Zdrada często pozostawia wiele pytań, a jedno z nich brzmi: dlaczego to zrobił? Chociaż każdy przypadek jest unikalny, istnieje kilka powszechnie występujących czynników, które mogą przyczyniać się do tego zachowania.

Dlaczego facet zdradza? Badania dotyczące niewierności w związkach są bezlitosne dla facetów. Analizując różne statystyki, zauważyliśmy, że w Polsce do zdrady przyznaje się od 39% do 52% mężczyzn, podczas gdy do skłonności do “skoku w bok” potwierdza od 29% do 38% kobiet. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego to właśnie faceci mają większe skłonności do zdrady niż kobiety oraz przyjrzymy się również powodom, dla których mężczyźni decydują się na zdrady. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Facet, a zdrada – powody niewierności u mężczyzn

Kłamstwo ma krótkie nogi, a zdrada jeszcze krótsze. Jeżeli zostałaś zdradzona, wiesz, że zdrada jest niezwykle bolesna. To uczucie może być niesamowicie przygnębiające. Gdy kogoś kochasz, ufasz i chcesz spędzić z nim resztę życia, nie wyobrażasz sobie, że mógłby cię zdradzić. Niewierność przyczynia się do znacznego obniżenia samooceny. Właśnie teraz, zadajesz sobie pytanie, dlaczego facet zdradza? Być może właśnie teraz obwiniasz się za zdradę swojego faceta. To błąd, gdyż nie możesz katować siebie za decyzję drugiej osoby.

Poza tym, istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do zdrady przez mężczyzn, a nie każdy z nich związany jest z tobą. Niektóre z nich to brak satysfakcji emocjonalnej lub seksualnej w związku, pragnienie przeżycia przygody i nowości, niska samoocena, problemy komunikacyjne, uzależnienie od seksu czy po prostu brak wierności jako nawyk. Ważne jest jednak zrozumienie, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego facet zdradza, ponieważ każdy przypadek jest unikalny. W dalszej części artykułu przyjrzymy się tym powodom bliżej, aby pomóc w lepszym zrozumieniu zdrady.

Dlaczego facet zdradza?

Dlaczego facet zdradza? Wielu ekspertów wskazuje na różnice w podejściu do związków kobiet i mężczyzn. Według psychologów, mężczyźni w relacjach lubią się czuć zwycięzcami. Facet najczęściej zdradza, gdy czują się w związku na przegranej pozycji. Ma potrzebę udowodnienia, że jest ważny i potrzebny. Presja nakładana na mężczyzn bywa przeogromna. Zdradzający mężczyzna może myśleć, że cały czas zawodzi swoją kobietę. W swoich oczach nie robi nic, co byłoby dla niej wystarczająco dobre. W takim przypadku potwierdzenia swojej męskości szuka w ramionach kochanki, która zapewnia mu potrzebną walidację.

W odróżnienie od mężczyzny, kobieta w relacji szuka głębszej więzi i zrozumienia. Najczęściej dopuszcza się zdrady, gdy nie są spełnione jej emocjonalne. Kobieta, która zdradza może czuć się niewidoczna, niezaopiekowana i niezrozumiana.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej przeczytaj artykuł: Dlaczego ludzie zdradzają?

Zobacz także:

Jednakże potrzeba czucia się ważnym, to tylko jedna z potencjalnych przyczyn zdrady przez mężczyzn. Powodów niewierności jest bardzo wiele. Należy zaznaczyć, że żaden z nich nie jest uniwersalną regułą i nie dotyczy każdego mężczyzny.

Najczęstsze powody zdrady u mężczyzn

Aby ułatwić ustalenie przyczyn zdrady przez mężczyzn, zebraliśmy kilka najpopularniejszych powodów niewierności u facetów. Oto kilka potencjalnych czynników, które mogą przyczynić się do zdrady.

1. Brak satysfakcji emocjonalnej w związku

Jako jeden z głównych powodów zdrady u facetów wymienia się brak satysfakcji emocjonalnej. Budowanie, utrzymania i dbanie o relację jest kluczowe w utrzymaniu zdrowego, silnego związku. Zawsze będą pokusy, ale jeśli związek ma mocne fundamenty, będą one łatwiejsze do przezwyciężenia. Mężczyźni uciekają w ramiona kochanki, bo mogą czuć się niedoceniani lub niedostatecznie uwzględniani emocjonalnie w swoim związku. Jeśli facet nie otrzymuje wystarczającej ilości uwagi, wsparcia lub intymności, szuka tych rzeczy poza związkiem.

2. Niedojrzałość emocjonalna

Można długo zastanawiać się nad przyczynami zdrady, lecz zdradzający facet może być po prostu niedojrzały emocjonalnie. Niedojrzali emocjonalnie mężczyźni na pierwszym miejscu stawiają siebie i swoje potrzeby. Nie biorą pod uwagę uczuć partnerki, upierają się, że mają rację, nawet gdy jej nie mają, zachowują się nieodpowiedzialnie. Mają również tendencję do impulsywnych zachowań. Z łatwością ulegają swoim pierwotnym pokusom i pragnieniom, nie biorąc pod uwagę konsekwencji swoich działań i możliwych negatywnych skutków, jakie mogą mieć na życie bliskich im osób.

3. Brak satysfakcji seksualnej

Związek wymaga sporych nakładów pracy. Praca ta dotyczy nie tylko w strefy emocjonalnej, również seksualnej. Pary w długoletnich związkach rozleniwiają się. Gdy przemija pierwsza ekscytacja, seks zamiast być przyjemnością, staje się rutyną. Niezaspokojenie seksualne może być silnym motywem kierującym facetów do zdrady. Jeśli w związku brakuje intymności, a partnerka nie jest w stanie zaspokoić potrzeb seksualnych, mężczyzna może szukać tego poza związkiem. Pary, które wydają się być znużone seksem powinny wzbogacać swoje życie seksualne poprzez testowanie nowych pozycji, fantazji i zabawek. Poza tym, fantazje seksualne zmieniają się z czasem, dlatego tak ważne jest, aby rozmawiać ze swoim partnerem o seksie.

4. Pragnienie przygody i nowości

Na początku relacji wszystko jest nowe i ekscytujące. Z czasem związki, szczególnie te długoletnie, mogą przemienić się w trudną do przez facetów zniesienia rutynę. Spędzanie całego życia w pracy lub na dojazdach do niej, weekendy z dziećmi przed telewizorem, czy rodzinne wyjazdy w to samo miejsce może być dla niektórych mężczyzn mało ekscytujące. Facet może czuć się zmęczony codziennością i zawiedziony przewidywalnością życia rodzinnego. W takich przypadkach niektórzy mężczyźni odczuwają potrzebę przeżycia przygody i nowości w życiu. Zdrada może być sposobem na spełnienie tych pragnień i doświadczenie czegoś innego, niż kolejny wieczór spędzony z rodziną.

5. Niska samoocena jako przyczyna zdrady u faceta

Wielu mężczyzn boryka się z niską samooceną i brakiem pewności siebie, co również przekłada się na problem z budowaniem długotrwałej relacji i zachowaniem wierności w związku. Romans dla mężczyzny może podbudować pewność siebie. Jeżeli w związku nie czuje się wystarczająco męski, mężczyzna o niskiej samoocenie będzie szukał potwierdzenia swojej wartości i atrakcyjności w oczach kochanki. Zdrada służy mu jako sposób na podniesienie poczucia własnej wartości.

6. Przerost ego jako przyczyna zdrady u faceta

Nie tylko faceci z niską samooceną zdradzają. Również egocentrycy, czyli mężczyżni przekonani o swojej wielkości, ważności i przesadnie adorujący siebie mają tendencję do dopuszczania się zdrady. Egocentrycy wierzą, że cały świat kręci się wokół nich. Uważają, że są niezwykle atrakcyjni, bystrzy i utalentowani. To połączenie nabrzmiałego ego i przekonanie o swojej wyjątkowości sprawia, że są idealnymi kandydatami na kochanka.

7. Problemy komunikacyjne w związku

Nie tylko zdradzające kobiety, również zdradzający mężczyźni mogą nie otrzymywać odpowiedniego wsparcia emocjonalnego w związku. Dzieje się tak głównie w przypadku par, które nie potrafią się ze sobą rozmawiać. Jeśli w relacji występują problemy z komunikacją, mężczyzna może czuć się niezrozumiany lub niedostatecznie słuchany. W takiej sytuacji może szukać wsparcia emocjonalnego i zrozumienia poza związkiem dopuszczając się zdrady.

Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj artykuł: Komunikacja w związku.

Uzależnienie od seksu i niewierność jako nawyk 

Niektórzy mężczyźni mogą mieć historię niewierności w poprzednich związkach i nadal kontynuować ten wzorzec w nowym związku. Te trudności z zachowaniem wierności wynikają z osobistych problemów, nieodpowiednich wartości czy braku poniesionych konsekwencji z tytułu dotychczasowych zdrad. Dla wielu facetów niewierność sama w sobie jest ekscytująca. Podnieca ich nie tylko sama myśl o zdradzie, również możliwość bycia przyłapanym na gorącym uczynku. Ta zasada dotyczy głównie facetów, którzy zdradzają chronicznie. Zachowania tego typu wynikają z problemów z zaburzeniami osobowości, traumatycznych doświadczeń z dzieciństwa, niskiej samooceny oraz problemów ze zdrowiem psychicznym. 

Jak poznać, że facet zdradza?

Zastanawiasz się, po czym poznać, że facet zdradza? Zdradzający mężczyźni potrafią zachowywać się bardzo przewidywalnie. Nie musisz zatrudniać detektywa, aby przekonać się, czy on dopuścił się zdrady. Wystarczy, że przyjrzysz się nieco bliżej jego zachowaniu.

Zdradzający facet:

  • Zmienia swój plan dnia i rutynę,
  • ceni sobie prywatność,
  • jest niestabilny emocjonalnie,
  • przykłada większą wagę do wyglądu niż zwykle,
  • może mieć nowe zainteresowania i hobby,
  • przestaje cię pożądać,
  • skrzętnie skrywa swoje wydatki,
  • jest ciągle zajęty, ma więcej obowiązków niż zwykle.

Należy pamiętać, że zdrada jest zawsze wyborem osoby i nie ma dla niej usprawiedliwienia. Istnieją inne sposoby rozwiązywania problemów w związku, takie jak terapia par, komunikacja i szukanie kompromisów. Zrozumienie przyczyn zdrady może pomóc w rozpoznawaniu problemów w związku i podejmowaniu działań mających na celu jego naprawę.