Kolczyk w wardze - do wyboru mamy bardzo zróżnicowaną biżuterię do tego typu przekłuć - kuleczki, kółka, podkówki, a nawet łańcuszki. Jaki rodzaj kolczyka w ustach wybrać? Jak pielęgnować przekłucie w trakcie gojenia? Podpowiadamy!

Getty Images

Jak nazywa się kolczyk w wardze?

Nazwa kolczyka w wardze zależy od jego umiejscowienia. W zależności od tego, z ilu przekłuć składa się piercing i w jakim miejscu jest wykonywany, a nawet typu użytej biżuterii, wyróżniamy między innymi takie rodzaje kolczyków:

 • center labret - kolczyk przechodzący przez środek dolnej wargi,
 • side labret - kolczyk przechodzący przez boczną część wargi, pod kącikiem ust,
 • vertical labret - kolczyk, który przechodzi pionowo przez środkową część wargi,
 • smiley - kolczyk w wędzidełku górnej wargi,
 • frowney - kolczyk w wędzidełku dolnej wargi,
 • madonna - kolczyk w górnej wardze, nad kącikiem ust,
 • medusa - kolczyk w rynience podnosowej, nad łukiem kupidyna,
 • ashley - kolczyk przechodzący przez czerwień dolnej wargi,
 • snake bites - dwa przekłucia dolnej wargi, pod kącikami ust,
 • angel bites - dwa przekłucia górnej wargi, nad kącikami ust,
 • canine bites - cztery przekłucia: dolnej i górnej wargi, nad i pod kącikami ust.

Kolczyk w wardze nazywany jest też po prostu lip ring - odnosi się to do biżuterii w kształcie kółeczka, która może być zakładana do przekłuć typu central i side labret, a także snake bites.

Czy kolczyk w wardze boli?

Kolczyk w wardze nie należy do bardzo bolesnych przekłuć, ale oczywiście wszystko zależy jednak od indywidualnego progu bólu osoby zainteresowanej. Skóra w tym miejscu jest stosunkowo cienka i miękka, a sam zabieg trwa zaledwie kilkanaście sekund.

Po wybraniu odpowiedniego miejsca i skonsultowaniu go z klientem, piercer odkaża okolice przekłucia i przytrzymuje skórę specjalnymi szczypcami z otworem. Przez otwór przekłada wenflon, a następnie sprawnie zastępuje go kolczykiem typu labret. Ringi i inne fantazyjne ozdoby można założyć dopiero po całkowitym wygojeniu się dziurki.

Osoby, które stresują się odczuciami bólowymi podczas przekłuwania ust, mogą poprosić piercera o użycie znieczulającej maści albo sprayu z lidokainą, jednak oczekiwanie na jej działanie jest kilkakrotnie dłuższe niż samo przekłucie.

Zobacz także:

Wygojony kolczyk w wardze nie sprawia bólu, jednak po pewnym czasie można odczuwać dyskomfort w okolicach dziąseł, które są narażone na stały kontakt z ozdobą. Zaczerwienienie, tkliwość czy lekkie krwawienie to w tym przypadku bardzo dość częste przypadłości, kolejne z nich to m.in. osuwanie się dziąseł i uszkodzenie szkliwa. Zdarza się również, że kolczyk migruje - to znaczy, że organizm chce się go pozbyć. Migrowanie kolczyka może doprowadzić do powstawania blizn.

Kolczyk w wardze: gojenie

Kolczyki w wardze goją się dosyć długo, średnio 2 do 4 miesięcy. Bezpośrednio po przekłuciu może pojawić się delikatna opuchlizna, z tego względu pierwszy zakładany kolczyk jest dłuższy - tak, aby nie wpijał się w skórę. Przez pierwsze kilka dni od wizyty w salonie piercingu, należy wstrzymać się od picia alkoholu, palenia papierosów, spożywania gorących i ostrych potraw. Bolesność jamy ustnej można zmniejszyć, przyjmując chłodne płyny, a także robiąc delikatne okłady z lodu (przez ściereczkę). Ten rodzaj przekłucia nie powinien jednak wiązać się z dużym cierpieniem w trakcie „rekonwalescencji” - jeśli tak jest, należy bezzwłocznie skonsultować się z piercerem lub lekarzem.

Oprócz powyższych zaleceń, należy szczególnie zadbać o higienę przekłutego miejsca. Nie wolno dotykać kolczyka brudnymi rękoma (choć wiemy, że czasem to kusi), niezalecane jest też „bawienie się” kolczykiem od wewnątrz, czyli ciągłe dotykanie go językiem. Miejsce przekłucia wraz z biżuterią należy przemywać kilka razy w ciągu dnia roztworem soli fizjologicznej lub srebra koloidalnego. Podczas mycia zębów należy uważać, aby nie urazić miejsca przekłucia - najlepiej szczotkować dziąsła w tym miejscu przy użyciu szczoteczki z bardzo miękkim włosiem i niewielką główką (np. szczoteczki dla dzieci).

Jeśli decydujemy się na kolczyk w ustach typu ashley, należy z kolei liczyć się z odstawieniem makijażu na kilka tygodni. Mowa oczywiście o pomadkach, na których bardzo łatwo jest przenieść bakterie.

Kolczyk w wardze: ile kosztuje zrobienie kolczyka w wardze?

Przekłucie wargi nie należy do bardzo kosztownych zabiegów, jednak jego cena różni się w zależności od lokalizacji i prestiżu salonu piercingu. Zazwyczaj jest to 80-200 zł z wliczoną już biżuterią. W żadnym wypadku nie należy przekłuwać wargi w gabinecie kosmetycznym za pomocą tak zwanego pistoletu. Jest to sprzęt nieprzystosowany do przebijania skóry w tym miejscu, a jego użycie może skończyć się poważnymi powikłaniami i nieestetyczną blizną. Nie warto również przekłuwać wargi samodzielnie. Jest to skrajnie nieodpowiedzialne, między innymi ze względu na ryzyko zakażenia rany.