Wymiana garderoby na jesienną to jedno, ale pod koniec roku warto zająć się dużo poważniejszą sprawą, a mianowicie przygotowaniem skóry do zimy. A z tym wiążę się wymiana całej kosmetyczki, jak również zmiana niektórych nawyków (np. żywieniowych). I nie chodzi tylko o całkiem inną gamę barw. Wraz z początkiem jesieni zmieniają się bowiem potrzeby skóry. Oto kosmetyki, które warto włączyć do codziennej pielęgnacji oraz kilka rzeczy, dzięki którym twoja cera pozostanie w dobrej kondycji i będzie wyglądać pięknie w ciągu najchłodniejszych miesięcy w roku. 

Jesienna pielęgnacja - ochrona przeciwsłoneczna 

Lato tylko pozornie sprzyja skórze. Promienie słoneczne, które podsuszają trądzik i pozwalają błyskawicznie wyrównać koloryt i wydobyć naturalny blask, skutecznie usypiają naszą czujność. A za brak ochrony przeciwsłonecznej skóra szybko wystawi rachunek. Co ważne, jesienią nie warto rezygnować z ochrony przeciwsłonecznej. Wbrew pozorom słońce działa przez cały rok. Dlatego jak najszybciej zaopatrz się w krem z filtrem ochronnym albo (ewentualnie) w krem nawilżający, którego formuła została wzbogacona o min. filtr SPF 15. Nasze propozycje znajdziesz poniżej. 

Jesienna pielęgnacja - zabiegi na twarz

Jesień to najlepszy moment na to, by poddać się wszelkiej maści zabiegom, z intensywnym złuszczaniem na czele. Lato pozostawia po sobie pamiątkę w postaci grubej warstwy obumarłych komórek. Ta z kolei odbiera skórze blask i tworzy warstwę blokująca dostęp składnikom produktów pielęgnacyjnych do jej głębszych warstw. Pół biedy, jeśli skończy się tylko na tym. Najczęściej dodatkowo kończymy z trądzikiem, który pojawia się z opóźnieniem i skutecznie myli trop.

Jesienna pielęgnacja - złuszczanie

Peeling możesz wykonać także w domu. Wykonywany raz w tygodniu powinien wejść ci w krew, warto jednak pamiętać, że domowe zabiegi nie są tak skuteczne jak te, które wykonuje profesjonalistka czy profesjonalista. Dobre peelingi pozwolą pozbyć się przebarwień i pobudzą skórę do regeneracji.

Jesienna pielęgnacja - witamina C

Z walce ze wspomnianymi już przebarwieniami, z którymi boryka się wiele osób, pomogą także serum, kremy oraz ampułki z dodatkiem witaminy C, niacynamidu, czy wyciągu z korzenia lukrecji. Produktów do pielęgnacji z tymi składnikami nie brakuje na rodzimym rynku beauty. Jeden z nich, a mianowicie witamina C to wciąż należy do grona tych najczęściej wyszukiwanych. To wszystko dzięki jej zbawiennym właściwościom. 

Jesienna pielęgnacja – nawilżanie i nawadnianie, czyli kwas hialuronowy w roli głównej

Kolejny etap to solidne nawilżenie i nawodnienie skóry. Na pierwszy ogień idzie kwas hialuronowy – nie ma sobie równych jeśli chodzi o właściwości wiążące wodę w skórze i zapobiegające jej ucieczce. A przesuszenie skóry pojawiające się jesienią może przyspieszać proces starzenia się skóry i uwydatnić istniejące już zmarszczki i bruzdy. Warto odstawić też produkty matujące i ściągające i zamienić je na te przynoszące ukojenie (calming).

Jesienna pielęgnacja – odżywianie

Kolejna sprawa to odżywianie i wzmacnianie. Regenerujące formuły bogate w aktywne składniki sprawdzą się zwłaszcza aplikowane na noc – w ten sposób wzmocnią naturalne naprawcze mechanizmy organizmu aktywizujące się właśnie o tej porze. Skóra sucha i dojrzała odwdzięczy się za kompres z dobroczynnych olejków, np. z makadamia albo awokado. Październik i listopad to moment, gdy przesiadamy się na się na bogatsze formuły – wiele marek ma w swojej ofercie ten sam produkt w lżejszej i bogatszej wersji.

Zobacz także: