Związkowe tematy pełne są niepewności. Nikt nie wie, jak to jest być w idealnej relacji i jak do tego doprowadzić – prawdopodobnie dlatego, że jest to niemożliwe (o tym też będziemy pisać). Niektórzy uważają jednak, że przyjęte stereotypy czy wzorce są prawdziwe oraz potrzebne. A tak oczywiście nie jest. Oto 9 mitów, które mogą powodować, że nie jesteś w pełni zadowolona/y ze swojego życia miłosnego. I, jak się okazuje, kompletnie błędnie. Jesteśmy tutaj, aby położyć im kres.

Mity na temat związków i randkowania – chodzenie na randki zawsze musi kończyć się związkiem

Są tacy, którzy uważają, że jak pójdą z kimś na randkę, to są już razem na wyłączność. A najlepiej, jakby wzięli ślub i byli ze sobą już do końca życia. Jakby z automatu. Niestety (albo stety) tak to nie działa. Randkowanie jest po to, aby poznać daną osobę i zdecydować, czy chce się z nią coś dalej tworzyć. Dodatkowo niektórzy chodzą na randki casualowo, dla funu. Po prostu nie szukają stałego związku, a chcą miło spędzić czas. I dla takich osób randkowanie absolutnie nie kończy się relacją, a już tym bardziej małżeństwem. Warto jednak wtedy pamiętać, aby zakomunikować osobie, z którą się spotykamy, że nie szukamy związku, żeby nie zranić jej uczuć. Jeśli obydwie strony zgadzają się na taki układ – casual dating – to jak najbardziej nie zakończy się on niczym poważnym.

Dlatego pamiętaj, że jeśli jakaś randka ci się nie uda, to świat się jeszcze nie wali. Każde spotkanie jest lekcją, z której możesz wyciągnąć wnioski. Najwyraźniej ten ktoś nie był dla ciebie.

Mity na temat związków i randkowania – dla każdego jest tylko jedna odpowiednia osoba

I tutaj przechodzimy właśnie do kolejnego (jakże krzywdzącego) mitu, który mówi, że dla każdego dostępna jest tylko jedna idealna osoba. Jakie szkody może powodować to założenie? Przede wszystkim wiązanie się na stałe z nieodpowiednią osobą. Jeśli jesteś akurat w związku i wierzysz, że to jest ten jedyny/ta jedyna, to prawdopodobnie nie będziesz zauważać problemów lub będziesz je ignorować. Jeśli relacja stanie się toksyczna, to przymkniesz na to oko, ponieważ będziesz żył/a w przekonaniu, że musisz zostać z twoim partnerem/ką na zawsze. Że i tak już nie znajdziesz nikogo, bo to jest twoja bratnia dusza.

Absolutnie nie jest to prawdą. Nie jest tak, że każdy ma do siebie przypisaną jedną osobę. O to właśnie chodzi w randkowaniu; o poznawanie się, szukanie swojego perfect match, a istnieje ich przynajmniej parę ;). Oczywiście możesz czuć, że znalazłaś/eś swoją bratnią duszę. Jednak warto pamiętać, że jeśli coś by w waszym związku nie wyszło, to nie jest to jedyna osoba, która jest dla ciebie dobra. Naprawdę!

Mity na temat związków i randkowania – to mężczyźni zawsze muszą wykonać pierwszy krok

Staroświeckie myślenie o tym, że mężczyźni muszą zawszę wykonać pierwszy ruch weszło do naszych czasów. Prawda jest taka, że nie ma zasady odnośnie do tego, kto powinien zainicjować kontakt czy też zaprosić na randkę. Pomyśl, ile wspaniałych okazji mogłaś przegapić, jeśli stosujesz się do tej zasady. Wiadomo, że przejęcie inicjatywy wymaga odwagi i często wyjścia ze strefy własnego komfortu, ale może czasami warto zaryzykować?

Mity na temat związków i randkowania – mężczyźni nie lubią, gdy kobieta przejmuje inicjatywę

Jeśli powodem, dla którego nie wykonujesz pierwszego ruchu jest to, że myślisz, że mężczyźni tego nie lubią, to jesteśmy tutaj po to, aby uświadomić ci, że jesteś błędzie. Oraz po to, aby cię z niego wyprowadzić. Na szczęście jest to kolejny staroświecki mit. Czasy się zmieniają, a faceci uwielbiają wręcz pewne siebie kobiety. Gdy to ty wykonasz pierwszy krok poczują się wyróżnieni, docenieni – będzie to dla nich na pewno miła odmiana. Od razu zobaczą też, że jesteś pewna siebie i wiesz czego chcesz. A te cechy są mega hot.

Zobacz także:

Mity na temat związków i randkowania – kobiety są bardziej romantyczne niż mężczyźni

W społeczeństwie panuje utarty schemat, że to kobiety są bardziej romantyczne niż ich partnerzy czy mężczyźni w ogóle. Ponownie – nie zawsze tak jest. Każdy z nas jest inny i różni się od siebie. Nie można wsadzać od razu wszystkich do jednego worka. Jest pełno romantycznych mężczyzn, którzy będą wykorzystywali każdą okazję, aby dać ci kwiaty, zrobić kolację czy zorganizować randkę niespodziankę.

Mity na temat związków i randkowania – kłótnie osłabiają i prowadzą do rozstania

Kłótnie nie są przyjemne i raczej staramy się ich unikać. To jest fakt. Jednak nieprawdą jest, że osłabiają związek, a nawet prowadzą do rozstania. Oczywiście zdarzają się konflikty, po których para dochodzi do wniosku, że może lepiej jest się rozejść, ale nie każdy to powoduje.

Spory absolutnie nie osłabiają, wręcz przeciwnie – potrafią niesamowicie wzmocnić i jeszcze bardziej zbliżyć do siebie ukochanych. Ważne jest tylko to, aby obie strony zostały wysłuchane i szanowały się nawzajem. O zrozumieniu sposobu kłótni pisałyśmy w artykule poniżej. To naprawdę istotna kwestia.

Mity na temat związków i randkowania – seks na pierwszej randce jest zły

Następne przekonanie, w które wierzy pełno osób (głównie kobiet, bo to im się za to najbardziej dostaje). Jeśli obie strony są gotowe i wyrażają zgodę na odbycie stosunku, to chyba nie ma przeszkody, aby miało do niego nie dojść. Nawet jeśli mówimy tu o pierwszym spotkaniu. Czasem chemia jest tak duża, że chcemy po prostu wyładować to napięcie. Jest to jak najbardziej zrozumiałe i (przynajmniej powinno być) normalne. W końcu każdy może robić co chce.

Mity na temat związków i randkowania – korzystanie z aplikacji randkowych jest desperackie

W opozycji do tego mitu mamy dla was fakt. Ponad 40% populacji Stanów Zjednoczonych korzysta z aplikacji typu Tinder. Gdyby wierzyć stwierdzeniu, że używanie aplikacji randkowych jest desperackie, to prawie połowa społeczeństwa USA musiałaby być desperatami. Tak jednak nie jest. Jeśli tradycyjne sposoby znalezienia partnera/ki zawodzą nie wahaj się skorzystać z tego, co masz do dyspozycji. Nie ma czego się wstydzić. Wiele par poznało się w internecie i tworzy szczęśliwe związki. Warto określić czego chcesz i oczekujesz, a możesz się pozytywnie zaskoczyć. Pamiętaj również o bezpieczeństwie!

Mity na temat związków i randkowania – idealny związek jest prosty

Na początku chcemy zaznaczyć, że idealny związek nie istnieje. Każdy ma jakieś wady i jest to normalne. Jeśli jednak mówimy o jakimś wyidealizowanym wzorcu, to zapewniamy, że dojście do niego z pewnością nie było łatwe. Każda relacja wymaga ogromu pracy i tylko dzięki temu może uchodzić za „idealną”. W takich związkach również zdarzają kłótnie, spory, nieporozumienia, starcia stron. Ale dzięki umiejętności komunikacji i miłości zakochani są w stanie je pokonywać. Jednak trzeba wiedzieć, że nic nie przychodzi łatwo.