IKEA to najpopularniejsze przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją oraz sprzedażą mebli i dodatków. Firma  powstała w 1943 roku w Szwecji i została założona przez zmarłego niedawno Ingvara Kamprada. IKEA (nie bez powodu) nazywana jest dzisiaj międzynarodowym gigantem – na całym świecie zostało otwartych prawie 400 salonów. Prawdopodobnie każdy ma w swoim domu przynajmniej kilka rzeczy z tego szwedzkiego sklepu, a mimo to jest kilka rzeczy dotyczących marki, o których wie niewiele osób.

Poniżej znajdziecie listę kilku faktów i ciekawostek, o których prawdopodobnie nie mieliście pojęcia! Nas część z nich naprawdę zaskoczyła…

Nazwa IKEA pochodzi od nazwiska jej założyciela oraz od miejsca, w którym się wychował

IKEA to akronim pochodzący od pierwszych imienia i nazwiska założyciela marki - Ingvara Kamprada oraz od miejsca, w którym się wychował, a konkretniej od nazw farmy i miejscowości z jego dzieciństwa - Elmtaryd i Agunnaryd.

Nazwy produktów coś znaczą

Czasem może się nam wydawać, że nazwy mebli oraz akcesoriów dostępnych w ofercie IKEA są przypadkowe lub wręcz wymyślone, ale nic bardziej mylnego. W rzeczywistości nazwy są dobrane w bardzo przemyślany sposób, a nasza nieświadomość wiąże się z nieznajomością języków skandynawskich. Na przykład, nazwy dywanów pochodzą od nazw różnych miejsc w Danii, rzeczy do łazienki, a właściwie ich nazwy, to szwedzkie rzeki i jeziora, natomiast stoły do jadalni i krzesła nazywane są tak jak miejsca w Finlandii.

ZOBACZ TAKŻE: IKEA chce wprowadzić hot dogi dla wegetarian >>>

100% ekologii

Teraz coś, co lubimy, czyli pamięć i troska o środowisko. Wydany w 2017 roku katalog IKEA jest w stu procentach wykonany ze zrównoważonych źródeł – potwierdza to certyfikat FSC. To bardzo istotna kwestia, szczególnie gdy uświadomimy sobie, że jeden katalog ma 300 stron, a wydrukowano 211 milionów egzemplarzy!

Bardzo możliwe, że zostaliście poczęci w łóżku IKEA

Jak pokazały badania, co dziesiąty Europejczyk został poczęty w łóżku kupionym w IKEA. Skąd takie wyniki? Otóż wszystko jest związane z popularnością sieci na naszym kontynencie oraz ilością sprzedanych mebli.

Polski akcent w szwedzkim biznesie

Okazuje się, że Polska jest drugim pod względem wielkości podwykonawcą mebli dla szwedzkiej marki. Wyprzedzają nas jedynie Chiny. W naszym kraju powstaje niemalże 20% wszystkich, sprzedawanych na świecie mebli w salonach IKEA.

ZOBACZ TAKŻE: Nowa kampania IKEA zachęca nas do bycia sobą >>>

Billy sprzedaje się co 10 sekund

Jeden z najpopularniejszych modeli regałów IKEI, czyli Billy, sprzedaje się co 10 sekund – oczywiście, biorąc pod uwagę sprzedaż online oraz stacjonarną w salonach na całym świecie. Taka częstotliwość zakupu tego mebla sprawia, że co roku IKEA sprzedaje ponad 3 miliony egzemplarzy!

Zaskoczeni? A może należeliście do garstki tych osób, które znały ciekawostki na temat szwedzkiego koncernu?