Świat mody stracił dziś wybitnego projektanta i wizjonera, który od kilkudziesięciu lat kierował francuskim domem mody Chanel. Karl Lagerfeld zmarł w wieku 85 lat we Francji. Smutną informację podał serwis Closer, który napisał również, że projektant od kilku tygodni zmagał się z chorobą. Według francuskiej prasy w poniedziałek trafił do szpitala w Paryżu. Biuro prasowe Chanel kilka godzin po tej smutnej wiadomości opublikowało oficjalne oświadczenie informując, że nową dyrektorką kreatywną została wieloletnia współpracowniczka i prawa ręka Karla, Virgine Viard. O tym, że jego stan zdrowia nie był dobry świadczyło to, że po raz pierwszy w swojej karierze nie pojawił się na pokazie Chanel haute-couture na wiosnę-lato 2019. Zamiast niego po prezentacji kolekcji ukłoniła się Virgine Viard. Pojawiły się spekulacja na temat tego, że Karl planuje przejść na emeryturę, nie zabrakło jednak plotek na temat pogarszającego się zdrowia artysty. Biuro prasowe domu mody skomentowało tylko, że Karl jest zmęczony po intensywnej pracy nad tworzeniem nowych kolekcji, nie podając żadnych szczegółów. Okazało się, że od jakiegoś czasu walczył z rakiem trzustki, co było przyczyną śmierci projektanta. Od zawsze powtarzał, że nie zamierza przejść na emeryturę i dotrzymał słowa, będąc aktywnym zawodowo do końca życia.

Virginie Viard zastąpi Karla Lagerfelda. Kim jest nowa dyrektor kreatywna Chanel? >>>

Karl Lagerfeld zmarł w wieku 85 lat. Kim był najwybitniejszy projektant naszych czasów?

Karl Lagerfeld urodził się w 1933 roku w Hamburgu. Całe życie poświęcił modzie, która była jego wielką pasją. Już za życia okrzyknięto go najwybitniejszym projektantem wszech czasów. Był wizjonerem nie tylko w projektowaniu, ale również w fotografii, która była jego drugą pasją. Na początku swojej kariery współpracował z takimi markami jak Balmain i Valentino, ale po kilku latach wyjechał do Włoch, gdzie studiował sztukę. Po jakimś czasie zatrudniono go we włoskim domu Fendi jako konsultanta projektów, finalnie w 1967 roku został dyrektorem kreatywnym luksusowej marki. Przełomowym momentem w jego karierze była kolekcja stworzona z Chloé, która zdobyła uznanie wśród branży. W 1983 roku Karl Lagerfeld przejął stery w Chanel, tworząc najważniejsze kolekcje, dzięki którym stał się wielkim wizjonerem, nazywanym przez wielu „cesarzem mody”. Pod koniec zeszłego roku na platformie Netflix pojawił się serial dokumentalny, w ramach którego powstał odcinek o Chanel, ukazujący kulisy pracy projektanta.

Współpracownicy żegnają Karla Lagerfelda

W opublikowanym oficjalnym oświadczeniu domu mody Karla Lagerfelda pożegnali jego najbliżsi współpracownicy.

Dzięki jego kreatywnemu geniuszu, hojności i wyjątkowej intuicji, Karl Lagerfeld wyprzedził swoje czasy, co przyczyniło się do sukcesu Chanel na całym świecie. Straciłem dziś nie tylko przyjaciela. Wszyscy pożegnaliśmy dziś niezwykle twórczy umysł (…),

napisał CEO domu mody Chanel, Alain Wertheimer. Z kolei President of Fashion, Bruno Pavlovsky wyznał:

Pokaz po pokazie, kolekcja po kolekcji, Karl Lagerfeld pozostawiał swój ślad na legendarnej Gabrielle Chanel i historii domu mody. (…) największym hołdem, jaki możemy mu złożyć, jest podążanie za ścieżką, którą stworzył (…).

Śmierć Karla Lagerfelda jest ogromną stratą dla świata mody.