W świecie pełnym zawirowań i wyzwań życia codziennego, utrzymanie zdrowych i trwałych relacji może być trudnym zadaniem. Codzienne stresy, napięcia i brak czasu dla siebie mogą prowadzić do konfliktów i zanikania bliskości między partnerami. Istnieje jednak jeden gest, który zdaniem jednego z najbardziej renomowanych psychologów z zakresu związków, Johna Gottmana, ma szansę uratować każdy związek. To właśnie tą cechą charakteryzowały się małżeństwa i związki, które, badane przez Gottmana na przestrzeni dekad, przetrwały próbę czasu.

Jeden gest, który uratuje każdy związek według Johna Gottmana

John Gottman, który jest (wraz ze swoją żoną) współautorem wielu bestsellerowych książek na temat psychologii relacji romantycznych, od dawna bada zachowania par i ich wpływ na długoterminową stabilność relacji. Jego badania, prowadzone przez dziesięciolecia, wykazały, że istnieje jeden gest, który jest w stanie uratować każdy związek, gdy ten jest niemalże na skraju rozpadu: docenianie partnera / partnerki.

No dobrze, ale czym dokładnie jest gest uznania w związku? Docenianie partnera / partnerki to znacznie więcej niż tylko mówienie „dziękuję” za drobne gesty czy pomoc w codziennych obowiązkach. To świadoma praktyka doceniania drugiej osoby za to, kim jest, za jej wysiłek i wszystkie pozytywne działania, jakie podejmuje na rzecz waszej relacji. Jest to gest, który wykracza poza wymianę materialnych prezentów czy banalnych uprzejmości. To moment zatrzymania się i wyrażenia szacunku oraz wdzięczności za to, że druga osoba jest obecna w naszym życiu. To zdolność do empatii i zrozumienia, jakie daje drugiej osobie poczucie docenienia i ważności.

Dlaczego okazywanie wdzięczności jest to tak kluczowe dla trwałości związku? Badania prowadzone przez Gottmana wyraźnie pokazują, że związki oparte na wzajemnym uznaniu są bardziej odporne na stres, konflikty i trudności życiowe. Kiedy partnerzy czują się docenieni i szanowani w związki, są bardziej skłonni do współpracy, rozwiązywania problemów i przezwyciężania przeszkód razem. Dzięki temu czują, że w każdej sytuacji działają jako team przeciwko problemowi, a nie przeciwko sobie nawzajem. Co więcej, okazywanie uznania wzmacnia więź emocjonalną w związku. Tworzy atmosferę wzajemnego wsparcia i bezpieczeństwa, która jest niezbędna do budowania głębokiej intymności i zaufania.

Jak uratować związek? Jeden gest wystarczy

Jak praktykować uznania w codziennym życiu? Oczywiście w każdym związku wygląda to nieco inaczej, w zależności od preferencji i potrzeb partnerów. Istnieje jednak wiele drobnych sposobów, by okazać osobie partnerskiej uznania każdego dnia. Przykład? Może to być wyrażanie wdzięczności za pomoc w codziennych sprawunkach, komplementowanie partnera / partnerki za jego cechy czy osiągnięcia, słuchanie go / jej uważnie, docenianie jego / jej wysiłku w rozwijaniu się czy dbanie o czas spędzany razem. Nieobojętne są również słowa takie jak: „Jestem wdzięczny / wdzięczna, że cię mam” czy „Dziękuję za wszystko, co dla mnie / dla nas robisz”.

Wnioski płynące z badań Gottmana i innych naukowców oraz naukowczyń są jednoznaczne – docenianie swojego partnera / swojej partnerki ma kluczowe znaczenie dla trwałości i satysfakcji w związku. Warto więc poświęcić czas i wysiłek na praktykowanie go każdego dnia. Może to być jeden z najważniejszych i najbardziej kluczowych kroków, jakie można podjąć, aby budować (lub, co równie ważne, odbudować) zdrową relację, która przetrwa próbę czasu.

 

Zobacz także: