Problem z komunikacją w związku

Problem z komunikacją w związku może przybierać różne formy. Ciągła krytyka, przybieranie postawy obronnej, wszechobecna cisza i brak rozmowy oraz poczucie odosobnienia i niezrozumienia, to tylko kilka oznak problemów z komunikacją w związku. Co ważne, nawet brak kłótni może być oznaką problemów. Być może ty lub twój partner, zamiast zderzyć się z trudnymi sprawami i emocjami wolicie się wycofać. Pamiętaj, że unikanie konfrontacji to również oznaka problemów z komunikacją. Są to częste problemy, z którymi musi się zmierzyć wiele par. Problemy z komunikacją w związku uniemożliwiają budowanie silnej, zdrowej i trwałej relacji. Mogą prowadzić do osłabienia więzi pomiędzy partnerami, a w rezultacie nawet do zerwania relacji. 

Możesz rozpoznać, że w twoim związku występuje problem z komunikacją jeśli:

 • zakładasz, że wiesz, co twój partner myśli bądź czuje lub na odwrót,
 • cały czas krytykujecie się nawzajem,
 • występują zachowania pasywno-agresywne,
 • czujesz, że nie możecie naprawdę porozmawiać,
 • przyjmujesz postawę defensywną, gdy twój partner próbuje z tobą porozmawiać lub na odwrót,
 • karzecie się ciszą,
 • kłócicie się ciągle o te same rzeczy i nie potraficie doprowadzić do kompromisu lub rozwiązać konfliktu,
 • nie słuchacie się,
 • zamiast rozwiązywać problemy, odgradzacie się murem,
 • oboje lub jedno z was unika konfrontacji.

Co blokuje komunikację w związku?

Komunikacja w związku może być zablokowana z wielu przyczyn. Komunikację w związku zakłócają bariery komunikacyjne. Jedna z najpopularniejszych to nie słuchanie partnera. Do pozostałych barier komunikacyjnych zaliczamy:

 • Porównywanie - zamiast słuchać dokonujemy oceny, np. kto ma gorzej.
 • Domyślanie się - zamiast zwracać uwagę na to, co ma do powiedzenia druga strona, zakładamy, że wiemy o co jej chodzi,
 • Przygotowywanie odpowiedzi - zanim druga osoba skończy myśl, już myślisz nad odpowiedzią i ripostą, zamiast skupić się na tym, co ma do powiedzenia.
 • Słuchanie wybiórcze - filtrujemy odbierane informacje, w rezultacie nie otrzymujemy całego komunikatu.

Według Thomasa Gordona, amerykańskiego psychologa i psychoterapeuty, przyczyny blokad komunikacyjnych da się skategoryzować. Gordon wyróżnił trzy kategorie (osądzanie, dawanie rozwiązań, unikanie udziału w troskach drugiego człowieka), na które składa się 12 barier w komunikacji.

Pierwsza z tych kategorii to osądzanie, do którego według psychologa, każdy z nas posiada naturalną skłonność. Przez osądzanie Gordon rozumiał, takie bariery w komunikacji jak:

 • Krytykowanie,
 • Wyzwiska,
 • Stawianie diagnozy,
 • Chwalenie połączone z oceną.

Kolejna z kategorii wyróżnionych przez Gordona to dawanie rozwiązań, które może odbywać się poprzez:

 • Rozkazywanie,
 • Grożenie,
 • Moralizowanie,
 • Stawianie zbyt wielu lub niewłaściwych pytań,
 • Doradzanie.

Nie można zapominać, że unikanie udziału w troskach drugiego człowieka, również może być barierą komunikacyjną. Przejawia się poprzez odwracanie uwagi, logiczne argumentowanie i uspokajanie. Wynika to z braku umiejętności słuchania. Działając w ten sposób, pary zamiast rozwiązywać konflikty w związku, przyczyniają się do powstawania kolejnych.

Jak nauczyć się komunikować w związku? Ćwiczenia

Każdy związek wymaga ogromnych nakładów pracy, a zdrowa komunikacja to temat, któremu zdecydowanie warto poświęcić sporo uwagi dla dobra relacji. Nie zapominajmy, że komunikacja w związku to jedna z umiejętności miękkich, a tych można się nauczyć. Nauka efektywnej komunikacji jest kluczowa dla utrzymania zdrowej i satysfakcjonującej relacji.

Zobacz także:

Zapoznaj się z naszymi ćwiczeniami i wskazówkami, aby polepszyć sposób w jaki komunikujesz się swoim partnerem i partnerką. Pomogą ci rozwiązać problemy z komunikacją w związku. Oto kilka ćwiczeń, które mogą pomóc w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych.

Aktywne słuchanie

To właśnie aktywne słuchanie, a nie precyzyjne wypowiadanie się, jest kluczem do skutecznej komunikacji. Aby naprawić problemy z komunikacją w związku, możesz ćwiczyć aktywne słuchanie, czyli skupienie się na tym, co mówi druga osoba. Jak je praktykować? Wsłuchaj się uważanie w to co ma do powiedzenia twój partner bądź partnerka. Ważne jest, aby podczas ćwiczeń z aktywnego słuchania nie przerywać drugiej osobie. Co więcej, staraj się odłożyć własne myśli na dalszy plan. Najważniejsze w aktywnym słuchaniu jest zrozumienie, co partner próbuje przekazać. Na wyrażenie swoich uczuć, potrzeb i myśli jeszcze będziesz mieć czas.

Wyrażaj swoje potrzeby 

Czasami w związkach nasze osobiste potrzeby schodzą na dalszy plan - nie powinno tak być. Pamiętaj, że pomimo tego, że jesteś w relacji to ty jesteś najważniejsza. Nie bój się wyrażać swoich potrzeb, uczuć i oczekiwań wobec partnera. Przy wokalizowaniu swoich potrzeb unikaj złośliwości czy atakowania drugiej osoby. Skup się na wyrażaniu swoich uczuć w sposób konstruktywny i szczery. 

Unikaj osądów i krytyki

Zamiast oceniać partnera, skup się na opisywaniu swoich obserwacji i uczuć. Wyrażanie się w sposób nie osądzający pomaga uniknąć defensywnych reakcji i prowadzi do lepszej komunikacji.

Ćwicz empatię

Staraj się zrozumieć perspektywę partnera i odnaleźć się w jego sytuacji. Wyraź szczere zainteresowanie jego punktem widzenia i pokaż, że rozumiesz jego uczucia. 

Rozwiązujcie problemy razem 

Aby rozwiązać problem z komunikacją w związku, obie strony muszą wykazać chęć zmiany i zaangażowanie. Wspólnie identyfikujcie problemy i szukajcie rozwiązań. Uważnie słuchajcie siebie nawzajem i współpracujcie w poszukiwaniu kompromisów.

Zachowaj spokój

Choć może to nie być łatwe, w trakcie trudnych rozmów staraj się zachować spokój. Kluczem to przezwyciężania problemów z komunikacją w związku jest unikanie agresywnych reakcji. Kontroluj swoje emocje i skup się na konstruktywnej dyskusji, zamiast podgrzewać atmosferę emocjonalnymi uwagami. Pamiętaj, że nikt nie lubi czuć się atakowanym bądź osaczonym. Czasem lepiej ugryźć się w język, niż powiedzieć coś, czego będzie się żałować.

Ćwicz regularnie

Komunikacja w związku to umiejętność, którą można rozwijać poprzez regularne ćwiczenia. Staraj się codziennie znaleźć czas na rozmowy z partnerem, które będą skupione na wzajemnym słuchaniu się i wyrażaniu swoich uczuć według powyższych wskazówek.

Pamiętaj, że komunikacja to dwustronny proces, więc obie strony muszą być gotowe do otwartej i szczerej rozmowy. Bądź cierpliwi i wyrozumiali wobec siebie nawzajem, a umiejętność komunikacji w związku będzie się rozwijać wraz z czasem. Współpracując ze sobą i razem rozwiązując konflikty, będziecie wzbogacać siebie na wzajem i pogłębiać więź w relacji.