Czym jest zdrada emocjonalna?

Zdrada emocjonalna to pojęcie związane z naruszaniem granic zaufania i lojalności w relacji partnerskiej poprzez rozwijanie intymnych i głębokich więzi z inną osobą niż partner. Polega na nawiązywaniu silnych więzi emocjonalnych, dzieleniu się osobistymi myślami, uczuciami oraz intymnymi detalami życia z kimś spoza związku, na poziomie, który normalnie byłby zastrzeżony dla partnera. Zdrady emocjonalnej nie należy mylić z przyjaźnią, którą można prowadzić obok związku. Mimo wszystko, w zdrowej relacji to partner bądź partnerka powinni być stawiani na pierwszym miejscu. Dopuszczamy się zdrady emocjonalnej, gdy to osoba spoza związku staje się najważniejsza, a więc emocjonalnie zastępuje miejsce zarezerwowane dla partnera.

Czy zdrada emocjonalna to zdrada?

Zdrada emocjonalna to obszar, który wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Chociaż brak fizycznego kontaktu dla wielu sugeruje, że nie jest to zdrada w sensie klasycznym, dla innych osób stanowi ona równie bolesne przeżycie, co zdrada fizyczna. Związki służą zaspokojeniu wielu potrzeb, również tych emocjonalnych. Bywają związki, w których partnerzy nie mają przed sobą żadnych tajemnic. Odczuwają silne połączenie, nie tylko na poziomie fizycznym, również psychicznym.  Dla wielu osób partner stanowi bezpieczną przystań, w której mogą dzielić się swoimi myślami, uczuciami i tajemnicami. Silne połączenie na poziomie psychicznym jest nieodzownym elementem trwałego i satysfakcjonującego związku. Właśnie dlatego mówi się, że najlepsze relacje opierają się na głębokim przyjaźni.

Kiedy dochodzi do zdrady emocjonalnej?

Wiemy już, czym jest zdrada emocjonalna, kiedy więc dochodzi do tej bolesnej zdrady? Zdrada emocjonalne ma miejsce, kiedy intymne i zastrzeżone dla związku tematy zostają naruszone poprzez poruszenie ich z inną osobą. W momencie w którym partner otwiera się emocjonalnie wobec innej osoby, dzieli się swoimi myślami i uczuciami na głębokim poziomie, które normalnie byłyby zastrzeżone tylko dla partnera, mówi o zdradzie emocjonalnej. Należy jednak pamiętać, że każdy związek jest inny, a różne osoby będące w relacji inaczej mogą postrzegać problematykę zdrady zarówno fizycznej jak i emocjonalnej. Ostatecznie, ocena, czy mamy do czynienia ze zdradą emocjonalną, jest uzależniona od wartości i norm ustalonych przez każdą parę.

Co zalicza się do zdrady emocjonalnej?

Zdrada emocjonalna to proces rozwijania głębokich, intymnych uczuć w stosunku do osoby spoza istniejącego związku. Obejmuje to często wyjątkowo osobiste rozmowy, dzielenie się problemami czy radościami, oraz tworzenie silnych, emocjonalnych więzi. Zdrada emocjonalna może obejmować intensywne i osobiste rozmowy z inną osobą, podczas których dzielisz się swoimi problemami, troskami, sukcesami i porażkami. Tworzenie takiej emocjonalnej więzi z kimś poza związkiem może prowadzić do poczucia oddalenia od partnera. Podobnie jak w przypadku problemów, dzielenie się radościami i sukcesami z inną osobą może tworzyć intymną więź emocjonalną. Wspólnie przeżywane emocje mogą wywoływać uczucie zbliżenia i więzi, co może wpłynąć na relację partnerską.

Zdrada emocjonalna - konsekwencje

Zdrada emocjonalna może być równie bolesna i destrukcyjna jak zdrada fizyczna. Dzieje się tak, ponieważ zdrada emocjonalna narusza zaufanie i lojalność, które są fundamentami zdrowego związku. Często prowadzi do utraty poczucia bezpieczeństwa, niskiej samooceny oraz trudności w nawiązywaniu lub utrzymaniu zaufania w przyszłych relacjach. Dla wielu osób jest to przeżycie traumatyczne, które może mieć długotrwałe skutki emocjonalne.

Oto niektóre skutki zdrady emocjonalnej:

 • Utrata zaufania do partnera bądź partnerki,
 • Problemy i ból emocjonalny,
 • Obniżone poczucie własnej wartości,
 • Kwestionowanie własnej wartości,
 • Napięcia i konflikty w związku,
 • Trudności w komunikacji z powodu braku zaufania,
 • Rozpad związku,
 • Zakłócenie poczucia bezpieczeństwa,
 • Zanik intymności.

Jak rozpoznać zdradę emocjonalną?

Rozpoznanie zdrady emocjonalnej jest trudniejsze niż w przypadku zdrady fizycznej, ponieważ ślady są subtelniejsze. Niemniej jednak istnieją pewne sygnały, które mogą wskazywać na to, że partner przekracza granice emocjonalne. To może obejmować tajemniczość w kwestiach dotyczących innych osób, zmiany w zachowaniu lub ukrywanie komunikacji z jedną konkretną osobą.

Zdrada emocjonalna - sygnały ostrzegawcze

Dostrzeżenie zdrady emocjonalnej wymaga spostrzegawczości i autorefleksji. Choć czasem jest ona trudna do wykrycia, jest to możliwe. Jeżeli zauważyłaś, że partner bądź partnerka odsuwają się od ciebie, mają swoje tajemnice, stali się bardziej skryci lub zamknięci, ufaj swojej intuicji. Być może dopuścili się zdrady emocjonalnej, a jej skutki da się jeszcze zatrzymać. Być może, sama czujesz, że oddalasz się od osoby z którą jesteś w związku i podejrzewasz, że być może zdradzasz swojego partnera bądź partnerkę emocjonalnie? Oto sygnały ostrzegawcze na które należy zwrócić uwagę. Mogą one sugerować zdradą emocjonalną:

Zobacz także:

 • Wkładasz więcej wysiłku, aby wyglądać dobrze przed osobą z którą masz romans emocjonalny,
 • Oszukujesz swojego partnera bądź partnerkę, że wcale nie widziałaś się lub nie rozmawiałaś z tą osobą,
 • Spędzasz z nią więcej czasu niż z partnerem bądź partnerką,
 • Wysyłasz jej wiadomości tekstowe w ukryciu przed partnerem bądź partnerką,
 • Wolisz spędzać z nią czas niż z partnerem bądź partnerką,
 • Dzwonisz do niej w pierwszej kolejności,
 • Oddalasz się od partnera,
 • Porównujesz partnera do tej osoby,
 • Rozmawiasz z nią o problemach w swoim związku.

Podstawą do rozpoznania zdrady emocjonalnej jest szczera i otwarta rozmowa z partnerem bądź partnerką. Jeżeli jedna osoba w związku dopuściła się zdrady emocjonalnej, sugeruje to, że w relacji od dawna coś nie gra lub się psuje. W takim przypadku należy porozmawiać o swoich uczuciach i oczekiwaniach wobec relacji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat zdrady, przeczytaj również artykuł: Dlaczego facet zdradza?

Jak boli zdrada emocjonalna?

Zdrada emocjonalna może zadziałać jak niewidoczny cios w serce. Chociaż brak fizycznego aspektu może sugerować, że ból nie jest tak intensywny, to jednak uczucie zdrady, utrata zaufania i poczucie oszustwa mogą spowodować głębokie cierpienie. Osoby doświadczające zdrady emocjonalnej często zmagają się z niską samooceną, niepewnością i trudnościami w nawiązywaniu zaufania w przyszłych relacjach.

Jak poradzić sobie ze zdradą emocjonalną?

 • Pamiętaj o swoich poświęceniach i pracy włożonej w dotychczasowy związek.
 • Zidentyfikuj swoje potrzeby i braki w relacji z partnerem bądź partnerką.
 • Znajdź rozwiązanie na spełnienie tych potrzeb wewnątrz związku.
 • Prowadźcie otwartą komunikację opartą na empatii.
 • Pozwólcie sobie na wspólne przeżywanie trudnych emocji.

Chcesz wiedzieć więcej na temat radzenia sobie ze zdradą? Przeczytaj również artykuł: Jak wybaczyć zdradę?

Zdrada fizyczna, a zdrada emocjonalna

Zdrada fizyczna i emocjonalna to dwa różne aspekty, które mogą wpłynąć na relacje partnerskie. Warto przyjrzeć się temu, jak się różnią oraz jakie są ich potencjalne konsekwencje.

Zdrada fizyczna:

Zdrada fizyczna jest często utożsamiana z niewiernością seksualną lub romansem. To, że jedna ze stron angażuje się w fizyczny kontakt intymny z kimś innym niż partner, jest uważane za zdradę. Może to obejmować pocałunki, seks, dzielenie intymnych momentów i zachowań.

Skutki zdrady fizycznej mogą być rażące i bolesne. Zmniejszenie zaufania, poczucie oszustwa i ból emocjonalny to tylko kilka z potencjalnych konsekwencji. Zdrada fizyczna często stawia pod znakiem zapytania fundamenty relacji i wymaga zaangażowania dużej ilości pracy nad odbudową zaufania.

Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj również artykuł: Zdrada fizyczna

Zdrada emocjonalna:

 Z drugiej strony zdrada emocjonalna, opiera się na rozwijaniu głębokich emocjonalnych więzi z osobą inną niż partner. To może obejmować długie rozmowy, dzielenie się myślami i uczuciami, doradzanie się w trudnych chwilach oraz wspólne plany na przyszłość.

Chociaż brak fizycznego aspektu może sugerować, że zdrada emocjonalna jest mniej dotkliwa, to jednak jej konsekwencje mogą być równie poważne. Naruszenie zaufania i intymności może prowadzić do bólu emocjonalnego i trudności w relacji. Zdrada emocjonalna może także wpłynąć na relacje partnerskie, gdy jedna strona zaczyna porównywać swojego partnera z osobą, z którą utrzymuje emocjonalne więzi.

W obu przypadkach kluczową kwestią jest komunikacja. Otwarta rozmowa o granicach, oczekiwaniach i uczuciach może pomóc uniknąć zarówno zdrady fizycznej, jak i emocjonalnej. Ponadto, praca nad budowaniem zaufania oraz umiejętność wyrażania swoich potrzeb w relacji są nieodzowne dla utrzymania zdrowego i trwałego związku.