Zdrada nie zawsze musi kończyć się rozstaniem. Nie każdy związek warto jednak ratować. Gdy zdrada jest na przykład efektem niedojrzałości twojego partnera, jego strachu przed zaangażowaniem czy spowodowana traumą z dzieciństwa, ryzyko, że zostaniesz zdradzona ponownie nie jest niestety bliskie zeru. W takiej sytuacji tylko psychoterapia mogłaby pomóc twojemu partnerowi wyjść z problemu, a tobie zaufać mu ponownie.

Często zdrada sygnalizuje jednak większy problem w waszym związku. Wcale nie chodzi o to, że nie podobasz się już partnerowi czy namiętność między wami wygasła. Zdrada może być wynikiem tego, że czuje się on emocjonalnie osamotniony w związku, jego potrzeby nie są spełnione, że nie potraficie się już komunikować lub macie wobec siebie wiele ukrytych żali, które chowacie pod płaszczem obojętności. W takim przypadku zdrada paradoksalnie może być iskrą, która pozwoli wam szczerze porozmawiać o waszym związku i popracować nad nim na nowo. Aby mieć pewność, że jesteś w stanie wybaczyć zdradę i chcesz pracować nad związkiem wykonaj tych kilka kroków.

Daj sobie czas

Być może nawet pobądź sama i odczekaj z podejmowaniem decyzji. Tuż po zdradzie możesz przeżywać cały wachlarz emocji, od smutku, przez złość po stany depresyjne i przechodzić wiele etapów, jak w przypadku żałoby po śmierci bliskiej osoby. Tak, w pewien sposób przeżywasz żałobę po relacji, jaką do tej pory znałaś. Jest to całkowicie naturalne i ważne, abyś pozwoliła sobie na przeżywanie tych wszystkich emocji i nie próbowała tłumić ich w sobie.

Zdobądź się na szczerą rozmowę

Gdy pierwsze emocje opadną i będziesz w stanie spojrzeć na waszą relację trochę z boku, postaraj się poznać punkt widzenia partnera. Jeśli chcesz ratować wasz związek, porozmawiaj szczerze z partnerem i dowiedz się, dlaczego zdradził. Ważne, abyś upewniła się, czy zdrada była efektem problemów w waszym związku, czy wewnętrznych problemów partnera z samym sobą. Dopiero wtedy możesz podjąć jasną decyzję, co chcesz robić dalej.

Przepracujcie problemy

Samo wybaczenie zdrady to tak naprawdę dopiero początek, a nie koniec drogi. Jeśli zdrada odzwierciedla kondycję waszego związku i mimo problemów, chcecie dalej o niego walczyć, musicie je rozwiązać. Skrywane żale i wzajemne pretensje, zamiatane latami pod dywan, mogą być jednak trudne do przepracowania samodzielnie. Bardzo często konieczna jest pomoc terapeuty, który pomoże wam zrozumieć wzajemne punkty widzenia i emocje drugiej strony. Nauczy was też nie wchodzić automatycznie w stare schematy zachowań, tylko pomoże stworzyć nowe, które będą zdrowe i sprawią, że obie strony w związku poczują się szanowane.

Wybacz, a nie tylko akceptuj

Jeśli chcesz, aby wasz związek naprawdę przetrwał, musisz być gotowa wybaczyć zdradę. I nie wystarczy tu wyczekiwane przez partnera „wybaczam” wypowiedziane na głos, ale musisz też zrobić to głęboko w sobie. Jeśli będziesz cały czas skrywała w sobie żal czy złość do partnera za to, że cię zdradził, te emocje na pewno będą znajdowały ujście w waszym wspólnym życiu i to w najmniej spodziewanych sytuacjach. Dlatego aby naprawić związek, musisz mieć pewność, że jesteś w stanie wybaczyć zdradę i z czasem zaufać na nowo partnerowi.

Ustalcie, czym jest zdrada

To bardzo ważne, zwłaszcza, abyś mogła odbudować swoje zaufanie do partnera. Czy zdradą jest dla ciebie wyłącznie seks, fascynacja inną osobą, flirtowanie, a może też „mikrozdrada”, która rozrosła się do ogromnych rozmiarów w dobie social mediów? Do worka pod hasłem „mikrozdrada” można wrzucić mnóstwo rzeczy: od flirtowania z kimś, twierdzenia na imprezie, że jest się samotnym (nawet bez wchodzenia z nim potem w intymną relację), posiadanie konta na Tinderze czy zostawianie serduszek pod zdjęciami obcych dziewczyn na Instagramie. Dla jednych osób mogą to być kompletnie niegroźne zachowania, dla innych już oznaka zdrady. Dlatego ustalcie jasne granice na przyszłość, co jest akceptowalne, a co absolutnie nie dla każdej ze stron.

Zobacz także:

--

Sylwia Miller – psychoterapeutka, psycholog, prezeska MeWell. Certyfikowana psychoterapeutka pracująca w nurcie integratywnym. Autorka m.in. podcastów i artykułów psychoedukacyjnych. Specjalizuje się w relacjach oraz terapii par.

Poradnia MeWell.pl – oferuje terapię indywidualną osób dorosłych oraz psychoterapię dzieci i młodzieży, jak i prowadzi terapię par, terapię małżeńską oraz terapię rodzinną. Możesz umówić się na spotkanie z psychoterapeutą w gabinecie w Warszawie lub zapisać się na psychoterapię online.