Zazwyczaj nie ma wątpliwości, gdy jedna z osób w związku dopuści się zdrady fizycznej. O ile partnerzy nie żyją w otwartej relacji lub nie ustalili obopólnych zasad, że jest inaczej, pod zdradą kryje się zwykle fizyczny kontakt z kimś spoza związku. Trudniej jest w przypadku zdrady emocjonalnej, która cechuje się brakiem lojalności wobec partnera, przekraczaniem intymnych granic i dzieleniem się tym, co powinno być zarezerwowane wyłącznie dla bliskiej osoby, z którą jest się w związku. W czasach nieograniczonego dostępu do mediów społecznościowych, ten rodzaj zdrady może być nawet bardziej bolesny niż zdrada fizyczna. Terapeutka par Claudia de Llano zdefiniowała termin „micro-cheating”, który określa zbiór zachowań niebędących pełnowymiarowym romansem w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, ale szkodliwych dla związku. 

Co jest micro-cheating?

Micro-cheating to zachowania naruszające granice partnera lub partnerki. Nie uznaje się je za niewierność w związku, ale określa jako niewłaściwe. To czyny, które wzbudzają podejrzenia i niepokój, i chociaż nie są pełnowymiarową zdradą, mogą powodować poważne problemy w relacji romantycznej. Mikrozdrada ma miejsce, gdy ktoś wykazuje zainteresowanie osobą spoza relacji i podejmuje realne kroki w tym kierunku. Zasadniczo oznacza to przekroczenie fizycznej lub emocjonalnej granicy związku w jakiś sposób, wyjaśnia ekspertka Claudia de Llano. 

Micro-cheating – jak go rozpoznać?

Jeżeli jesteś w monogamicznym związku i zobaczyłabyś swojego partnera lub partnerkę, całujących się z kimś na imprezie, prawdopodobnie uznałabyś to za zdradę. Ale w przypadku zostawienia lajka, miłego smsa czy innych zachowań, możesz mieć wątpliwości (i słusznie). Trudno jest dokładnie określić zachowanie, które charakteryzują „micro-cheating”, ale mogą zaliczać się do nich: 

Flirtowanie: Inicjowanie rozmów z podtekstem, sugestywne rozmowy, kontakt wzrokowy lub mowa ciała, skierowana do osoby spoza związku.

Media społecznościowe: Wysyłanie wiadomości tekstowych, głosowych, zdjęć czy wideo lub inne interakcje, takie jak polubienie lub komentowanie czyichś postów.

Komplementy: Prawienie komplementów lub zwracanie na kogoś szczególnej uwagi. 

Prezenty: Dawanie lub otrzymywanie prezentów od kogoś innego o niesprecyzowanym, a czasami nawet romantycznym kontekście, sugerującym bliskość.

Zobacz także:

Intymność: Dzielenie się intymnymi uczuciami, myślami, pragnieniami, zmaganiami lub wyznaniami z kimś spoza związku.

Kontakt fizyczny: Formy kontaktu fizycznego, które wydają się nieodpowiednie. Od przytulenia, dotyku po nodze przez złapanie za rękę po inne zachowania. 

Fantazje: Fantazjowanie o kimś spoza związku.

Profile randkowe: Posiadanie i prowadzenie profili w aplikacjach randkowych.

Ważne jest, aby pamiętać, że micro-cheating może różnić się w zależności od związku. Zachowania, które dla niektórych osób wydają się niewinne lub nieszkodliwe, dla innych mogą stanowić znaczące naruszenie zaufania.