5 filarów miłości, pomagających stworzyć związek bliski idealnemu, to: szacunek, zaangażowanie, komunikacja, zaufanie i współpraca. Piszemy o tym, w jaki sposób łatwo możecie zadbać o każdy z nich.

5 filarów miłości: SZACUNEK

To podstawa udanego związku. Oboje musicie się szanować zarówno wtedy, gdy się zgadzacie ze sobą, jak i w kwestiach spornych. W trakcie wymiany zdań nie powinniście się nigdy obrażać czy umniejszać wzajemnych uczuć. Nawet jeśli nie zgadzasz się z partnerką czy partnerem, musisz akceptować jego zdanie, nawet gdy jest odmienne od twojego. Powinnaś też akceptować, to kim jest, z jego marzeniami, potrzebami i różnicami między wami. Jeśli jest ostrożny z natury, nie miej do niego pretensji, że nie lubi ryzyka jak ty. Jeśli jest zamknięty w sobie, nie gań go za to, że nie czyta się go jak na dłoni. To nie sprzyja trwałości uczuć ani prawdziwej bliskości.

5 filarów miłości: ZAANGAŻOWANIE

Oboje powinniście być tak samo zaangażowani w relację. Jeśli zawsze możesz liczyć na partnera, jego wsparcie i to, że cięwysłucha, on także powinien móc oczekiwać tego od ciebie. Powinniście symetrycznie dbać o podtrzymywanie uczucia i intymności w związku. Twój partner zaprosił cię na romantyczną kolację? Odwzajemnij mu się równie romantycznym gestem. Zaskakujcie się, róbcie sobie niespodzianki, jeśli to oboje lubicie, stwarzajcie okazję do randek. Jeśli macie z tym spory problem, wprowadźcie zasadę “2-2-2”.

Zasada “2-2-2”

  • Co 2 tygodnie - starajcie się pójść na randkę. Możecie oczywiście robić to o wiele częściej, nawet codziennie, ale nie powinniście na pewno rzadziej.
  • Co 2 miesiące - znajdźcie czas, aby spędzić wspólny weekend.
  • Co 2 lata - wyjedźcie na wspólny romantyczny urlop, na co najmniej tydzień.

Oczywiście w zabieganym życiu nie zawsze te liczby są realne, ale starajcie się zachować przede wszystkim regularność w spędzaniu czasu we dwoje. Pamiętajcie o tym, że zaangażowanie dotyczy też emocji. Musi wam zależeć na tym, aby druga strona czuła się przy was bezpiecznie i potrafiła odsłonić swoje emocje.

5 filarów miłości: ZAUFANIE

Aby utrzymać uczucie w związku, musisz ufać swojemu partnerowi, a on tobie. Czytanie ukradkiem wiadomości partnera, sprawdzanie jego Instagrama, wypytywanie, co tak długo robił po pracy, kim jest nowa znajoma na Facebooku, może przygasić nawet najsilniejsze uczucie. Oboje musicie czuć, że jesteście w związku z dojrzałą osobą, która wie, czego chce i której nie trzeba trzymać za rękę jak małego dziecka, aby nie zrobiła jakiejś głupoty.

5 filarów miłości: KOMUNIKACJA

Powinna być szczera i otwarta. Nie prowadź gierek z partnerem, nie manipuluj, nie ukrywaj swoich prawdziwych emocji. Nawet gdy się nie zgadzacie, nie kłóćcie się ani nie przekrzykujcie. Zawsze rozmawiajcie z szacunkiem. Jeśli macie z tym problem i każda różnica zdań kończy się wielką awanturą, wprowadźcie do rozmów prostą zasadę. Najpierw ty wyrażasz swoje zdanie przez kilka minut, na przykład przez 5, potem przez tyle samo robi to twój partner. W tym czasie nie możecie sobie przerywać i komentować tego, co powiedziała druga strona. Dopiero po upływie tych dziesięciu minut zaczynacie wspólnie omawiać problem. Jeśli nie dojdziecie do porozumienia, powtórzcie znowu wszystkie kroki, aż uda wam się znaleźć punkt wspólny. Jeśli to nie pomoże i czujecie, że nie potraficie rozmawiać na ciężkie tematy bez burzliwej kłótni, warto poprosić o pomoc psychologa.

5 filarów miłości: ZDROWE GRANICE

Respektuj granice swojego partnera i stawiaj też jasno własne w związku. Oboje powinniście dokładnie znać swoje oczekiwania. Ważna jest jednak przede wszystkim jedna granica – między tobą a twoim partnerem. Powinniście być blisko ze sobą, ale nie zlewać się w jedność. Dlatego każde z was powinno mieć swoją własną strefę, w której partner nie musi uczestniczyć. Uwielbiasz podróżować a twój partner nie? Świetnie! Na zwiedzanie świata ruszaj z przyjaciółkami. Twój partner lubi sporty wodne, a ty nie jesteś fanką adrenaliny? Niech uprawia je sam albo z kolegami. Musicie mieć rzeczy, które was łączą i które lubicie robić wspólnie, ale nie przez 100 % czasu. Taka granica między “On” i “Ja” pozwoli wam umocnić związek.

Zobacz także:

--

Sylwia Miller – psychoterapeutka, psycholog, prezeska MeWell. Certyfikowana psychoterapeutka pracująca w nurcie integratywnym. Autorka m.in. podcastów i artykułów psychoedukacyjnych. Specjalizuje się w relacjach oraz terapii par.

Poradnia MeWell.pl – oferuje terapię indywidualną osób dorosłych oraz psychoterapię dzieci i młodzieży, jak i prowadzi terapię par, terapię małżeńską oraz terapię rodzinną. Możesz umówić się na spotkanie z psychoterapeutą w gabinecie w Warszawie lub zapisać się na psychoterapię online.