Plamienie po seksie może mieć wiele przyczyn. Krwawienie z pochwy po stosunku może być zależne od naszego stanu zdrowia, od tego, czy jesteśmy w ciąży, bądź też czy jest to pierwszy stosunek płciowy, czy kolejny. Warto zwrócić uwagę na to, czy krwawienie występuje po każdym stosunku oraz czy występowały przy tym inne dolegliwości. Niewątpliwie każde krwawienie powinno obudzić naszą uważność, choć nie musi oznaczać najgorszego. Warto jednak udać się do lekarza w celu sprawdzenia swojego stanu zdrowia oraz określenia przyczyny plamienia i wyeliminowania jej.

Krwawienie z pochwy po stosunku – przyczyny

Krwawienie z pochwy po stosunku zazwyczaj nie jest rzeczą przyjemną. W zależności od jego obfitości może budzić większy lub mniejszy niepokój. Można je oczywiście mylnie wziąć za okres, ale jeśli akurat nie wypada jego pora, to krwawienie plamienie po seksie oznacza raczej coś innego. Warto również uściślić, że krew może pojawić się nie tylko po stosunku lecz także w jego trakcie. Przyczyn występowania krwawienia, jak już wiemy, jest dużo, warto więc zacząć od tych najczęściej spotykanych.

Krwawienie z pochwy po stosunku – seksualny debiut

Krwawienie może wystąpić podczas pierwszego seksu waginalnego w wyniku penetracji tej części ciała. W zależności od indywidualnej budowy anatomicznej wejście do pochwy może zamykać fałd błony śluzowej nazywany koroną pochwy (Kiedyś krzywdząco: błona dziewicza. Więcej o tym piszemy tutaj: Sekspozytywny alfabet - W jak wieniec pochwy. Co to takiego?). W wyniku jego przerwania (które następuje niekoniecznie przy pierwszym stosunku waginalnym) może wystąpić (ale nie musi) krwawienie. Czasem jest to delikatne plamienie, u innych będzie ono bardziej obfite. Może być i tak, że kilka kolejnych stosunków waginalnych również będzie wiązało się z plamieniem. Nie jest to jednak zwykle powód do zmartwień, ponieważ wynika to z fizjologii i budowy naszego ciała. Jeśli jednak krwawienie jest obfite, niepokoi nas w jakikolwiek sposób, absolutnie nie ma co tego lekceważyć i żyć w strachu, najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza.

Krwawienie z pochwy po stosunku – ciąża

Kolejną rzeczą, która jest niezwykle ważna, jest to, czy krwawienie po stosunku występuje w momencie gdy kobieta jest ciężarna, czy też nie. U kobiet w ciąży krwawienie jest często spotykaną rzeczą. Nie wolno tego bagatelizować, ale też nie musi oznaczać nic złego. W ciele kobiety podczas ciąży zmienia się stężenie poszczególnych hormonów. Organy stają się bardziej ukrwione i tkliwe. Macica jest narządem, który powiększa się parokrotnie. Nie ma więc co się dziwić, że niekiedy po stosunku płciowym u kobiet występuje krwawienie, które może objawiać się również brązowym plamieniem. Krwawienie z pochwy powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. To on po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu pacjentki określi, czy jest to powód do zmartwień, czy zwykły przypadek. 

Krwawienie z pochwy po stosunku – otarcia, mikrourazy

Jeśli kobieta nie jest w ciąży, ani nie jest to jej pierwszy stosunek, przyczyny krwawienia mogą mieć inne podłoże. Bardzo często plamienie po stosunku pojawia się z powodu mikrourazów wynikających ze zbyt intensywnego stosunku bądź niedostatecznego nawilżenia. Delikatne tkanki kobiecej pochwy podczas stosunku mogą ulec uszkodzeniu, otarciom, co powoduje naruszenie naskórka. Rany te mogą krwawić, a także sprawiać ból. Jeśli suchość pochwy utrzymuje się przy każdym stosunku, warto udać się do lekarza, ponieważ ich przyczyną może być infekcja intymna, a także zaburzenia hormonalne.

Generalnie jednak warto mieć pod ręką lubrykant, ponieważ naturalne nawilżenie może nie wystarczyć. A czasem, z różnych przyczyn, mimo podniecenia, lubrykacja może się nie pojawić, może być niewystarczająca. Wtedy pojawia się dyskomfort, zwiększa ryzyko otarć, a te mogą skutkować plamieniem z pochwy w trakcie lub po stosunku. Jednak na tym nie koniec. Chociaż wagina szybko się sama goi, to jej mikrourazy zwiększają ryzyko zakażenia infekcjami przenoszonymi drogą płciową (zwłaszcza jeśli nasz seks nie jest zabezpieczony prezerwatywą).

Krwawienie z pochwy po stosunku – nadżerki, polipy...

Innymi przyczynami krwawień po stosunku mogą być rzeczy mniej błahe. Mogą je powodować anatomiczne wady pochwy, utrudniające współżycie, np. poprzeczne bądź podłużne przegrody pochwy. Nadżerki powstałe na skutek otarć, mikrourazów, czy też po porodzie także mają duży wpływ na krwawienie. Polipy, czyli łagodne zmiany nowotworowe, oraz te najbardziej niebezpieczne przyczyny, czyli zmiany nowotworowe pochwy oraz szyjki macicy.

Krwawienie po stosunku z pochwy – czy to zdarza się często? Przyczyny

Krwawienie z pochwy po stosunku zdarza się stosunkowo często, ponieważ może na to wpływać wiele różnorodnych czynników. Warto pamiętać, że krwawienie kilka dni po stosunku może zwiastować zagnieżdżenie się zarodka, czyli oznaczać, że doszło do zapłodnienia. Należy więc obserwować swoje ciało i gdy dojdzie do krwawienia, zapamiętać, czy nie wystąpiły dodatkowe objawy. Często krwawienie z pochwy jest spowodowane przyjmowaniem nieodpowiednich leków. Warto więc przed wizytą u lekarza zapisać sobie dokładne nazwy leków oraz ich dawki. Ważne jest przygotowanie się do wizyty, by zawęzić przyczyny i zwiększyć możliwość na całkowite wyeliminowanie krwawienia z pochwy po stosunku. W dzisiejszych czasach jest to coraz częściej spotykana przypadłość, ale możliwa do całkowitego wyleczenia.

Jak pachnie wagina? Czy nieprzyjemny zapach z pochwy powinien nas niepokoić?

Krwawienie po stosunku z pochwy – jak temu zapobiegać?

Aby zapobiec krwawieniu z pochwy, należy przede wszystkim poznać jego przyczynę. Warto udać się do lekarki czy lekarza, który szczegółowo nas zbada i przedstawi prawdopodobną jego przyczynę. Na podstawie ustalonych przyczyn możliwe jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia, które często przynosi całkowite wykluczenie problemu. Jeśli powodem jest suchość pochwy, warto zadbać o dodatkowe nawilżenie, które pozwoli cieszyć się z intymnych chwil spędzonych z partnerem czy partnerką podczas stosunku. Oczywiście krwawienie może mieć miejsce także po seksie solo. Wtedy, zwłaszcza gdy używamy gadżetów erotycznych warto mieć pod ręką odpowiedni lubrykant, który uprzyjemni samomiłość i pozwoli bezpiecznie oddawać się przyjemności. Jeśli natomiast przyczyna jest poważniejsza, warto zadbać o całkowite wyleczenie strefy intymnej. Chodzi o to, by nie pogłębiać i nie bagatelizować problemu z krwawieniem po stosunku, który z czasem może przerodzić się w coś poważniejszego i znacznie trudniejszego do opanowania.