Jak powinna wyglądać komunikacja w związku? Czy istnieje idealny związek, z perfekcyjną komunikacją? Czy są to związki, w których partnerzy wręcz rozumieją się bez słów? Czy oznacza to, że pary w udanych związkach się nie kłócą? Jeżeli zadajesz sobie te pytania, trafiłaś w odpowiednie miejsce. W tym artykule odpowiemy na najczęściej zadawanie pytania na temat komunikacji w związku.

Komunikacja w związku - jak powinna wyglądać?

Zanim zaczniemy rozmawiać o komunikacji w związku, na początku musimy ustalić jedną ważną rzecz. Nie ma związków idealnych, a każda z par przechodzi przez wzloty i upadki. Niektóre pary mogą mieć zdolność do rozumienia się bez słów, ale nawet w takich przypadkach komunikacja wciąż odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu i pogłębianiu relacji. Brak konfliktów w relacji również może być znakiem ostrzegawczym lub ostatnio modną “czerwoną flagą”. W przezwyciężaniu konfliktów i wypracowywaniu kompromisów korzystnych dla obu stron, pomaga zdrowy model komunikacji. Jednakże rola komunikacji w związku jest znacznie szersza. Komunikacja w związku ma na celu nie tylko rozwiązywać potencjalne problemy, przezwyciężać konflikty i trudności. Jest również narzędziem, które służy pogłębianiu więzi między partnerami.

Silne relacje zazwyczaj oparte są na zasadach partnerstwa. To związki, w których nie ma problemów z komunikacją. Właśnie dlatego tak często słyszymy, że to właśnie odpowiednia komunikacja odpowiada za sukces relacji. Wiele związków rozpada się, bo partnerzy nie chcą (lub nie potrafią) komunikować swoich uczuć i potrzeb. Kolejny często występujący w związkach problem z komunikacją to jednostronna komunikacja. Po czym ją rozpoznać? Sygnalizuję ją brak empatii i niewsłuchiwanie się w potrzeby drugiej strony.

Jak zatem powinna wyglądać komunikacja w związku? Aby lepiej zrozumieć to zagadnienie, wróćmy do podstaw, czyli przyjrzyjmy się bliżej teorii komunikacji.

Na czym polega komunikacja w związku?

Komunikacja w związku polega na otwartym i szczerym dzieleniu się emocjami, myślami, potrzebami oraz oczekiwaniami z partnerem bądź partnerką. Komunikacja w związku to fundament każdą udanej relacji. Komunikacja w związku ma niezwykle ważne zadanie. Pełni kluczową rolę we wzmacnianiu więzi i budowaniu zrozumienia między partnerami.

Co ważne, komunikacja w związku nie powinna być jednostronna. Wysłuchiwanie drugiej osoby bez osądzania, aktywne słuchanie i wyrażanie zainteresowania perspektywą osoby z którą jesteś w związku, jest równie istotne jak wyrażanie własnych opinii. Komunikacja oparta na szacunku i empatii pozwala na budowanie zaufania i intymności w relacji. To również umiejętność radzenia sobie z konfliktami poprzez konstruktywne rozmowy, w których partnerzy starają się znaleźć wspólne rozwiązania. 

Kluczem do skutecznej komunikacji w związku, jest również uwzględnianie niewerbalnej komunikacji, czyli gestów, mimiki twarzy i tonu głosu, które mogą często przekazywać więcej informacji niż same słowa. Dlatego też, aby komunikacja w związku była skuteczna, ważne jest, aby partnerzy poświęcali swój czas na rozmowy i aktywne słuchanie drugiej strony. Nie tak nie wzmacnia więzi emocjonalną, która jest podstawą trwałego i satysfakcjonującego związku, jak codzienna, szczera rozmowa.

Zobacz także:

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj również artykuł: Brak komunikacji w związku

Czym jest komunikacja?

Według definicji, komunikacja to przepływ informacji z jednego miejsca do drugiego. Komunikacja może przebiegać na różne sposoby i przybierać różne formy. Komunikacja werbalna, czyli komunikacja za pomocą słów, to tylko jedna z form komunikacji. Do komunikacji werbalnej przede wszystkim zaliczamy rozmowę - tą twarzą w twarz (bezpośrednia) lub przez telefon bądź na kamerkach (pośrednia). 

Obok ustnej komunikacji werbalnej, występuje również komunikacja werbalna pisemna. Niegdyś pisano listy, które były piękną formą komunikacji werbalnej. Listy pozwalają na wyrażanie uczuć w bardziej refleksyjny i przemyślany sposób, umożliwiając partnerom oddzielne przetwarzanie swoich myśli i emocji. Następnie listy wyparły e-maile, a dziś w zabieganym świecie pędzącym za szybką informacją, szczędzimy słów. Z tego powodu pojawia się tak dużo problemów z komunikacją w związku. Dziś najczęściej do komunikacji werbalnej pisemnej zalicza się sms’y, zdjęcia lub memy.

Komunikacja werbalna w związku:

 • Rozmowa twarzą w twarz,
 • rozmowa przez telefon,
 • rozmowa na kamerkach,
 • listy,
 • e-maile,
 • smsy.

Komunikacja niewerbalna w związku

Gdy jesteśmy w związku partnerskim, najczęściej komunikujemy się werbalnie, za pomocą słów. Komunikacja werbalna to np. rozmowa. Jednakże obok komunikacji werbalnej występuje również komunikacja niewerbalna, czyli inaczej mówiąc, mowa ciała. Ile razy słyszysz, że partnerowi nie spodobał się ton w którym coś powiedziałaś lub spojrzenie spod byka, a może to tobie zdarza się przewracać oczami, gdy po raz kolejny macie kłócić się o to samo? Właśnie wtedy dochodzi do komunikacji niewerbalnej.

Często komunikaty niewerbalne są równie ważne lub nawet ważniejsze niż słowa. Za pomocą komunikacji niewerbalnej możemy przekazywać emocje, intencje, poziom zaangażowania i stan psychiczny. Służą one uzupełnieniu, wzmocnieniu lub wręcz zmieniają przekaz słowny. Co dokładnie wchodzi w komunikację niewerbalną?

Komunikacja niewerbalna w związku:

 • Mimika, kontakt wzrokowy, gestykulacja, 
 • ruch głową, pozycja ciała, dystans fizyczny,
 • dźwięki paralingwistyczne, np. śmiech, płacz, westchnienia, pomruki, sapanie, gwizdanie,
 • dotyk i kontakt fizyczny, 
 • intonacja, akcentowanie, barwa głosu, 
 • rytm mówienia, szybkość mówienia, wysokość głosu.

Style komunikacji w związku

Każdy z nas jest inny i w inny sposób komunikuje się i wyraża swoje potrzeby. Można wyróżnić cztery główne style komunikacji, które wpływają na dynamikę relacji i definiują w jaki sposób dana osoba wyraża swoje emocje, granice i potrzeby. Wśród nich wymienia się następujące modele komunikacji:

 • pasywny,
 • agresywny,
 • pasywno-agresywny,
 • asertywny.

Komunikacja w związku: pasywny model komunikacji

Na czym polega różnica pomiędzy tymi stylami komunikacji? Spieszymy z odpowiedzią. Osoby o pasywnym stylu komunikacji, mają tendencję do unikania konfrontacji i wyrażania swoich potrzeb i opinii. Często poddają się innym, nie potrafiąc jasno wyrazić swoich granic i oczekiwań. Pasywność i tłumienie swoich potrzeb może prowadzić do poczucia frustracji, niedosytu i zubożenia komunikacji w związku. 

Pasywny model komunikacji nie sprzyja zwieraniu nowych znajomości i poznawaniu ludzi. Jeżeli dostrzegasz, że masz z tym problem przeczytaj artykuł: Jak otworzyć się na ludzi?

Komunikacja w związku: agresywny model komunikacji

Styl komunikacji agresywnej charakteryzuje się dominującym, krytycznym nastawieniem i brakiem szacunku do granic innych osób. Osoby stosujące ten styl komunikacji, często używają wyrazistego języka, obraźliwych uwag lub manipulacji emocjonalnej. Wszystko po to, aby zdobyć kontrolę lub wywierać presję na partnerze. Taki styl komunikacji może prowadzić do konfliktów i napięć w związku. Jeżeli zauważasz, że twój partner bądź partnerka komunikuje się z tobą w sposób agresywny, pamiętaj, że agresja słowna to również agresja. Dla własnego dobra, lepiej zakończyć agresywną relację.

Komunikacja w związku: komunikacja pasywno-agresywna

Styl komunikacji pasywno-agresywnej to kombinacja elementów pasywnych i agresywnych. Osoby o tym stylu komunikacji często nie wyrażają otwarcie swoich potrzeb i złości, ale zamiast tego wyrażają je pośrednio, poprzez ukryte uwagi, sarkazm, złośliwości lub pasywność. Mogą manifestować swoje frustracje w subtelny sposób, co prowadzi do napięć i nieporozumień w związku. Ten styl komunikacji można zmienić, należy jednak wykazać się dużą dozą cierpliwości i zrozumienia wobec pasywno-agresywnego partnera. Co ważne, również osoba pasywno-agresywna musi chcieć zmiany i zauważyć, że swoim zachowanie krzywdzi partnera bądź partnerkę.

Asertywna komunikacja w związku

Asertywna komunikacja w związku to umiejętność wyrażania własnych uczuć i potrzeb w sposób bezpośredni, ale jednocześnie delikatny i szanujący drugą osobę. Osoba asertywna potrafi być szczera i stanowcza, ale jednocześnie troszczy się o dobro i komfort partnera. Styl komunikacji asertywnej sprzyja budowaniu zaufania i intymności, ponieważ partnerzy czują się szanowani i słuchani. Wzajemne zrozumienie i akceptacja są wtedy łatwiejsze do osiągnięcia, ponieważ asertywna komunikacja stawia na równowagę między własnymi potrzebami a potrzebami partnera.

W asertywnej komunikacji w związku ważne jest również umiejętne słuchanie drugiej osoby. Osoba asertywna jest gotowa wysłuchać partnera bez przerywania, krytyki czy oceniania. Daje partnerowi przestrzeń do wyrażenia swoich myśli i uczuć, co wzmacnia więź i wzajemne zrozumienie. Jednak asertywna komunikacja nie oznacza unikania konfliktów. Wręcz przeciwnie, osoba asertywna jest zdolna do konstruktywnego rozwiązywania problemów i negocjowania kompromisów w sposób otwarty i uczciwy. Potrafi wyrazić swoje potrzeby i granice, jednocześnie słuchając i szanując perspektywę partnera. W rezultacie asertywna komunikacja w związku sprzyja tworzeniu silnej i satysfakcjonującej relacji, opartej na równości, szacunku i wzajemnym wsparciu. To umiejętność, którą warto rozwijać, aby budować zdrowe i trwałe związki.

Czytaj również: Problem z komunikacją w związku.

Dobra komunikacja w związku

Asertywna komunikacja w związku to modelowy styl komunikacji, do którego każdy z nas powinien dążyć, aby wsłuchać się nie tylko w swoje, również potrzeby partnera. Asertywna komunikacja, umożliwia wyrażanie potrzeb, emocji i rozwiązywanie konfliktów w sposób konstruktywny. Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i świadomość własnego stylu komunikacji poprawia jakość relacji i zwiększa zrozumienie między partnerami. To właśnie dzięki asertywnemu stylowi komunikacji, pomiędzy partnerami tworzy się nić porozumienia i buduje głęboka relacja oparta na szacunku i zaufaniu.

Co należy komunikować w związku?

Wiesz już, jak powinna wyglądać komunikacja w związku. Co zatem należy komunikować, aby utrzymać zdrową i satysfakcjonującą relację. Oto kilka kluczowych aspektów, które należy uwzględniać w komunikacji partnerskiej:

 • Emocje i uczucia: dzielenie się swoimi emocjami i uczuciami z partnerem jest szalenie ważne Wyrażanie radości, smutku, złości czy obaw pozwala drugiej osobie lepiej zrozumieć nasze potrzeby i stanowi podstawę dla budowania empatii.
 • Potrzeby i oczekiwania: komunikacja w związku powinna obejmować wyrażanie swoich potrzeb i oczekiwań. Chodzi tu zarówno o konkretne rzeczy, takie jak wsparcie czy uwaga, jak i ogólne aspiracje życiowe i cele.
 • Problemy i konflikty: ważne jest, aby otwarcie rozmawiać o problemach i konfliktach, które mogą się pojawić w związku. Wspólne szukanie rozwiązań, słuchanie drugiej osoby i respektowanie jej perspektywy pozwala uniknąć narastania napięć i umacnia więź.
 • Intymność i potrzeby seksualne: Komunikacja w obszarze intymności jest niezwykle istotna. Partnerzy powinni rozmawiać o swoich potrzebach seksualnych, preferencjach i fantazjach, aby znaleźć wspólne zrozumienie i budować satysfakcjonującą sferę intymności.
 • Plany i decyzje: Wspólne podejmowanie decyzji i planowanie przyszłości jest niezwykle istotne w długotrwałym związku. Dlatego ważne jest, aby rozmawiać o celach, planach, finansach i wszelkich kwestiach, które wpływają na życie obojga partnerów.

Warto pamiętać, że komunikacja to dwukierunkowy proces, który wymaga zarówno mówienia, jak i słuchania. Pamiętaj, że komunikacja w związku dotyczy nie tylko rozwiązywania problemów i konfliktów, ale również budowania więzi i intymności. Otwartość, empatia i szacunek wobec drugiej osoby stanowią podstawę dla efektywnej komunikacji w związku. Miej również na uwadze, że komunikacja w związku to proces, który wymaga zaangażowania i ciągłego doskonalenia. Pracuj nad swoimi umiejętnościami komunikacyjnymi i otwórz się na dialog z partnerem. W ten sposób będziesz budować zdrową i trwałą relację opartą na zrozumieniu, zaufaniu i miłości.