Cera trądzikowa oraz cera mieszana, czyli ze skłonnością do wyprysków wymagają odpowiedniej właściwej pielęgnacji. A jednym z jej szczególnie istotnych elementów jest nawilżanie. Dlaczego? Odwodnienie to bowiem jeden z czynników nadprodukcji sebum, z którym zmaga się zarówno cera trądzikowa, jak i mieszana – tłusta w strefie T oraz sucha na policzkach. Wśród osób walczących z trądzikiem może funkcjonować błędne przekonanie, że wysuszenie zmian pomoże zablokować pojawianie się kolejnych. Niestety, działa to totalnie na odwrót – cera, która jest przesuszona, będzie produkowała nadmiar sebum, a co za tym idzie, wywoływała kolejne wypryski. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić jej solidne nawilżenie. Podstawą będzie tutaj dobry krem nawilżający.

Krem nawilżający do cery trądzikowej – jaki wybrać?


Cera trądzikowa potrzebuje nawilżenia, ale trzeba pamiętać, aby krem, który będzie jej tego nawilżenia dostarczał miał lekką konsystencję. Niektóre kremy nawilżające do cery trądzikowej występują również w formie żelu. Wybierzcie taką opcję, jaka będzie dla waszej skóry łatwiej przyswajalna i przynosiła efekty w postaci skutecznego nawilżenia.


Na co zwrócić uwagę, wybierając krem do cery trądzikowej lub mieszanej? Oczywiście na skład. Upewnijcie się, czy krem ma w składzie kwas hialuronowy czy aloes, zapewniające silne nawilżenie. Starajcie się z kolei unikać gliceryny wysoko w składzie, ponieważ może ona powodować zaskórniki. Podobnie jak olej kokosowy. Choć posiadaczki skóry trądzikowej nie powinny obawiać się olejów, tak muszą sobie zdawać sprawę z tego, które są mniej lub bardziej komedogenne, czyli zapychające skórę. W przypadku olejku kokosowego w skali 1-4 komedogenność wynosi 4. A np. komedogenność oleju z pestek winogron, który wpływa na nawilżenie skóry, to 1, czyli prawdopodobieństwo podrażnienia jest w zasadzie zerowe.

10 kosmetyków do cery trądzikowej i mieszanej, które musisz wypróbować >>>
 

Skuteczny krem nawilżający do cery trądzikowej i mieszanej – jakich składników unikać?

Posiadaczki cery trądzikowej i mieszanej powinny unikać kremów nawilżających z emolientami, czyli silikonami i parafiną, które także mogą powodować zapychanie porów. Należy wystrzegać się także alkoholu w składzie. Ten z kolei może wysuszać skórę. Krem nawilżający posiadaczka cery trądzikowej i tendencją do wyprysków powinna używać dwa razy dziennie. Rano, po umyciu twarzy delikatnym żelem, płynem pianką oraz wieczorem po dokładnym demakijażu i tonizacji. Trzeba jednak pamiętać, że sam krem nie wystarczy, aby zadbać o odpowiednie nawilżenie. Kluczowe jest dopasowanie innych kosmetyków do pielęgnacji oraz nawilżenie od wewnątrz, czyli regularne nawadnianie. Posiadaczki (szczególnie!) cery trądzikowej powinny wypijać od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. 

Skóra odwodniona – objawy. Jak nawilżyć skórę odwodnioną? Wszystko, co musisz wiedzieć >>>