Uczucie ściągnięcia, zaczerwieniona, szorstka i łuszcząca się skóra to problemy, z którymi boryka się wiele kobiet. Wiele z nas definiuje te objawy jako skórę suchą. Ale nie zawsze tak jest. Czasami mamy do czynienia ze skórą odwodnioną. Wbrew pozorom to nie są synonimy, chociaż na pierwszy rzut oka ciężko ocenić, który to typ. Spróbujemy odpowiedzieć Wam na najbardziej nurtujące pytania, wyjaśnić różnicę między skórą suchą i odwodnioną. Podpowiemy również, jak powinna wyglądać pielęgnacja każdej z nich i na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Przebarwienia na twarzy – jak je zwalczyć? Pytamy ekspertów, jak skutecznie się ich pozbyć >>>

Skóra sucha i odwodniona – czym się różnią?

Skóra sucha i odwodniona różnią się przede wszystkim tym, że pierwsza z nich jest typem cery, z którym się rodzimy, natomiast drugą z nich nabywamy. Objawy jednej i drugiej są podobne. Towarzyszą im zaczerwienienie, łuszczenie, ściągnięcie, swędzenie i ogólne uczucie dyskomfortu. Przez to, że naskórek jest cieńszy, na twarzy pojawiają się płytkie zmarszczki. Wymienione objawy charakteryzują zarówno skórę suchą, jak i odwodnioną.

Skóra sucha jest dziedziczna, pojawia się sezonowo lub jest wynikiem historii hormonalnych (zdarza się np. podczas menopauzy lub zimą). To znaczy, że brakuje jej lipidów, odgrywających kluczową rolę w utrzymaniu wody w organizmie. To kwasy tłuszczowe i ceramidy chronią skórę przed utratą wilgoci i zabezpieczaj ją przed przedostaniem się szkodliwych substancji z zewnątrz.

Ich brak wywołuje stan, o którym pisałyśmy wcześniej. Sucha skóra charakteryzuje się również tym, że występuje na całym ciele, natomiast odwodniona skóra dotyczy jedynie twarzy. To stan tymczasowy, którego można się „nabawić” z powodu niesprzyjających czynników zewnętrznych. Objawy są bardzo podobne do suchej skóry, towarzyszą mu uczucie ściągnięcia, pieczenie i swędzenie. Pory na twarzy są rozszerzone, a miejscami skóra jest szorstka i nieprzyjemna w dotyku.

Skóra sucha – jak ją nawilżać?

Skóra sucha bardzo często idzie w parze ze skórą wrażliwą, dlatego do jej pielęgnacji należy używać delikatnych preparatów. Zwróćcie uwagę, aby kremy do twarzy zawierały w składzie takie elementy jak: lipidy, ceramidy, sterole i witamina E, które pomogą odbudować barierę hydrolipidową. 

Skóra odwodniona – jak ją pielęgnować?

Odwodnionej skórze należy dostarczać substancji, które będą zapobiegać utracie wody. W tej roli świetnie sprawdzą się kremy z dodatkiem nierafinowanego masła shea lub masła kakaowego, chroniących przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: wiatr, niskie temperatury czy suche powietrze. Ważne jest, aby produkty zawierały także kwas hialuronowy, który także nie pozwala wodzie odparować i tym samym dogłębnie nawilża skórę.