Stale wchodzisz w relacje z podobnymi osobami? Cierpisz, przeżywasz zdrady, płaczesz i zastanawiasz się, co sprawia, że wybierasz na partnerów / partnerki osoby niedostępne, nieobliczalne, nieosiągalne? Amerykańska psychoterapeutka Pia Mellody opisuje takie zjawisko uzależnieniem od miłości w swojej książce „Toksyczna miłość”, nazywając osoby zmagające się z nim nałogowcami kochania. Co oznacza to w praktyce?

Kim jest nałogowiec kochania?

Według Pii Mellody nałogowy kochanek to osoba, która szuka miłości, aby zaspokoić swoje wewnętrzne braki emocjonalne, czego efektem są cykliczne i niezdrowe  wzorce zachowań w związkach. Nałogowiec kochania to osoba wpatrzona w swojego partnera jak w obrazek, poświęcająca mu nieproporcjonalnie dużo czasu i troski. Ceniąca ukochaną osobę bardziej niż siebie oraz gotowa znieść niemalże wszystko, byle uniknąć porzucenia. Jednostka będąca uzależniona od miłości wchodząc w związek, przestaje troszczyć się o swoje potrzeby i zaczyna żyć w cieniu partnera lub partnerki. 

Mellody podkreśla, że nałogowe kochanie może mieć swe korzenie w traumatycznych doświadczeniach z przeszłości. Często osoby uzależnione od miłości doświadczyły w dzieciństwie zaniedbania, nadużyć emocjonalnych lub fizycznych, co wpłynęło na ich zdolność do wytworzenia zdrowych więzi emocjonalnych. W rezultacie mogą one poszukiwać miłości jako źródła poczucia własnej wartości i bezpieczeństwa oraz jako środka do zatracenia się w innej osobie i uniknięcia konfrontacji z własnymi problemami emocjonalnymi.

3 znaki, po których rozpoznasz, że jesteś uzależniony/a od miłości

Jak rozpoznać, że jesteś nałogowcem miłości? Oto 3 znaki, które jasno pokazują uzależnienie od miłości.

1. Obsesja

Nałogowcy kochania poświęcają nieproporcjonalnie dużo czasu osobie, od której są uzależnieni i cenią ją bardziej niż siebie. Skupienie na ukochanej osobie często bywa obsesyjne i prowadzi do braku umiejętności funkcjonowania bez stałej obecności drugiej połówki. Wówczas to partner / partnerka staje się źródłem poczucia własnej wartości i bezpieczeństwa. Osoba uzależniona od miłości może odczuwać silny niepokój lub lęk w momencie separacji od drugiej osoby, a brak jej obecności może prowadzić do głębokiej depresji lub dezorientacji.

2. Brak równowagi życiowej

Drugim znakiem uzależnienia od miłości jest brak równowagi życiowej, gdzie miłość staje się jedynym celem i źródłem satysfakcji. Nałogowcy kochania często poświęcają swoje pasje, cele zawodowe czy przyjaźnie na rzecz zaspokajania potrzeb partnera / partnerki. Ich życie staje się zdominowane przez związek, a brak uwagi w innych obszarach może prowadzić do utraty tożsamości i poczucia spełnienia.

3. Niskie poczucie własnej wartości

Osoby uzależnione od miłości przestają troszczyć się o siebie i wierzyć w swoją wartość w momencie wejścia w związek. Wówczas to zadaniem ukochanej osoby jest docenienie nałogowca i opieka nad nim. Uzależnione jednostki unikają konfrontacji z własnymi emocjami, przypisując swoje szczęście i poczucie wartości jedynie swojemu partnerowi. W rezultacie miłość staje się dla nich rodzajem ucieczki, prowadząc do pogrążenia się w toksycznych wzorcach zależności emocjonalnej.

Zobacz także:

Pamiętaj: Uzależnienie od miłości może być równie destrukcyjne jak uzależnienie od substancji chemicznych. Rozpoznanie tych trzech znaków może pomóc w identyfikacji problemu i skierowaniu się po pomoc. Świadome dostrzeżenie tych mechanizmów to dopiero pierwszy krok do zdrowienia. Leczenie rozpoczyna się, gdy przyznamy, że jesteśmy bezsilni wobec swojego uzależnienia i wobec samych siebie, że życie wymknęło się nam spod kontroli. To pozwoli odzyskać sprawczość i dokonać wyboru działania. To niezwykle trudna, ale możliwa droga, którą warto odbyć we wsparciu psychoterapeuty.