Piercing intymny - rodzaje przekłuć

Piercing intymny znany jest od wieków, a w obecnych czasach jest coraz bardziej akceptowalny społecznie i zyskuje na popularności. To, w jaki sposób będzie wyglądało przekłucie, zależy przede wszystkim od naszej biologicznej płci, a także od miejsca, gdzie zdecydujemy się umieścić ozdobę.

Piercing intymny żeński:

Przekłuwanie miejsc intymnych u kobiet znane jest od setek lat. Oprócz walorów estetycznych, ozdoby w tych miejscach ciała są cenione za zapewnianie ciekawych doznań podczas seksu. Piercing intymny żeński możemy podzielić na:

1. Kolczyki w sutkach

Najpopularniejszy rodzaj piercingu intymnego u kobiet. Wybierany zarówno ze względów estetycznych, jak i stymulacji doznań seksualnych. Najczęstsze przekłucia sutków u kobiet to:

- standard nipple: horyzontalne przekłucie przez całą długość sutka

- double nipple: podwójne przekłucie sutka tworzące kształt + lub x

2. Kolczyk w łechtaczce

Zobacz także:

Zazwyczaj jest źródłem dodatkowej stymulacji, jednak nie zawsze może być wykonany: zależy to od budowy anatomicznej tego narządu. Przekłucia łechtaczki możemy podzielić na:

- glans: kolczyk we właściwym narządzie łechtaczki

- Princess Diana: kolczyk umieszczony z boku napletka łechtaczki

- vch: pionowy kolczyk w napletku łechtaczki

- hch: poziomy kolczyk w napletku łechtaczki

3. Kolczyk w wargach sromowych

Często wybierany ze względu na szybkość gojenia, która wynosi maksymalnie 12 tygodni. Piercing w tym miejscu będzie miał jednak tylko walory estetyczne: nie przyniesie żadnych dodatkowych doznań w czasie seksu. Najczęściej wykonywane przekłucia to:

- Christina (Venus): pionowy kolczyk we wzgórku łonowym

- labia: kolczyk w wewnętrznych lub zewnętrznych wargach sromowych

- fourchette: kolczyk umieszczony przy tylnym wejściu do pochwy

Piercing intymny męski:

Tak jak u kobiet, przekłuwanie miejsc intymnych u mężczyzn to żadna nowość. Kolczyki w prąciu były znane już w starożytności, a niektóre kultury dalej używają tego typu ozdób jako symbolu dojrzałości. Piercing intymny męski możemy podzielić na:

1. Kolczyki w sutkach

W przeciwieństwie do piercingu sutków u pań, u mężczyzn tego rodzaju ozdoba pełni funkcję jedynie estetyczną. Tak jak u kobiet, dzielimy go głównie na: 

- standard nipple: horyzontalne przekłucie przez całą długość sutka

- double nipple: podwójne przekłucie sutka tworzące kształt + lub x

2. Kolczyk w penisie

Ze względu na duży obszar możliwy do przekłucia, istnieje wiele technik tego rodzaju piercingu. Doceniany przede wszystkim za stymulację doznań seksualnych, mogącą dotyczyć zarówno zarówno partnera, jak i partnerki. Najczęściej wykonywane kolczyki w penisie to:

- ampallang: kolczyk w żołędzi prącia

- dydoe: przekłucie brzegu żołędzi

- guishe: przekłucie skóry pomiędzy odbytem a moszną, zazwyczaj w poprzek szwu

- frenum: przekłucie wędzidełka penisa

- Prince Albert: przekłucie żołędzi przez cewkę moczową

- scrotal: przekłucie moszny

- foreskin: piercing napletka

- pubic: przekłucie wzgórka łonowego

- dolphin: przekłucie wędzidełka, wzdłuż szwu i cewki moczowej

- beads/pearling: silikonowe kuleczki, umieszczane na stałe pod skórą penisa

Ceny piercingu intymnego

Cena piercingu intymnego będzie zależała przede wszystkim od rodzaju przekłucia, a także lokalizacji i popularności danego salonu piercingu. Koszt przekłuwania sutków waha się w granicach 100 - 160 zł. Piercing łechtaczki i warg sromowych będzie wiązał się z troszkę większym wydatkiem. Dla prostszych przekłuć, takich jak Christina czy fourchette, będzie to 120 - 160 zł, za to trudniejsze zabiegi, takie jak glans, mogą kosztować nawet 200 - 250 zł.

Cena piercingu penisa także różni się ze względu na rodzaj przekłucia, jednak wszystkie tego rodzaju zabiegi powinny zmieścić się w przedziale 150 - 300 zł.

Przekłucie miejsc intymnych może wiązać się ze sporym wydatkiem, jednak pamiętaj, że na tego rodzaju zabiegach nie powinno się oszczędzać. Najlepiej wybrać sprawdzony i dobrze oceniany salon piercingu, który zatrudnia przeszkolonych i doświadczonych piercerów. Większość rodzajów piercingu intymnego nie należy do łatwych przekłuć, dlatego tak ważnym jest, aby były wykonywane przez profesjonalistę, który jest zaznajomiony z techniką oraz wie, jak zachować się w razie ewentualnych powikłań.

Czy piercing intymny boli?

To, jak odczuwane będzie przekłuwanie ciała, zależy przede wszystkim od indywidualnego progu bólu danej osoby. Dla jednych zabieg będzie praktycznie bezbolesny, inni mogą określić ból jako trudny do wytrzymania. Trzeba jednak pamiętać, że przekłuwanie miejsc intymnych będzie wiązało się z gorszymi odczuciami, niż robienie kolczyków w płatkach uszu czy pępku. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu mocniejszego unerwienia danych obszarów. Wpływ ma też oczywiście miejsce i technika konkretnego wkłucia: przekłuwanie mocno unerwionej żołędzi może wiązać się z większym bólem, niż robienie kolczyka w mosznie. Przed wykonaniem zabiegu możesz zapytać piercera o możliwość użycia maści znieczulającej, na przykład takiej zawierającej lidokainę. Preparat powinien skutecznie zredukować odczucia bólowe związane z przekłuwaniem tkanek.

Wady piercingu intymnego

Największą wadą piercingu intymnego jest długi i nieprzyjemny czas gojenia. Większość tego rodzaju przekłuć odbywa się na delikatnych, mocno unerwionych i podatnych na podrażnienia częściach ciała. Z tego powodu czas regeneracji jest zazwyczaj wydłużony (w niektórych przypadkach trwa nawet 12 miesięcy!), a po piercingu pacjent może odczuwać ból czy dyskomfort. W przypadku przekłuwania penisa, łechtaczki czy warg sromowych, przez cały okres gojenia powinno się też zrezygnować z uprawiania seksu. W rzadkich wypadkach może dojść do poważnej infekcji. U niektórych osób kolczyki w miejscach intymnych po prostu się nie przyjmują i po pewnym czasie trzeba je usunąć z ciała.

Kolejną wadą przekłuwania miejsc intymnych jest możliwość poważnych powikłań w przypadku nieprofesjonalnie wykonanego zabiegu. Niepoprawny piercing sutków u kobiet może uszkodzić kanaliki mlekowe, a co za tym idzie spowodować problemy z późniejszym karmieniem piersią. Porażenie nerwów łechtaczki czy penisa w konsekwencji spowoduje, że pacjent będzie odczuwał mniej przyjemności podczas seksu. Tego typu powikłania zdarzają się bardzo rzadko, jednak nie są one wykluczone.

Wadą przekłuć intymnych jest też stosunkowo spora cena wykonania tego rodzaju zabiegów. Najtańszy piercing z tej kategorii będzie wiązał się z wydatkiem ponad 100 złotych, a trudniejsze przekłucia mogą kosztować nawet kilkakrotnie więcej.

Zalety piercingu intymnego

Jedną z najważniejszych zalet piercingu intymnego jest oryginalny i nietuzinkowy wygląd tego typu ozdób. Ponadto kolczyki umieszczone w niektórych miejscach mogą zapewnić nowe i ciekawe doznania podczas uprawiania seksu. Jest to świetna opcja dla osób, które lubią eksperymentować. Pamiętaj jednak, że nie każde przekłucie intymne będzie stymulowało doznania seksualne. Jeśli to właśnie z tego powodu decydujesz się na kolczyk, przed zabiegiem dokładnie skonsultuj swoje oczekiwania z piercerem czy percerką.