Związki różnią się od siebie. A każda i każdy z nas szuka czegoś innego w relacji, ma własną definicję prawdziwego i głębokiego uczucia. Są jednak takie zachowania, które wyraźnie sugerują, że (czasem nawet mimo zapewnień bądź deklaracji) tej miłości nie ma. Przynajmniej z jednej strony. Oto sześć (bolesnych) oznak, że twój partner już cię nie kocha. Sprawdź, czy poniższe przykłady nie są ci obce. 

Nie interesuje się tobą i twoimi sprawami

Brak zainteresowania ze strony partnera to pierwszy sygnał, że już cię nie kocha. Jeśli nie jest ciekawy tego, jak się czujesz i co u ciebie słychać, nie chce rozmawiać o tobie czy twoich problemach (np. o tym, jak było w pracy), coś może być na rzeczy. Szczególnie, gdy pamiętasz, że kiedyś było inaczej i, cokolwiek to dla ciebie oznacza, lepiej. 

Spędzacie mniej czasu razem 

Gdy kogoś kochamy, zazwyczaj chętnie spędzamy z nim czas. To naturalne, bo czujemy się dobrze i bezpiecznie w jego towarzystwie. Jeżeli zauważyłaś, że w waszym przypadku jest inaczej i nie spędzacie już tyle czasu, co kiedyś albo że twój chłopak / narzeczony / mąż nie traktuje cię priorytetowo, może okazać się, że – niestety – przestał cię kochać. 

Nie jest czuły i nie komplementuje cię

Brak czułości ze strony partnera to kolejna oznaka, że zmienił podejście do ciebie i do waszego związku. Zastanów się, czy twój partner zdobywa się jeszcze na subtelne czy romantyczne gesty? Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz usłyszałaś od niego jakiś komplement? 

Unika bliskości (w tym seksu)

Idźmy o krok dalej. Jak wspomniałyśmy na samym początku, każdy związek jest inny, jednak różne formy bliskości (na czele z seksem) są postrzegane przez wiele osób jako jego nieodłączny element. Z kolei unikanie kontaktu z drugą osobą może świadczyć o braku głębszego uczucia i (wracamy do punktu nr 1) zainteresowania.  

Twoje zachowanie go irytuje

Masz wrażenie, że twoje zachowanie irytuje partnera? A może mówi to wprost? I może dotyczy to zachowań czy cech charakteru, które w przeszłości uważał za urocze bądź zabawne? Jeżeli odpowiedź na (przynajmniej) jedno z tych pytań brzmi „tak”, prawdopodobnie stracił zainteresowanie, a jego uczucie wypaliło się. 

Nie porusza tematu wspólnej przyszłości 

Kolejny bolesny sygnał jest związany z budowaniem wspólnej przyszłości, co wielu osobom daje poczucie bezpieczeństwa i / lub przeświadczenie, że dalsza praca nad daną relacją ma sens. Niechęć do rozmów o tym, co was czeka i czego chcecie czy potrzebujecie wyraźnie sugeruje, że partner może mieć inny plan na życie, ale np. nie jest gotowy, by powiedzieć o tym głośno. W takim wypadku myśli w stylu „mój partner już mnie nie kocha” są jak najbardziej uzasadnione. 

Zobacz także:

„Mój partner już mnie nie kocha” – co robić? Jak sobie poradzić?

Skoro czytasz dalej, prawdopodobnie masz poczucie, że twój partner już cię nie kocha i zastanawiasz się, czy można coś z tym zrobić bądź jak sobie z tym poradzić? Warto zacząć od szczerej i spokojnej rozmowy, podczas której opowiesz o swoich obawach, jak również o ewentualnych oczekiwaniach czy potrzebach. Od tej pory wiele zależy od tego, co usłyszysz w odpowiedzi. Jeżeli zdecydujecie się na pozostanie w związku, przed wami sporo pracy. Polecamy postawić na otwartą komunikację, wzajemny szacunek i zrozumienie. Pamiętajcie, że możecie skorzystać również z pomocy terapeuty. Podjęliście decyzję o rozstaniu? To też jest ok. Możliwe, że na początku trudno będzie ci odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Dlatego dobrze byłoby, żebyś w trudnych chwilach otaczała się bliskimi i życzliwymi ci osobami, np. rodziną czy przyjaciółmi. Sama też możesz skontaktować się z profesjonalistą. Nie ma nic złego w proszeniu o pomoc. 

Niezależnie od tego, co postanowicie i jak (jeśli w ogóle) zmieni się status swojego związku, postaraj się uświadomić sobie, jak wielką masz w sobie wartość i że zasługujesz na wszystko, co najlepsze.