych, aby uczynić je jeszcze większymi i wyrazistymi. 

Zobacz także:

Uroczy uśmiech

Uśmiech uważany jest za jedną z najważniejszych cech piękna. Ulzzang na zdjęciach uśmiechają się w charakterystyczny sposób, prezentując uroczy, delikatny uśmiech. Ten uśmiech obejmuje subtelne podniesienie kącików ust, tworząc efekt miękkości i naturalności. Nie jest to zazwyczaj uśmiech szeroki, ale bardziej stonowany i subtelny, co nadaje całości uroku i delikatności. Dodatkowo uśmiech w kulturze Ulzzang jest wyrazem radości i pozytywnej energii. Ludzie starają się przekazywać pozytywne emocje poprzez swój uśmiech, co jest kluczowym elementem tego stylu.

Modny ubiór

Styl ubioru ulzzang jest zazwyczaj modny, zwracający uwagę na detale i akcesoria. W modzie ulzzang często można zauważyć elementy takie jak oversize, delikatne tony i modne dodatki. Ulzzang skłania się ku delikatnym, pastelowym kolorom, co dodaje lookowi subtelności i dziewczęcego uroku. Biel, róż, błękit i mięta są często używane, tworząc świeży i lekki wygląd. Poza tym Koreańczycy i Koreanki kochają marki luksusowe, więc w ich outfitach nie brakuje dodatków prosto od najlepszych projektantów.

Dopasowane fryzury

Włosy są również niezwykle istotne dla stylu ulzzang. W cenie są proste i gładkie włosy. Mogą to być zarówno krótkie, jak i długie fryzury, ale zazwyczaj są starannie ułożone i utrzymane w trendach. Często mają naturalny kolor, takich jak czarny lub brązowy.

Makijaż w stylu uzzlang

Choć makijaż w Korei Południowej jest powszechnie stosowany, zazwyczaj kładzie się nacisk na subtelność i naturalność. Jego celem jest podkreślenie naturalnego piękna poprzez delikatne cieniowanie, stosowanie takich kolorów jak subtelne odcienie różu i stonowane błyszczyki, dzięki którym usta będą soczyste. Oto jak wykonać makijaż w tym stylu.

Konturowanie twarzy w stylu uzzlang

Koreanki dążą do szczupłej, subtelnej szczęki w kształcie litery V. Konturowanie twarzy może pomóc w uzyskaniu efektu optycznie szczuplejszej linii żuchwy. Delikatna gra cienia i światła w odpowiednich miejscach na twarzy może podkreślić te cechy.

Konturowanie nosa

W kulturze Ulzzang, delikatne rysy twarzy są cenione jako cechy, które podkreślają kobiecą urodę. Makijaż jest narzędziem do ich podkreślenia. Koreanki uważają, że mały nos jest uroczy i kobiecy, więc konturują go, aby wydawał się bardziej delikatny. Jak to zrobić? Jasny korektor na grzbiecie nosa i ciemniejszy po bokach ma tworzyć iluzję mniejszego nosa. 

Makijaż ust uzzlang

Styl Ulzzang często preferuje subtelne usta zamiast wyraźnych i pełnych. Jasne, delikatne odcienie pomadek czy błyszczyków są niezwykle popularne. W Korei niezwykłą popularnością cieszą się również olejki do ust. Konturówka nie ma za zadanie rysować ust na nowo, tylko ma pomóc w podkreśleniu ich naturalnego kształtu.

Rozświetlające cerę kosmetyki

Delikatne rysy twarzy mogą być jeszcze bardziej podkreślone poprzez zastosowanie makijażu rozświetlającego. Nałożenie rozświetlających kosmetyków na wybranych obszarach twarzy, takich jak łuk brwiowy, wewnętrzne kąciki oczu czy kości policzkowe, może dodatkowo ożywić i rozpromienić wygląd twarzy.

Warto jednak pamiętać, że ideały piękna są subiektywne i zróżnicowane, a wielu ludzi w Korei Południowej, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń, zaczyna akceptować różnorodność i unikalność wyglądu. Współczesne społeczeństwo coraz bardziej podkreśla indywidualizm i akceptację różnych standardów piękna, nie ograniczając się do ideału, który dla większości ludzi jest nieosiągalny.