Co to jest uzależnienie emocjonalne?

Uzależnienie emocjonalne jest złożonym stanem psychicznym, w którym jedna osoba staje się silnie uzależniona od drugiej osoby emocjonalnie. To oznacza, że ich własny dobrostan, szczęście i poczucie wartości są głównie związane z relacją z tą drugą osobą. W przypadku uzależnienia emocjonalnego, osoba wydaje się tracić część swojej tożsamości. Zamiast tego koncentruje się na potrzebach i emocjach swojego partnera, przyjaciela lub członka rodziny. To rodzaj uzależnienia, które ma wpływ na psychikę i zachowanie jednostki, prowadząc do kompromitujących sytuacji i trudności w utrzymaniu zdrowych relacji.

Mechanizm uzależnienia emocjonalnego

Mechanizm uzależnienia emocjonalnego polega na tworzeniu nadmiernie silnych emocjonalnych więzi z drugą osobą. Te więzi emocjonalne stają się kluczowym źródłem satysfakcji i szczęścia. Osoba uzależniona emocjonalnie często poświęca znaczną część swojego czasu i uwagi na utrzymanie tej relacji. Często dzieje się to kosztem innych obszarów życia, takich jak praca, pasje czy przyjaźnie. Stosowanie różnych mechanizmów obronnych, takich jak idealizacja partnera lub zaprzeczanie problemom w relacji, jest częste u osób uzależnionych emocjonalnie.

Jak przejawia się uzależnienie emocjonalne?

Objawy uzależnienia emocjonalnego mogą obejmować stałe myślenie o drugiej osobie, nawet wtedy, gdy nie jest obecna, lęk przed utratą tej relacji, nadmierne kompromisy i poświęcenia na rzecz partnera, kontrolowanie partnera oraz silne poczucie osamotnienia w jego braku. Osoba uzależniona emocjonalnie może również reagować nadmiernie na zmiany w relacji, często doświadczając silnych emocji, takich jak zazdrość, złość lub smutek.

Objawy uzależnienia emocjonalnego:

 • Stałe myślenie o drugiej osobie, nawet wtedy, gdy nie jest obecna.
 • Lęk przed utratą relacji z tą osobą.
 • Nadmierne kompromisy i poświęcenia na rzecz partnera lub innej osoby, często kosztem własnych potrzeb i życia.
 • Kontrolowanie partnera lub silne dążenie do kontrolowania sytuacji w relacji.
 • Silne poczucie osamotnienia i niekompletności w przypadku braku obecności drugiej osoby.
 • Nadmierna reakcja emocjonalna na zmiany w relacji, takie jak zazdrość, złość, smutek.
 • Trudność w utrzymaniu równowagi między relacją a innymi obszarami życia, takimi jak praca, przyjaźnie czy pasje.
 • Zaniedbywanie własnych potrzeb i aspektów rozwoju osobistego na rzecz drugiej osoby.
 • Utrzymywanie relacji pomimo jasnych sygnałów, że jest ona toksyczna lub niszcząca.
 • Silne uzależnienie od pozytywnego feedbacku i akceptacji drugiej osoby jako źródła własnej wartości i samooceny.
 • Trudności w podejmowaniu decyzji bez konsultacji z drugą osobą lub niewłaściwe uzależnienie od jej opinii.
 • Trudności w wyrażaniu własnych potrzeb i pragnień, gdyż dominuje potrzeba zadowolenia partnera lub innej osoby.
 • Te objawy mogą różnić się w zależności od stopnia uzależnienia emocjonalnego i konkretnej sytuacji, ale stanowią ogólny obraz tego zjawiska.

Test na uzależnienie emocjonalne

Istnieją różne testy i kwestionariusze, które pomagają określić, czy jesteśmy uzależnieni emocjonalnie od kogoś. Pytania te dotyczą naszych myśli, uczuć i zachowań w kontekście danej relacji. Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc zrozumieć, czy nasza relacja ma cechy uzależnienia emocjonalnego. 

Oto 10 pytań, które mogą pomóc zrozumieć, czy jesteś uzależniony emocjonalnie od kogoś:

 1. Czy często myślisz o tej osobie, nawet gdy nie ma jej obok?
 2. Czy odczuwasz silny lęk lub niepokój, gdy wydaje się, że tracisz tę osobę?
 3. Czy często poddajesz się jej życzeniom, nawet jeśli oznacza to zaniedbywanie własnych potrzeb?
 4. Czy kontrolowanie tej osoby lub jej życia jest dla ciebie ważne?
 5. Czy jesteś bardzo zraniona emocjonalnie, gdy ta osoba zdaje się oddalać od ciebie?
 6. Czy trudno ci podejmować decyzje bez konsultacji z tą osobą?
 7. Czy często zapominasz o swoich pasjach i zainteresowaniach ze względu na tę relację?
 8. Czy ta osoba często określa twoją wartość i samoocenę?
 9. Czy unikasz konfrontacji z tą osobą, aby uniknąć konfliktu?
 10. Czy trudno ci wyrażać własne potrzeby i pragnienia, gdy to jest sprzeczne z jej oczekiwaniami?

Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc zrozumieć, czy Twoja relacja wykazuje cechy uzależnienia emocjonalnego. Jeśli zauważasz, że wiele z tych pytań dotyczy twojego doświadczenia, może to być sygnał, że warto skonsultować się z terapeutą lub specjalistą ds. zdrowia psychicznego w celu dalszej oceny i wsparcia.

Uzależnienie emocjonalne, a miłość

Uzależnienie emocjonalne a miłość są dwoma stanami, które mogą prowadzić do silnych emocji i przywiązania w relacjach. Jednakże różnią się istotnie pod wieloma względami. Podobieństwem między nimi jest fakt, że oba stany zazwyczaj prowadzą do silnego zaangażowania w relację z drugą osobę. W obu przypadkach osoba może myśleć często o partnerze, troszczyć się o jego dobrostan i odczuwać chęć spędzania czasu razem. Jednak w tym przypadku to różnice są istotne.

Zobacz także:

Uzależnienie emocjonalne często prowadzi do niestabilności emocjonalnej, zazdrości i kontroli nad partnerem, co może zaszkodzić rozwijaniu zdrowej relacji. Miłość, z drugiej strony, opiera się na szacunku, wzajemnym zaufaniu i wspólnym rozwoju, co sprzyja długotrwałym, satysfakcjonującym związkom. Miłość pozwala na autonomię i zachowanie własnej tożsamości, podczas gdy uzależnienie emocjonalne jest często wynikiem braku tej niezależności. Warto zrozumieć te różnice, aby budować zdrowe i satysfakcjonujące relacje oparte na miłości, a nie na uzależnieniu emocjonalnym.

Ważne jest zrozumienie, że uzależnienie emocjonalne nie jest tożsame z miłością. Miłość to zdrowa, wzajemna więź oparta na szacunku, zaufaniu i dbaniu o dobro drugiej osoby. Uzależnienie emocjonalne to bardziej toksyczna forma związku, która może prowadzić do niezdrowego przywiązania, nadmiernej kontroli i negatywnych emocji.

Jak uwolnić się od uzależnienia emocjonalnego?

Uwolnienie się od uzależnienia emocjonalnego to proces, który wymaga czasu, pracy i determinacji. Oto kilka kroków, które można podjąć, aby uwolnić się od uzależnienia emocjonalnego:

 1. Zrozumienie problemu: pierwszym krokiem jest świadomość i zrozumienie, że istnieje problem z uzależnieniem emocjonalnym. Samoświadomość jest w tym przypadku kluczowa. Zastanów się, jakie objawy i zachowania sugerują, że jesteś uzależniona emocjonalnie od innej osoby.
 2. Wsparcie terapeutyczne: w kolejnym kroku warto skonsultować się z terapeutą lub psychoterapeutą specjalizującym się w uzależnieniach emocjonalnych. Terapeuta może pomóc zidentyfikować źródło problemu, nauczyć cię zdrowych strategii radzenia sobie z emocjami i pomóc w rozwijaniu umiejętności budowania zdrowych relacji.
 3. Wsparcie grupy: udział w grupie wsparcia dla osób z uzależnieniem emocjonalnym może być bardzo pomocny. To miejsce, gdzie można dzielić się doświadczeniami i otrzymywać wsparcie od innych osób, które przechodziły przez podobne sytuacje. To ważne, żebyś w tak trudnych sytuacjach wiedziała, że nie jesteś sama i nie tylko ty mierzysz się z takimi problemami.
 4. Praca nad tożsamością: rozwijanie swojej tożsamości i wartości osobistych jest kluczowym elementem w procesie wyjścia z uzależnienia emocjonalnego. Skup się na odkrywaniu swoich zainteresowań, pasji i marzeń. To pozwoli ci odzyskać kontrolę nad własnym życiem, zamiast cały czas żyć życiem innej osoby.
 5. Ustalanie granic: nauka wyznaczania i przestrzegania zdrowych granic w relacjach jest niezwykle istotna, aby poradzić sobie z tym problemem. Oznacza to, że musisz umieć powiedzieć "nie" i wyrażać swoje potrzeby i pragnienia bez obawy przed utratą relacji.
 6. Rozwijanie umiejętności radzenia sobie z emocjami: uczenie się, jak skutecznie radzić sobie z negatywnymi emocjami, takimi jak zazdrość, złość czy smutek, jest w tym przypadku kluczowe. Terapeuta może pomóc w nauce tych umiejętności.
 7. Ograniczenie kontaktu: w niektórych przypadkach może być konieczne ograniczenie lub przerwanie kontaktu z osobą od której jesteś uzależniona emocjonalnie. Przynajmniej na pewien czas. To może pomóc w odzyskaniu równowagi i skoncentrowaniu się na sobie.
 8. Wsparcie od przyjaciół i rodziny: powiedz bliskim o swoim problemie. Wsparcie ze strony przyjaciół i rodziny może pomóc ci przejść przez trudne chwile i utrzymać motywację do zmiany.
 9. Cierpliwość i wytrwałość: proces uwolnienia się od uzależnienia emocjonalnego może być trudny i czasochłonny. Bądź cierpliwa wobec siebie i gotowa do pracy nad sobą przez dłuższy czas.

Pamiętaj, że każdy proces wyjścia z uzależnienia emocjonalnego jest unikalny, i co działa dla jednej osoby, niekoniecznie zadziała dla innej. Dlatego ważne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy, aby stworzyć spersonalizowany plan leczenia. Jeżeli ty lub bliska ci osoba zmaga się z uzależnieniem emocjonalnym życzymy powodzenia w wychodzeniu z tego trudnego stanu. Z odpowiednim wsparciem jest to możliwe. Pamiętaj, że nie jesteś sama.