Ty też zastanawiasz się, co najpierw nałożyć na twarz, aby zachować poprawną kolejność nakładania kosmetyków? Spokojnie, wiele osób też ma z tym problem. Dlatego właśnie przychodzimy z pomocą i dokładnym instruktażem krok po kroku.

Kolejność nakładania kosmetyków na twarz – jaka jest poprawna i dlaczego to ważne?

Dlaczego kolejność nakładania kosmetyków ma znaczenie?

Prawidłowa kolejność nakładania kosmetyków na twarz jest istotna z wielu powodów i nie chodzi wyłącznie o to, by wszystko dobrze się ze sobą połączyło.

 • Kolejność nakładania kosmetyków może wpływać na to, jak składniki zostaną wchłonięte przez skórę. Niektóre składniki kosmetyków są lepiej absorbowane przez skórę, gdy zostaną zaaplikowane na czystą, nawilżoną skórę lub gdy są nakładane przed innymi produktami. 
 • Nieodpowiednie połączenie składników może powodować niepożądane efekty. Prawidłowa kolejność nakładania kosmetyków sprawia, że nic się nie roluje lub nie spływa.
 • Kolejność nakładania kosmetyków może pomóc w zapewnieniu optymalnej pielęgnacji skóry – każdy kolejny produkt spełnia konkretne potrzeby skóry wynikające z poprzedniego kroku.
 • Odpowiednia kolejność to też gwarancja ochrony skóry – przykładowo: filtr UV nakładany na końcu nie będzie „przykryty” innym produktem, który może obniżyć jego skuteczność.

Typowa kolejność nakładania kosmetyków do pielęgnacji twarzy:

 1. Demakijaż (wieczorem): Wybierz ulubiony produkt do demakijażu. Najlepiej olejek, balsam, płyn micelarny lub mleczko do demakijażu. Unikaj chusteczek do demakijażu. Słabo usuwają zanieczyszczenia, podrażniają skórę i są nieekologiczne. Najpierw usuń makijaż z oczu. Delikatnie nasącz wacik produktem i przyłóż go do zamkniętych oczu. Poczekaj przez kilka sekund, aby produkt rozpuścił makijaż, a następnie delikatnie przetrzyj wacikiem po powiekach. Powtarzaj ten krok, dopóki nie usuniesz całego makijażu z oczu. Jeśli używasz balsamu lub olejku wykonaj delikatny masaż palcami. Kiedy kosmetyki się rozpuszczą, spłucz wszystko wodą. Teraz czas na demakijaż reszty twarzy. Nanieś produkt do demakijażu na wacik lub bezpośrednio na skórę twarzy. Delikatnie przetrzyj wacikiem lub wykonaj masaż dłońmi. Olejek lub balsam zmyj dodatkowo wodą. Najpierw dodaj jej odrobinę, aby produkt się lekko spienił, a potem spłucz.
 2. Oczyszczanie: Lekko zwilż twarz i nałóż piankę lub żel do mycia twarzy. Wykonaj delikatny masaż przez 1-2 minuty, a następnie spłucz produkt letnią wodą.
 3. Tonik: Po oczyszczeniu skóry użyj toniku, aby przywrócić naturalne pH skórze i usunąć resztki zanieczyszczeń. Nanieś tonik na wacik i delikatnie przetrzyj nim twarz lub wtłocz go w skórę za pomocą palców.
 4. Serum: Następnie możesz zastosować serum. Wybierz kosmetyk o działaniu dostosowanym do Twoich potrzeb, może to być nawilżenie, rozjaśnienie, redukcja trądziku lub zmarszczek. Nanieś kilka kropel na twarz i delikatnie wmasuj je w skórę.
 5. Krem pod oczy: Jeśli używasz kremu pod oczy, nałóż go teraz. Delikatnie wklep krem w okolice oczu, unikając mocnego nacisku na skórę. Najlepiej używając palca serdecznego.
 6. Krem nawilżający: Nałóż krem nawilżający na całą twarz i szyję. Wybierz krem dostosowany do Twojego typu skóry, np. lekki dla skóry tłustej lub bogatszy dla skóry suchej. Wmasuj krem delikatnie, aż wchłonie się w skórę.
 7. Krem z filtrem UV (rano): Ostatnim etapem porannej pielęgnacji powinno być nałożenie kremu z filtrem UV. Rób to zawsze – niezależnie od pogody, bo promieniowanie UVA działa na skórę także w pochmurne dni. Nie wywołuje poparzeń, ale wyrzut wolnych rodników i starzenie się skóry.

Pamiętaj, że czasem kolejność nakładania kosmetyków do pielęgnacji twarzy może nieco odbiegać od tego schematu. Wszystko zależy od zaleceń producenta konkretnego produktu. Na przykład niektóre sera olejowe powinno się stosować po kremie.

Jaka jest kolejność oczyszczania twarzy?

Dobre i skuteczne oczyszczanie twarzy powinno mieć dwa etapy. Pierwszy rozpuszcza makijaż i krem z filtrem, a drugi doczyszcza skórę. Pamiętaj nawet jeśli nie masz na sobie makijażu, ale masz ochronę przeciwsłoneczną – koniecznie zacznij od olejku, balsamu czy płynu do demakijażu. Ewentualnie możesz dwa razy umyć skórę żelem lub pianką. Testy pokazują jednoznacznie, że samo umycie twarzy zostawia niewidoczne dla oka resztki makijażu i filtra. 

Najpierw tonik czy serum?

Jako pierwszy należy użyć tonik. Tak samo jest z hydrolatem. Używamy ich po oczyszczeniu twarzy, aby przywrócić skórze naturalne pH i przygotować ją do kolejnych kroków pielęgnacyjnych. Nanieś tonik na wacik i delikatnie przetrzyj nim twarz. Gdy skóra jest jeszcze wilgotna, nałóż serum. Dzięki temu tonik nie wyparuje, a serum lepiej się wchłonie.

Serum zawiera skoncentrowane składniki aktywne, które mają na celu rozwiązanie konkretnych problemów skórnych, takich jak nawilżenie, rozjaśnienie, redukcja zmarszczek itp. Nanieś kilka kropel serum na opuszek palca lub w dłonie, a następnie delikatnie wklep je w skórę twarzy. Pozwól serum wchłonąć się przed przejściem do kolejnego kroku pielęgnacji.

Czy po toniku nakłada się krem?

Tak, po użyciu toniku zazwyczaj nakłada się krem nawilżający. Ewentualnie możesz uzupełnić swoją pielęgnację o serum. Wtedy serum stosujesz po toniku, a dopiero potem nakładasz krem. Tonik przygotowuje skórę do kolejnych kroków pielęgnacyjnych. Krem nawilżający nie tylko odżywia skórę, ale także tworzy na niej warstwę ochronną, która hamuje odparowywanie wody. Nakładaj krem na wilgotną skórę, a zapobiegniesz natychmiastowemu odparowaniu toniku oraz ułatwisz wchłanianie substancji odżywczych. Wilgotna skóra lepiej przyjmuje kosmetyki.

Zobacz także:

Najpierw serum czy krem?

Najpierw nakładamy serum, a potem krem. Wyjątek stanowią jedynie sera olejowe, na których opakowaniu producent umieścił informację o innym sposobie stosowania. Z reguły serum ma lekką konsystencję i zawiera skoncentrowane składniki aktywne. Nakładając serum jako pierwszy produkt po oczyszczeniu i tonizacji, umożliwiamy mu lepsze wniknięcie w skórę. Najlepiej zrobić to, gdy twarz jest jeszcze wilgotna od toniku.

Po nałożeniu serum poczekaj kilka chwil. Gdy produkt się wchłonie, koniecznie zastosuj krem. Ten produkt nie tylko nawilża skórę, ale działa także jako bariera ochronna – zapobiega utracie wilgoci.

Najpierw krem z filtrem czy nawilżający?

Zawsze jako pierwszy stosuj krem nawilżający. Ten produkt pomaga zabezpieczyć skórę przed utratą wilgoci oraz zapewnia jej odpowiednie nawilżenie i odżywienie. Nanieś krem na twarz i delikatnie wmasuj go, aż się wchłonie. Dopiero potem możesz zastosować krem z filtrem UV. Najlepiej zrób to przynajmniej 5-10 minut przed wyjściem na zewnątrz.

Dlaczego należy stosować krem z filtrem codziennie?

 • Chroni skórę przed promieniowaniem UVB, które powoduje poparzenia słoneczne.
 • Chroni przed promieniowaniem UVA, które powoduje fotostarzenie się skóry. Mamy z nim do czynienia także w pochmurne i deszczowe dni. Promieniowanie UVA jest jednym z głównych czynników przyspieszających proces starzenia skóry. Wieloletnie wystawienie na jego działanie prowadzi do utraty elastyczności, jędrności, powstawania zmarszczek i pojawiania się plam pigmentacyjnych. Krem z filtrem to najlepszy kosmetyk przeciwzmarszczkowy.
 • Redukuje ryzyko powstawania nowotworów skóry.

Uwaga! Ważne jest, aby stosować krem z filtrem niezależnie od pogody. Promieniowanie słoneczne przenika przez chmury i szyby. Pamiętaj, aby wybierać produkty o szerokim spektrum ochrony (UVA i UVB) oraz odpowiednio wysokiej wartość SPF.

Najpierw maseczka czy peeling?

Najpierw należy zastosować peeling. Peeling jest produktem, który usuwa martwe komórki skóry, dzięki czemu cera staje się jaśniejsza i gładsza. Dodatkowo ułatwia wchłanianie substancji odżywczych z innych kosmetyków – w tym maseczek. Skóra po peelingu jest w idealnym stanie, aby bezproblemowo przyjąć zawarte w niej składniki aktywne i odżywcze. Nie na niej warstwy martwego naskórka, który utrudnia ich przyjmowanie.

Wybierz maseczkę, która najlepiej odpowiada twoim potrzebom. Może to być nawilżenie, oczyszczenie czy rozjaśnienie. Nałóż ją od razu po peelingu. Wcześniej możesz jeszcze spryskać twarz hydrolatem. Pozostaw maseczkę na skórze przez określony czas zgodnie z instrukcją, a następnie zmyj ją letnią wodą i przejdź do swojej standardowej pielęgnacji. 

Zobacz także: