Kolczyk w policzkach – zalety i wady

Cheek piercing, czyli kolczyk w policzkach to jeden z oryginalniejszych pomysłów na przekłuwanie ciała. Nie da się przejść obok niego obojętnie. Kuleczki, umieszczone symetrycznie w obu policzkach, subtelnie podkreślają rysy twarzy, a także powodują, że kiedy się uśmiechamy, tworzą się dołeczki. To właśnie z tego powodu zabieg cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Choć jego wykonanie nie należy do najprostszych. Samo przekłucie tkanek trwa mniej niż minutę. Ale cheek piercing ma też sporo wad. Jedną z nich jest długi czas gojenia rany: tkanki na twarzy i w jamie ustnej są bardzo wrażliwe, a ponadto podatne na podrażnienia w trakcie mówienia, jedzenia czy picia. Z tego powodu u niektórych osób skóra może goić się nawet przez kilka miesięcy po zabiegu, a sama rekonwalescencja nie należy do najprzyjemniejszych. Co więcej, niepoprawnie wykonany zabieg może pozostawić trwałe blizny, a nawet spowodować porażenie części twarzy.

Kolczyk w policzkach – przebieg zabiegu i gojenie

Przekłuwanie policzków to szybki zabieg, trzeba jednak pamiętać, by wykonywać go w sprawdzonym i wysoko ocenianym salonie piercingu. Zrezygnuj z samodzielnego używania igły, a także nie oddawaj się w ręce znajomych „specjalistów”, którzy oferują przekłucie ciała w domowych warunkach. Skóra policzków jest mocno unerwiona, a niepoprawne wbicie igły może doprowadzić do podrażnienia nerwów, paraliżu części twarzy lub powstania blizn. Profesjonalny piercer zna technikę wykonania tego rodzaju wkłucia, a ponadto pracuje w sterylnych warunkach i ma dostęp do odpowiednich narzędzi. Przed wykonaniem zabiegu piercer poprosi cię o wypełnienie ankiety na temat stanu twojego zdrowia. Przeciwwskazania do wykonania piercingu policzków to między innymi:

  • aktywne infekcje i choroby skóry
  • problemy z krzepliwością krwi
  • przeciwwskazania związane z anatomią twarzy

Pamiętaj, żeby odpowiadać na pytania zgodnie z prawdą i nie zatajać żadnych informacji. Po wypełnieniu ankiety piercer poprosi, aby położyć się na kozetce, a następnie dokładnie zdezynfekuje skórę w miejscu wykonywania zabiegu i złapie ją specjalnymi szczypcami. Samo wykonanie dziurek zajmie dosłownie kilkanaście sekund. Piercer przebije skórę za pomocą sterylnej igły, a następnie umieści w dziurkach kolczyki, najczęściej wykonane z tytanu. Zazwyczaj piercing policzków nie wymaga zakładania dodatkowego opatrunku, ale w niektórych przypadkach na rany zostanie naklejony plaster. Na koniec piercer poinformuje cię o zasadach higieny oraz pielęgnacji podczas okresu gojenia.

Piercing policzków wyróżnia długi czas gojenia, a cały proces trwa od 2. do 6. miesięcy. W początkowej fazie skóra wokół kolczyków może być zaczerwieniona, lekko opuchnięta, a z rany może sączyć się wydzielina. Te objawy powinny ustąpić w ciągu dwóch tygodni od wykonania zabiegu. Pamiętaj jednak, że nawet, jeśli kolczyk będzie wyglądał na zagojony, wewnętrzne tkanki mogą potrzebować więcej czasu na regenerację. Nie lekceważ żadnych zaleceń piercera związanych z postępowaniem po zabiegu, nawet jeśli wydaje ci się, że rana jest już całkowicie zregenerowana. 

Czy przekłuwanie policzków boli?

Skóra na twarzy jest mocno unerwiona, dlatego jej przekłucie może wiązać się z większym bólem niż robienie kolczyków w płatkach uszu czy pępku. To, jak bardzo nieprzyjemne będą odczucia związane z zabiegiem, zależy przede wszystkim od twojego indywidualnego progu bólu. Pamiętaj, że samo przekłucie tkanek trwa tylko kilkanaście sekund, więc ekspozycja na ból nie jest długotrwała. Jeśli masz niski próg bólu i boisz się tego aspektu piercingu, przed zabiegiem możesz użyć maści znieczulającej, na przykład takiej zawierającej lidokainę. Tego rodzaju preparat powinien zostać nałożony na skórę mniej więcej 20 minut przed zabiegiem, a użycie go znacznie zredukuje dolegliwości bólowe.

Często występuje infekcja piercingu w policzkach?

Jak wspomnieliśmy, rana po wkłuciu w policzkach nie goi się zbyt szybko. Wynika to przede wszystkim z umiejscowienia dziurek. Tkanki twarzy są praktycznie cały czas w ruchu – gdy mówimy, uśmiechamy się, jemy, pijemy czy ruszamy językiem. Kolczyk jest więc nieustannie podrażniany, a tkanki mogą mieć problem z szybką regeneracją. Z tego powodu rany po przekłuciu policzków mogą być podatne na infekcje. Jeśli zauważysz, że skóra w miejscu wkłucia jest mocno opuchnięta, z rany sączy się nieprzyjemnie pachnąca, żółta wydzielina, a objawy samoistnie nie ustępują lub pogarszają się w ciągu kilku dni, skonsultuj się z piercerem lub lekarzem pierwszego kontaktu. Możliwe, że potrzebne będzie użycie leków, które pomogą zwalczyć infekcję.

Aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko infekcji po zabiegu stosuj się do kilku prostych zasad:

Zobacz także:

  • Nigdy nie dotykaj kolczyków ani miejsca wkłucia brudnymi rękami.
  • Przemywaj ranę dwa razy dziennie, przez cały okres gojenia, specjalnym płynem do dezynfekcji skóry, używając sterylnych wacików
  • Śpij na plecach tak, aby kolczyki nie zahaczały o poduszkę. Na wszelki wypadek regularnie zmieniaj poszewkę poduszki tak, aby zawsze była czysta.
  • Nie wyjmuj kolczyków przed całkowitym zagojeniem tkanek.
  • W okresie gojenia się rany zrezygnuj z długich kąpieli i wizyt na basenie. Unikaj też miejsc, na których występuje wyższe prawdopodobieństwo zakażenia rany, takich jak sauna, solarium czy siłownia.

Ile kosztuje zrobienie piercingu policzków?

Koszt zabiegu przekłuwania policzków zależy przede wszystkim od lokalizacji i popularności danego salonu piercingu, ale powinien zmieścić się w zakresie 120-250 złotych. Cena zawiera zestaw kolczyków zakładanych podczas zabiegu, najczęściej zrobionych z tytanu. Pamiętaj, że przekłuwanie ciała jest z medycznego punktu widzenia okaleczaniem tkanek, dlatego nie powinno się oszczędzać na tego rodzaju zabiegach. Warto wybrać dobrze ocenianego i sprawdzonego piercera, który zadba o sterylne i profesjonalne wykonanie wkłucia, a także poinformuje cię o postępowaniu po zabiegu oraz udzieli pomocy w razie ewentualnych powikłań.

Inspiracje na kolczyk w policzkach

Najpopularniejszym pomysłem na kolczyki w policzkach są klasyczne kółeczka, umieszczone symetrycznie po obu stronach twarzy. Niektóre osoby decydują się na umieszczenie kolczyka tylko po jednej stronie. Jest to oryginalniejszy pomysł na cheek piercing, który wygląda równie intrygująco co bliźniacze ozdoby. Kolczyki w policzkach lubią się też z innymi typami piercingu twarzy. Będą świetnie pasować do wszelkiego rodzaju ozdób na nosie, a także kolczyka w języku i kolczyków w wardze.