Niewierność może całkowicie zniszczyć nawet z pozoru idealny związek, dlatego już w chwilach niepewności powinny zapalać się nam czerwone lampki. Kiedy konkretnie? Odpowiedzi na to pytanie udzielili naukowcy, a wybrane przez nich 8 sygnałów ostrzegawczych, świadczących o niewierności opublikowano na łamach „Journal of Sex & Marital Therapy”. 

Jak rozpoznać zdradę? 8 potwierdzonych naukowo sygnałów

Badanie przeprowadzone w 2020 roku miało określić najczęściej występujące przyczyny rozpadu związków. Jego wyniki zaprezentowano w „Journal of Sex & Marital Therapy”, amerykańskim periodyku naukowym, skoncentrowanym na tematach z zakresu seksuologii. Jednym efektów badania, było określenie przez ekspertów 8 czynników świadczących o tym, że możemy być oszukiwani przez partnera lub partnerkę. Dowiedziono m.in., że wszystko zaczyna się od problemów na tle czysto emocjonalnym, a wcześniejsze zorientowanie się, że partner jest z nami nieszczery, może sprowokować rozmowę na etapie, na którym związek jest „do uratowania”.

A zatem zdejmijcie różowe okulary, bądź czujni i nie dajcie się zaślepić. Jak rozpoznać zdradę? Oto 8 potwierdzonych naukowo sygnałów świadczących, że druga strona jest niewierna.

1. (Partner/Partnerka) Komunikuje się inaczej niż wcześniej

Zauważasz drastyczną zmianę w komunikacji między wami? Nie dzielicie się wrażeniami na temat tego, co robiliście w ciągu dnia, a czasami po prostu nie macie o czym rozmawiać? To niestety nie wróży nic dobrego. Podobnie, oznaką niewierności może być również ciągłe wahanie się przy odpowiadaniu na pytania: „Gdzie byłeś/byłaś?”, czy „Dlaczego tak późno wróciłeś/wróciłaś do domu?” lub całkowite unikanie tematu. Red flag to też odpowiedzi w tonie pasywno-agresywnym, np. „Co cię to obchodzi?”.

2. Bardziej przejmuje się swoim wyglądem

Masz wrażenie, że partner/partnerka dba o siebie bardziej niż kiedykolwiek zwłaszcza wtedy, gdy wychodzi bez ciebie? Jeśli wcześniej spędzanie większej ilości czasu w łazience, czy ubieranie się bardziej elegancko nie było jej/jego domeną, możesz spodziewać się, że takie zachowanie świadczy o tym, że chce podobać się komuś innemu. Tak samo zachowywał/zachowywała się przy tobie na początku znajomości? Tym bardziej zapytaj go o jej/jego „nowy” look.

3. Coraz rzadziej bywa w domu

Twój partner/partnerka wraca coraz później, a w weekendy bywa w domu sporadycznie, zbywając cię odpowiedzią, że spędza czas ze swoim towarzystwem? To może to oznaczać, że spędza czas z kimś innym lub po prostu z jakiegoś powodu nie chce spędzać go z tobą. Zapytaj go motywacje w sposób neutralny - jeśli odpowie w tonie pasywno-agresywnym - możesz poprosić, a nawet zmusić drugą stronę do szczerej rozmowy.

4. Jej/jego zachowanie jest chwiejne/podejrzane

Po entuzjastycznym podejściu z początku waszego związku nie ma już ani śladu, a on/ona wykazuje znudzenie waszym codziennym życiem? Często przesiaduje w telefonie i przesadnie dba o to, aby nie trafił w twoje ręce? A może wykazuje wobec ciebie zwiększoną drażliwość i często przyjmuje oskarżycielski ton, zwłaszcza gdy pojawia się temat niewierności? Czas na poważną rozmowę, bowiem takie zachowanie jasno wskazuje na nieczyste intencje.

Zobacz także:

5. Nie chce uprawiać seksu tak często, jak kiedyś

Znajduje kolejne wymówki, aby nie uprawiać z tobą seksu? Powołuje się na przewlekłe zmęczenie, wyczerpanie pracą, stres, czy ból kolejnych części ciała? Możesz zacząć obawiać się, że robi to z konkretnego powodu. Wciąż uprawiacie seks, ale zbliżenie kończy się szybko i bez fajerwerków? Wygląda na to, że twój partner/partnerka ma problem, o którym nie chce ci powiedzieć. 

6. Unika twojego towarzystwa

Unika twojego towarzystwa nie tylko w łóżku, ale także w innych dziedzinach życia? Nie ma potrzeby spędzania czasu z tobą, a na randce nie byliście od niepamiętnych czasów? To znak, że po prostu chce się od ciebie odizolować lub jest w jego życiu ktoś, komu poświęca więcej czasu. 

7. Bywa wobec ciebie obojętny/obojętna

Nie pamięta o twoich urodzinach, rocznicach, a twoje łzy nie robią na nim wrażenie? Jeśli wykazuje apatię lub brak zainteresowania rzeczami, które robiliście razem, oznacza to również dużą zmianę w jego życiu. Wygląda na to, że nie jest już zainteresowany waszym wspólnym życiem, bo czyjeś interesuje go znacznie bardziej.

8. Nie odpisuje na twoje wiadomości, gdy jest poza domem

Nie odpisuje na twoje wiadomości lub nie odbiera telefonu, gdy jest poza domem? Bywa nieosiągalna/nieosiągalny przez długie godziny? Często wycofuje się, gdy dzwoni, a może przesadnie ścisza głos lub ukradkiem odrzuca połączenia? Możesz zacząć podejrzewać, że coś jest nie tak. Koniecznie zapytaj go powody zachowania.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: