Zagrożenie wywołane koronawirusem niestety ciągle rośnie. Choć w Chinach, a dokładnie w prowincji Hubei, czyli skąd śmiercionośny wirus się wywodzi, nie ustalono żadnych nowych zachorowań, sytuacja szczególnie w Europie jest bardzo poważna. W Polsce na ten moment (13.03, godziny popołudniowe) stwierdzono już ponad 60 przypadków i liczba ta, jak zapowiada Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, będzie się zwiększać. Dzisiaj prowadzona ma zostać stan zagrożenia epidemicznego, co może uniemożliwić m.in. czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się. Do tej pory zamknięto szkoły i uczelnie wyższe, a także placówki kulturalne i odwołano imprezy masowe. W sklepach w prędkością światła znikają też określone produkty, jak makaron, ryż, jajka czy papier toaletowy, o środkach do higieny i dezynfekcji dłoni nie wspominając.

Koronawirus w Polsce - czy w sklepach zabraknie jedzenia? >>>>

Koronawirus – czy można się zarazić od psa lub kota? 

Zaniepokojeni są również niektórzy właściciele czworonogów, czyli psów i zwierząt. Czy zwierzęta domowe mogą przenosić koronawirusa? Panika z tym związana pojawiła się, kiedy na początku marca w Hongkongu potwierdzono, że pies rasy pomeranian należący do pacjentki chorującej na COVID-19 zaraził się od niej wirusem. Pies trafił na kwarantannę i będzie poddawany dalszym badaniom. Jednocześnie jednak Rzecznik tamtejszego Departamentu ds. Rolnictwa, Rybołóstwa i Środowiska podkreślił, że póki co nie ma dowodów, aby zwierzęta domowe mogły być źródłem zarażenia się koronawiusem przez ludzi.

Niestety, niektórzy właściciele czworonogów i to nie tylko w Chinach, nie czekając na oficjalne stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia, a posiłkując się fake newsami, zaczęli porzucać zwierzęta domowe, a te w efekcie umierać – nie na koronawirusa, a z głodu. Natomiast oficjalne oświadczenie WHO dotyczące sytuacji zwierząt w obliczu pandemii wywołanej koronawirusem jest takie, że ani psy, ani koty nie przenoszą wirusa COVID-19, a wszystkim zaniepokojonym przypomina o tym Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. „Fałszywe bądź niepełne informacje dotyczące koronawirusa mogą prowadzić do niepotrzebnej paniki, dlatego przypominamy, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że nie ma żadnych dowodów na to, aby koronawirus był przenoszony przez zwierzęta domowe” - czytamy w komunikacie. Apeluje się jedynie, aby zachować szczególną higienę po kontakcie z pupilem i dokładnie myć dłonie, szczególnie wychodząc z pasem na spacer.

Jak myć ręce? Oto instrukcja mycia rąk, która dopasowuje się do tekstu Twojej ulubionej piosenki >>>