Na początku czerwca media obiegła sensacyjna informacja o odejściu Edwarda Miszczaka z TVN. Od tamtego momentu cała branża zastanawiała się, kto przejmie po nim stery w jednej z największych stacji telewizyjnych w Polsce. Wszystko wyjaśniło się już kilka tygodni później, gdy Grupa TVN Warner Bros. Discovery oficjalnie ogłosiła zmiany w strukturze pionu programowego. Z przesłanego do mediów komunikatu dowiadujemy się, że za działania i operacje programowe w grupie będzie odpowiadał Bogdan Czaja, a za całościowy nadzór nad produkcją wszystkich form telewizyjnych poza programami informacyjnymi będzie odpowiedzialny Jarosław Potasz. Z kolei nowo powstałe stanowisko dyrektorki kanału TVN przypadło w udziale Lidii Kazen.

Oto nowa szefowa TVN

Lida Kazen jest związana z grupą TVN już od ponad 20 lat. Swoją przygodę z telewizją zaczynała jako dziennikarka, realizatorka, reżyserka i producentka. Była m.in. współtwórczynią cyklu dokumentalnego „Alfabet mafii”. Wraz z początkiem 2012 roku rozpoczęła pracę na stanowisku dyrektorki programowej startującego wówczas kanału TTV.

Nie jest tajemnicą, że to właśnie ona ściągnęła do stacji Przemka Kossakowskiego, twórcę takich hitów ramówki TTV jak „Kossakowski. Szósty zmysł” czy „Kossakowski. Inicjacja”.

Pamiętam, jak nikt w nas nie wierzył. Zrobiliśmy kawał dobrej roboty, jestem dumny, że mogłem być częścią tej niezwykłości. Na koniec chciałbym podziękować mojej przyjaciółce, Lidce Kazen, która dziesięć lat temu uwierzyła w bezrobotnego artystę, powierzając mu prowadzenie programów telewizyjnych, a dziś przyjmuje moją decyzję ze zrozumieniem i szacunkiem - czytamy we wpisie z kwietnia br., w którym Kossakowski ogłosił swoją decyzję o tymczasowym zakończeniu przygody z telewizją.

W drugiej połowie 2021 roku ogłoszono, że Lidii Kazen dodatkowo powierzono funkcję dyrektorki programowej platformy Player.pl. W jednym z wywiadów przyznała, że w swojej pracy stawia przede wszystkim na różnorodność. Dzięki jej staraniom na antenę trafiły m.in. takie przełomowe formaty jak „Prince Charming” z Jackiem Jelonkiem i „Down the road. Zespół w trasie”.

Chcę czuć, że żyjemy nadal w otwartym, tolerancyjnym kraju, w którym jest miejsce dla wszystkich, w tym dla gejów i lesbijek. Podobnie było z formatem "Down the road". Nikt wcześniej nie pochylił się nad społecznością osób z zespołem Downa, a takich ludzi są w naszym kraju tysiące - mówiła w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

Kim jest Lidia Kazen?

Lidia Kazen, na którą bliscy i znajomi mówią po prostu Lidka, urodziła się 5 kwietnia 1976 roku. Pochodzi z Dobczyc, sześciotysięcznego miasta w województwie małopolskim. W wieku zaledwie 15 lat opuściła dom rodzinny i zamieszkała w Krakowie. 

Mam liczną rodzinę, która rozsiana jest po całym kraju. Często wyjeżdżam, rozmawiam z ludźmi, bawię się z nimi. Chcemy tworzyć telewizję, która jest dla wszystkich. Mam poczucie, że zarówno widzowie z Warszawy, jak i Dobczyc znajdują w TTV coś dla siebie - mówiła w wywiadzie z września 2021 roku.

Zobacz także:

Myślicie, że dzięki nowej szefowej stacja TVN umocni swoją pozycję na rynku?