Komedie romantyczne - ogląda je większość z nas. A twórcy co roku zasypują nas kolejnymi produkcjami tego gatunku. Bo filmy o miłości od zawsze cieszą się ogromną popularnością. Dlatego powstało wiele komedii romantycznych, w których scenariusz pozostawiał wiele do życzenia, podobnie zresztą, jak gra aktorska, a mimo to wspominamy je do dziś. Komediom romantycznym karierę zawdzięczają największe nazwiska Hollywood. Bo czym byłby dzisiaj ten gatunek, gdyby nie Hugh Grant czy Matthew McConaughey? Choć obaj panowie mają dzisiaj na koncie wiele ról i to w bardziej poważnych produkcjach (a za jedną z nich McConaughey zdobył nawet Oscara – mamy tutaj na myśli oczywiście Witaj w klubie Jeana-Marca Vallée), to jednak takie obrazy, jak Notting Hill czy Jak stracić chłopaka w dziesięć dni przyniosły im popularność. Dlaczego tak bardzo kochamy komedie romantyczne? Bo ich z reguły niewymagająca fabuła potrafi dostarczyć nam rozrywki, której potrzebujemy zarówno, jeśli chcemy spędzić wieczór z drugą połówką, ale również z przyjaciółkami, doceniając fakt, że ciągle jesteśmy singielkami, a miłość naszego życia gdzieś nadal na nas czeka. Są i tacy, którzy komedie romantyczne traktują jak remedium i seansem zwykli celebrować rozstanie z partnerem, uświadamiając sobie, że jednak zasługują na prawdziwe uczucie na miarę tego, które spotkało filmowych bohaterów. Kiedy wiemy, że mamy do czynienia z udaną komedią romantyczną? Reguły nie ma. Trudno wymagać, by było to coś odkrywczego, ponieważ komedia romantyczna opiera się na konkretnych schematach, gdzie mamy dwójkę (ewentualnie trójkę bohaterów), którzy z jakiegoś powodu nie mogą ze sobą być, choć jedno i drugie świata poza sobą nie dziwi. Napotykają ich więc różnego rodzaju przeciwności losu. by tylko utwierdzić ich z przekonaniu, że  jedyne, co się liczy, to uczucie jakie ich łączy. To, co warte docenienia, że to, każdy robi komedie romantyczne po swojemu. Inaczej zrobią to hollywoodzcy producenci, inaczej Francuzi. Polacy w tym temacie akurat ciągle pozostają daleko w tyle i nawet, jeśli bardzo się starają, nie są w stanie przestać wzorować się na Zachodzie i zrobić czegoś polskiego, co wcale nie znaczy, że gorszego, mniej śmiesznego i mniej romantycznego. Nie zmienia to jednak faktu, że polscy widzowie niestety akurat pod tym względem nie są zbyt wymagający i tłumnie zapełniają sale kinowe na produkcjach, które niekoniecznie powinny były powstać. Dlatego pod tym względem dobrze trzymać się klasyki. Czyli filmów, które wykorzystały cały potencjał gatunki i sprawiły, że opowiedziane historie zapadają w pamięć, a ich bohaterowie stali się ikonami popkultury.

Filmy romantyczne idealne (nie tylko) na Walentynki >>>

Komedie romantyczne: te filmy romantyczne warto obejrzeć 

Angelika Kucińska, odpowiedzialna w Glamour za dział Kultura, wybrała kilka filmów, które jako pierwsze przychodzą jej do głowy, kiedy słyszy hasło komedia romantyczna. Wśród jej propozycji znalazł się wspomniany wcześniej Hugh Grant i absolutny klasyk wśród filmów o miłości, czyli również wymieniony już przez nas przy okazji Brytyjczyka obraz Notting Hill. - Ten tytuł okupuje każdą listę komedii romantycznych wszech czasów. I słusznie. Nawet jeśli romans zwykłego faceta (jak zawsze rozbrajająco nieporadny Hugh Grant) i turbo popularnej gwiazdy filmowej (Julia Roberts) nie działa na wyobraźnię jak kiedyś, Nothing Hill to wciąż pozycja obowiązkowa wśród fanów komedii romantycznych, uważa Angelika. Twierdzi ona również, że równie dobrze na ekranie, zwłaszcza w komediach, radzi sobie jeden z członków słynnego boysbandu *NSYNC. Tak, chodzi oczywiście o Justina Timbarlake'a. I film To tylko seks, który zdaniem Kucińskiej powinni zobaczyć wszyscy, którzy śmią wątpić w aktorski potencjał Justina Timberlake'a. - Ten człowiek ma gigantyczny talent komediowy i nie waha się go użyć. A gdy jeszcze partneruje mu Mila Kunis, jedna z najbardziej cool dziewczyn w Hollywood... W „To tylko seks” nie boli nic: żarty są błyskotliwe, a finał nienachalny. Zobacz sobie, zanim dasz się wmanewrować w układ bez zobowiązań. Ku przestrodze i na poprawę humoru. 

Więcej rekomendacji, które komedie romantyczne naprawdę warto obejrzeć przynajmniej raz w życiu, znajdziecie w naszej galerii. Poleca Angelika Kucińska. 

50 najlepszych komedii romantycznych >>>