Karl Lagerfeld dziś pamiętany oraz kojarzony jest głównie jako dyrektor kreatywny domu mody Chanel, którym kierował od 1983 roku aż do śmierci (tj. 2019 roku). Niecałe 40 lat tworzenia jednej z najbardziej rozpoznawalnych francuskich marek przyniosły urodzonemu w Niemczech projektantowi sławę i rozpoznawalność na całym świecie. Drzwi do międzynarodowej kariery otworzyła mu jednak współpraca z 1972 roku – wówczas 39-letni Karl stworzył biało-czarną kolekcję Deco, która odbiła się szerokim echem po branży fashion. Nie zaszkodziły też zapewne liczne znajomości, którymi już w młodym wieku mógł pochwalić się projektant. W końcu w wieku zaledwie 22 lat najlepszym przyjacielem Karla był Yves Saint Laurent, którego poznał przy okazji konkursu mody sponsorowanego w 1955 roku przez Międzynarodowy Sekretariat Wełny.

Karl Lagerfeld – kontrowersje

Jedni nazywają Lagerlenda największym wizjonerem naszych czasów, inni zarzucają mu mizoginię i fat-shaming. Kontrowersyjne i polaryzujące fanów oraz fanki marki Chanel opinie projektanta bez wątpienia przyczyniają się do głośnej dyskusji na temat tegorocznego motywu przewodniego Met Gali. Przypomnijmy, że bal organizowany przez Annę Wintour w nowojorskim Metropolitan Museum of Art w tym roku będzie hołdem dla twórczości niemieckiego projektanta. Tym samym (we wspomnianym już) muzeum powstanie wystawa, która wspominać będzie największe dzieła Karla Lagerfelda.

Karl Lagerfeld był jedną z najbardziej urzekających, twórczych i rozpoznawalnych postaci w modzie i kulturze, znaną zarówno ze swoich niezwykłych projektów i niestrudzonej twórczości, jak i ze swojej legendarnej osobowości. Ta wciągająca wystawa odsłoni jego wyjątkową praktykę artystyczną, zapraszając publiczność do doświadczenia istotnej części nieograniczonej wyobraźni Lagerfelda i pasji do innowacji – takimi słowami wybór tematu przewodniego tłumaczy Max Hollein, dyrektor muzeum.

Pomysł na poświęcenie wyjątkowej nocy w pierwszy poniedziałek maja Lagerfeldowi nie spodobał się jednak wszystkim. W sieci nie brakuje osób, które skutecznie przypominają o problematycznych i kontrowersyjnych opiniach i poglądach niemieckiego projektanta. Czy Karl Lagerfeld naprawdę był problematic? Oceńcie sami i same – poniżej znajdziecie listę zarzutów, które stawiane są byłemu dyrektorowi kreatywnemu marki Chanel.

fot. Getty Images / Foc Kan

Kontrowersje Karla Lagerfelda – mizogonia

Karl Lagerfeld nie miał dobrej opinii wśród części kobiet, które uważały go za mizogina. Niemiecki projektant nigdy nie krył się ze swoimi kontrowersyjnymi poglądami i otwarcie (w dość arogancki sposób) dzielił ludzi na lepszy i groszy sort. W 2006 roku w rozmowie z „New York Daily News” artysta w niepochlebny sposób ocenił księżną Dianę. Była śliczna i słodka, ale niestety głupia. Jego surowej ocenie nie umknęła także Maryl Streep, którą Lagerfeld nazwał – po prostu – zbyt tanią. Nie szczędził także siostry Kate Middleton, która powinna pokazywać plecy zamiast twarzy.

W rozmowie z Carine Roitfeld, redaktor naczelną CR Fashion Book, stwierdził natomiast, że to wstyd być obarczonym brzydką córką i że posiadanie dzieci jest dla kobiet, nie dla mężczyzn. Suchej nitki nie pozostawił także na założycielce marki, którą tworzył przez prawie 40 lat, Coco Chanel. Lagerfeld uznał, że projektantka nie mogła być feministką, ponieważ nie była do tego wystarczająco brzydka.

Kontrowersje Karla Lagerfelda – modelki same proszą się o molestowanie?

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i często wygłaszanych opinii niemieckiego projektanta było jego zdanie na temat cielesności modelek i molestowania seksualnego w branży fashion. Jak poglądy Lagerfelda przejawiały się na co dzień? Przykładem może być to chociażby głośna sprawa stylisty Karla Templera, który blisko współpracował z francuską i włoską edycją magazynu „Vogue”, oskarżonego w 2018 roku przez modelki o różne formy molestowania i niechcianego dotyku podczas sesji zdjęciowych. Do zarzutów skierowanych w stronę Tamplera odniósł się dyrektor kreatywny domu mody Chanel.

Zobacz także:

Jeśli nie chcesz, żeby ci zdjęli majtki, nie zostawaj modelką – powiedział Lagerfeld w jednym z wywiadów, sugerując również modelkom, że zawsze mogą wstąpić do klasztoru.

fot. Getty Images / Stephane Cardinale-Corbis

Niemiecki projektant nie rozumiał także sensu w ruchu #MeToo. Uważał, że wyrządziła wiele krzywdy takim ludziom jak on. Przeczytałem gdzieś, że teraz muszę pytać się modelki, czy pozując, czuje się komfortowo. To po prostu niebywałe. Słowa Lagerfelda wywołały oburzenie wśród wielu znanych kobiet. W 2018 roku do bojkotu francuskiej marki wzywała m.in. Rose McGowern, która od lat walczy z niesprawiedliwym i nierównym traktowaniem.

Kontrowersje Karla Lagerfelda – fat-shaming na porządku dziennym?

Nikt nie chce oglądać pulchnych kobiet. Macie te grube baby z paczkami czipsów przed telewizorem, które mówią, że chude modelki są okropne. W modzie chodzi o marzenia i złudzenia – tak brzmi tylko jeden z wielu cytatów Karla Lagerfelda, który otwarcie głosił swoje fat-shamingowe poglądy. Ten pochodzi z 2009 roku z rozmowy z niemieckim magazynem „Focus”.

Karl Lagerfeld nigdy nie krył swoich opinii na temat osób, którym daleko do figury modelek kroczących po wybiegu Chanel. Artysta otwarcie mówił, że jego projekty nie są tworzone dla kobiet o większych krągłościach i pełnych kształtach. Co więcej, Lagerfeld otwarcie krytykował kobiety (także te znane i rozpoznawalne) za swoją wagę. Przykład? W 2012 roku były dyrektor kreatywny Chanel publicznie powiedział, co myśli na temat ciała Adele. Jest trochę za gruba, ale ma piękną twarz i niebiański głos – czytamy w rozmowie z francuskim „Metro”. Dostało się także Heidi Klum, którą opisał słowami: Heidi Klum nie jest modelką wybiegową. Jest oczywiście zbyt gruba i ma zbyt duży biust. I zawsze robi głupie miny.

Kontrowersje Karla Lagerfelda – cała prawda o zwierzętach

Gdy Karl Lagerfeld obejmował kierownictwo nad domem mody Chanel na początku lat 80., dyskusja na temat praw zwierząt oraz wykorzystywania ich w branży fashion dopiero raczkowała. Co więcej, synonimem luksusu była wówczas torebka z krokodylej skóry czy ciężkie kolczyki z kości słoniowej. Kilka dekad później cały świat rozmawiał jednak o wegetarianizmie, odejściu od naturalnych futer czy skór, a prekursorkami rezygnacji z użycia materiałów odzwierzęcych w modzie były m.in. Stella McCartney czy Vivienne Westwood. Niestety, niemiecki projektant nie poszedł z duchem czasu. Chanel pod kierownictwem Karla Lagerfelda przez długie lata produkowała jeszcze (na niemalże masową skalę) ubrania ze skór egzotycznych zwierząt, co nie spotkało się z pozytywnym odbiorem w branży. Marka zrezygnowała z użycia materiałów zwierzęcych zaledwie na kilka miesięcy przed śmiercią Lagerfelda, w grudniu 2018 roku.