Piercing sutka

Piercing intymny z roku na rok zyskuje na popularności. Większość osób wykonuje go w celach stricte estetycznych, jednak niektórzy twierdzą, że kolczyk w brodawce może zapewnić też ciekawsze doznania seksualne. Bez względu na to, z jakiego powodu zdecydujesz się na przekłucie sutków, pamiętaj, żeby zabieg wykonać w profesjonalnym salonie piercingu. Zrezygnuj ze spontanicznych pomysłów na samodzielne użycie igły w domu czy podczas imprezy. Przekłuwanie ciała, z medycznego punktu widzenia, jest okaleczaniem tkanek, dlatego tak ważne jest, aby kolczyki robić u wykwalifikowanych piercerek czy piercerów, którzy zadbają o poprawne i higieniczne wykonanie zabiegu, a także przeprowadzą wywiad dotyczący stanu twojego zdrowia.

Przeciwwskazania do tego rodzaju piercingu to między innymi:

- zaburzenia pracy układu sercowo - naczyniowego

- cukrzyca

- choroby i infekcje skóry

- ciąża

- problemy z krzepliwością krwi

Zobacz także:

- zażywanie niektórych lekarstw, na przykład kortykosteroidów

Pamiętaj, aby nie zatajać przed piercerem żadnych informacji związanych ze stanem twojego zdrowia. Pomoże to uniknąć ewentualnych powikłań po zabiegu, które często mogą wymagać wizyty u lekarza i wdrożenia odpowiedniej farmakoterapii.

Jak zrobić kolczyk w sutku?

Kiedy znajdziesz odpowiedni salon piercingu i wypełnisz ankietę dotyczącą stanu twojego zdrowia, sam zabieg potrwa już tylko kilka minut. Piercer na początku każde położyć ci się na kozetce, dokładnie zdezynfekuje wybrany obszar skóry, zamontuje na brodawce specjalny zacisk, a następnie przekłuje ją za pomocą sterylnej igły. Technika wkłucia będzie różniła się ze względu na płeć pacjenta, z powodu anatomicznych różnic w budowie sutków u mężczyzn i u kobiet. Po dokonaniu wkłucia i usunięciu z niego igły, piercer umieści w dziurkach sterylne kolczyki, najczęściej zrobione z tytanu lub stali chirurgicznej. W niektórych przypadkach rana musi zostać zaklejona plastrem. Na sam koniec wizyty w salonie piercer powinien opowiedzieć pacjentowi o zasadach zachowania higieny i pielęgnacji gojącej się rany.

Cena kolczyków w sutkach

Cena przekłucia brodawek będzie różnić się ze względu na lokalizację i prestiż danego salonu piercingu. Najczęściej jest to około 150 - 200 złotych wraz z kolczykiem wykonanym ze stali chirurgicznej lub tytanu. Kiedy rana całkowicie się zagoi, kolczyk może zostać wymieniony, a ilość dostępnych wzorów i motywów na tego rodzaju ozdoby sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Koszt zestawu kolczyków do sutków waha się od kilku do nawet kilkuset złotych, a ich cena zależy przede wszystkim od materiału, z którego zostały wykonane. Pamiętaj, żeby nie wyjmować i wymieniać ozdób brudnymi rękami, a także dokładnie zdezynfekować każdy kolczyk, który wkładasz w dziurkę. Staranne dbanie o higienę miejsca wkłucia, nawet po całkowitym zagojeniu rany, pomoże zapobiec ewentualnym infekcjom i podrażnieniom.

Czy przebijanie sutka boli?

Miejsca intymne, do których należą też nasze brodawki sutkowe, są bardzo mocno unerwione, a co za tym idzie, wrażliwe i podatne na ból. Z tego właśnie powodu zabieg przekłuwania tych części na ciele może wiązać się z uczuciem kłucia i dyskomfortu. Na szczęście sam proces tworzenia dziurek jest bardzo krótki (trwa dosłownie minutę!), więc nie jesteśmy w tym przypadku wystawieni na długotrwałe uczucie bólu. Przekłuwanie sutków jest też określane jako dużo mniej bolesne, niż na przykład robienie kolczyka w penisie czy kolczyka w łechtaczce. Jeśli jednak bardzo boisz się dyskomfortu związanego z przekłuwaniem, możesz poprosić piercera o użycie maści znieczulającej. Będzie wiązało się to z dodatkowym kosztem, powinno jednak skutecznie złagodzić dolegliwości bólowe związane z zabiegiem.

Kolczyk w sutku a karmienie piersią

Poprawnie wykonany zabieg przekłuwania sutków nie powinien doprowadzić do późniejszych problemów z karmieniem piersią. Podczas wkłuwania igły może zostać podrażniona niewielka część kanalików mlekowych, jednak ponieważ w każdej piersi mamy ich około 20, nie wpłynie to na późniejszą drożność w wydzielaniu mleka. Oznacza to, że planowanie macierzyństwa nie jest przeciwwskazaniem do wykonania tego rodzaju piercingu. Są oczywiście przypadki, w których piercing brodawek doprowadził do problemów z drożnością kanalików mlekowych, zdarzają się one jednak bardzo rzadko.

Przed rozpoczęciem karmienia piersią rana po wkłuciu powinna być całkowicie zagojona, aby zapobiec infekcjom i mieć możliwość dowolnego wyjmowania i wkładania kolczyków w dziurki. Podczas samego procesu karmienia, ozdoba powinna być wyjęta z brodawek, aby dziecko przez przypadek nie wyrwało jej z twojej skóry, nie zadławiło się nią czy nie podrażniło miejsca wkłucia.

Ile trwa gojenie się kolczyków w sutkach?

Gojenie się rany po przekłuciu brodawek trwa zazwyczaj od 4 - 6 miesięcy. Przez pierwsze tygodnie skóra wokół kolczyków może być zaczerwieniona, mogą pojawić się też strupki oraz żółtawa wydzielina. Przez cały okres regeneracji tkanek wymagana jest odpowiednia pielęgnacja, a także stosowanie się do zasad, o których opowie nam piercer po wykonaniu zabiegu. Ranę należy przemywać dwa razy dziennie za pomocą wacika nasączonego specjalnym płynem do dezynfekcji skóry lub wodą utlenioną. Kolczyków nie powinno się dotykać brudnymi rękami, a także zakładać na nie ubrań, które mogłyby o nie zaczepić i dodatkowo podrażnić ranę. Przez okres gojenia należy też zrezygnować z długich kąpieli, a także wizyt na basenie, w saunie, na siłowni i innych miejscach, w których jesteśmy narażeni na wszelkiego rodzaju infekcje i zakażenia.