Spotykasz się z nową osobą, jednak z tyłu głowy pojawia się coraz więcej lampek ostrzegawczych? A może po kilku miesiącach związku widzisz czerwone flagi, które wcześniej ignorowałaś/eś? Zastanawiasz się, czy warto dalej angażować się w relację, która budzi wiele wątpliwości? Jeśli tak – trafiłaś/eś w dobre miejsce. Oto 4 aspekty, które szybko zweryfikują, czy twój związek jest „tym jedynym”, czy może jednak jedynie marnuje twój czas.

Ignorancja i brak brania twojego zdania pod uwagę

Gdy osoba partnerska systematycznie ignoruje twoje potrzeby, opinie i uczucia, nie daje ci możliwości wyrażenia siebie czy też uczestniczenia w podejmowaniu ważnych decyzji, może to prowadzić do poczucia niedocenienia, odrzucenia, a w konsekwencji również frustracji. Związek oparty na wzajemnym szacunku i zrozumieniu wymaga uwzględniania siebie nawzajem, otwartej komunikacji i wspólnego podejmowania decyzji. Ignorowanie czy bagatelizowanie ukochanej osoby może prowadzić do zwiększenia dystansu emocjonalnego i destabilizacji relacji, co w dłuższej perspektywie może zwiastować rozstanie.

Partner/ka nie poświęca ci czasu

Brak zaangażowania w spędzanie wspólnego czasu, utrzymywania kontaktu na co dzień czy podtrzymywania powadzonych rozmów może świadczyć o braku zainteresowania lub też priorytetów osoby partnerskiej. Gdy jedna strona stale unika spotkań, rozmów czy dzielenia się doświadczeniami, to może to prowadzić do poczucia odrzucenia i odległości emocjonalnej. Związek wymaga zaangażowania obu stron, a brak wspólnego czasu może prowadzić do jego stopniowego osłabienia i rozpadu. W takim przypadku warto odbyć szczerą rozmowę z ukochaną osobą, w której będzie przestrzeń na wyrażenie swoich obaw czy frustracji. Jeśli jednak ta nic nie zmieni – należy zastanowić się nad tym, czy chce się kontynuować relację, która nie spełnia oczekiwań i nie przynosi satysfakcji.

Brak zainteresowania i zaangażowania

Czujesz, że tylko ty wykazujesz inicjatywę i angażujesz się w nową relację? Planujesz spotkania, dbasz o zdrową komunikację, interesujesz się drugą osobą, jednak czujesz, że nie otrzymujesz tego samego w zamian? Odpowiednia proporcja zaangażowania to absolutna podstawa zdrowej relacji. Jeśli już na początku osoba partnerska nie dokonuje tych samych starań, by utrzymać znajomość, to jedynie znak, że być może nie jest wystarczająco zainteresowana waszą znajomością. W takim przypadku warto zakończyć relację, by uniknąć niezdrowej dynamiki związku asymetrycznego, który zawsze prowadzi do toksycznego zakończenia.

Puste obietnice

Gdy osoba partnerska często obiecuje, ale nie podejmuje żadnych konkretnych działań, by je zrealizować, to znak, że nie ma prawdziwej chęci i zaangażowania. Puste obietnice są jak chwilowe złudzenia, które szybko rozpływają się w obliczu rzeczywistości, pozostawiając za sobą poczucie rozczarowania i zranienia, ponieważ pozwalają budować oczekiwania, które są regularnie niespełniane. W takim kontekście kontynuowanie relacji może prowadzić jedynie do dalszych komplikacji i frustracji, a w konsekwencji także straty emocjonalnej.