Uczucie ściągnięcia, zaczerwieniona, szorstka i łuszcząca się skóra to problemy, z którymi boryka się wiele kobiet. Wiele osób definiuje te objawy jako skórę suchą. Ale nie zawsze tak jest. Bardzo często mamy do czynienia ze skórą odwodnioną, ale niestety mylimy te pojęcia. Wynika z wielu czynników – od nieprawidłowego stylu życia po nieodpowiednią pielęgnację. Wbrew pozorom to nie są synonimy, chociaż na pierwszy rzut oka ciężko ocenić, który to typ. Spróbujemy odpowiedzieć Wam na najbardziej nurtujące pytania dotyczące skóry odwodnionej, jak powinna wyglądać pielęgnacja i jak ją w ogóle rozpoznać. Porównamy ten typ skóry z cerą suchą, aby łatwiej Wam było odróżnić te dwie rzeczy. 

Skóra na detoksie, czyli co dały mi dwa tygodnie bez makijażu i jak wpłynęły na stan mojej cery >>>

Skóra odwodniona – objawy

Jak są objawy skóry odwodnionej? To przede wszystkim suchość, która pojawia się z powodu niewystarczającego poziomu wody. Poza tym mogą towarzyszyć jej takie symptomy jak uczucie ściągnięcia, pieczenie, łuszczenie się naskórka i ogólny brak elastyczności, a także zaczerwienienie oraz widoczne podrażnienia i rozszerzone pory. Do tej przypadłości dochodzi, gdy zostaje naruszony płaszcz hydrolipidowy skóry, czyli naturalna bariera ochronna. Kiedy tak się dzieje, woda natychmiast odparowuje i powoduje uczucie suchości. 

Skóra odwodniona – przyczyny

Co powoduje, że skóra jest odwodniona? Przyczyny mogą być różne. To najczęściej nieodpowiednia pielęgnacja, czyli np. stosowanie kosmetyków wysuszających, z dużą ilością SLS i SLES i tych o agresywnym działaniu. Powodem mogą być warunki atmosferyczne, które źle wpływają na skórę, to znaczy mróz, silny wiatr, promieniowanie słoneczne, ale również suche powietrze w pomieszczeniach – od klimatyzacji i kaloryferów. Skóra traci wodę także przez stres, picie niewystarczającej ilości wody oraz używki, takie jak alkohol i papierosy.

Skóra odwodniona pielęgnacja – jak nawilżyć odwodnioną skórę?

Odwodnionej skórze należy dostarczać substancji, które będą zapobiegać utracie wody, zatrzymując ją w skórze, dzięki czemu będzie ona gładka w dotyku i odżywiona, a co za tym idzie promienna i zdrowa. Aby uzyskać taki efekt, należy stosować odpowiednie produkty, ponieważ skóra odwodniona wymaga prawidłowej pielęgnacji. W tej roli świetnie sprawdzą się kremy z dodatkiem nierafinowanego masła shea lub masła kakaowego, które chronią przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: wiatr, niskie temperatury czy suche powietrze. Ważne jest, aby produkty zawierały także kwas hialuronowy, który także nie pozwala wodzie odparować i tym samym dogłębnie nawilża skórę. 

Skóra odwodniona a sucha – czym się różnią?

Różnica między skórą odwodnioną a suchą jest niewielka, ale znacząca w rozpoznaniu tego, z którym typem mamy do czynienia. Osoby, mające skórę suchą cały czas mają uczucie ściągnięcia i poczucie dyskomfortu, a co za tym idzie zaczerwienienia i pieczenia. Z kolei skóra odwodniona jest sucha w dotyku, co powoduje brak wody i tylko czasami może towarzyszyć jej uczucie ściągnięcia. 

Natomiast skóra sucha jest dziedziczna, pojawia się sezonowo lub jest wynikiem historii hormonalnych (zdarza się np. podczas menopauzy lub zimą). Ponadto sucha skóra charakteryzuje się również tym, że występuje na całym ciele, natomiast odwodniona skóra dotyczy jedynie twarzy. To stan tymczasowy, którego można się „nabawić” z powodu niesprzyjających czynników zewnętrznych. Objawy są podobne do suchej skóry, skóra jest szorstka i nieprzyjemna w dotyku, pory na twarzy mogą być rozszerzone. Należy pamiętać, że skóra odwodniona potrzebuje nawilżenia, natomiast skóra sucha wymaga nawilżenia oraz natłuszczenia. Stosowanie się do tej jednej rady – gdy już prawidłowo zdefiniujecie, z który typ Was dotyczy – pomoże Wam poradzić sobie z problemem.