Krwawienie z pochwy po stosunku – przyczyny

Krwawienie z pochwy po stosunku nie jest rzeczą przyjemną, a wręcz może wprawiać nas w zakłopotanie. Gdy nie oczekujesz na nadejście okresu, a krew pojawia się w trakcie, bądź po stosunku, myśli zaczynają wariować. Przyczyn występowania krwawienia jest dużo, warto więc zacząć od tych najczęściej spotykanych.

Krwawienie może wystąpić podczas pierwszego seksu waginalnego. W zależności od indywidualnej budowy korony czy też wieńca pochwy może wystąpić (ale nie musi) krwawienie. Czasem jest to delikatne plamienie, u innych krwawienie może wystąpić nawet i w kolejnym stosunku. Nie jest to powód do zmartwień, ponieważ wynika to z fizjologii i budowy kobiecego ciała. Więcej o tym piszemy tutaj: Sekspozytywny alfabet by G'rls ROOM - W jak wieniec pochwy. Co to takiego?

Kolejną rzeczą, która jest niezwykle ważna, jest to, czy krwawienie po stosunku występuje w momencie gdy kobieta jest ciężarna, czy też nie. U kobiet w ciąży krwawienie jest często spotykaną rzeczą. Nie wolno tego bagatelizować, ale też nie musi oznaczać nic złego. W ciele kobiety podczas ciąży hormony wariują. Organy żeńskie stają się bardziej ukrwione i tkliwe. Macica jest narządem, który powiększa się parokrotnie. Nie ma więc co się dziwić, że niekiedy po stosunku płciowym, u kobiet występuje krwawienie, które może objawiać się również brązowym plamieniem. Krwawienie z pochwy powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. To on po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu pacjentki określi czy jest to powód do zmartwień, czy zwykły przypadek.

Jeśli kobieta nie jest w ciąży, ani nie jest to jej pierwszy stosunek, przyczyny krwawienia mogą mieć inne podłoże. Bardzo często dzieje się tak z powodu mikrourazów wynikających ze zbyt intensywnego stosunku, bądź niedostatecznego nawilżenia. Delikatne tkanki kobiecej pochwy podczas stosunku mogą ulec uszkodzeniu, otarciom, co powoduje naruszenie naskórka. Rany te mogą krwawić, a także sprawiać ból. Jeśli suchość pochwy utrzymuje się przy każdym stosunku, warto udać się do lekarza, ponieważ ich przyczyną może być infekcja intymna, a także zaburzenia hormonalne.

Innymi przyczynami krwawień po stosunku mogą być rzeczy mniej błahe. Mogą je powodować anatomiczne wady pochwy, utrudniające współżycie, np. poprzeczne bądź podłużne przegrody pochwy. Nadżerki powstałe na skutek otarć, mikrourazów, czy też po porodzie także mają duży wpływ na krwawienie. Polipy, czyli łagodne zmiany nowotworowe, oraz te najbardziej niebezpieczne przyczyny, czyli zmiany nowotworowe pochwy oraz szyjki macicy.
 

Krwawienie po stosunku z pochwy – czy to zdarza się często? Przyczyny

Krwawienie z pochwy po stosunku zdarza się stosunkowo często. Wiąże się to z wieloma przyczynami, które mają na to ogromny wpływ. Warto pamiętać, że krwawienie kilka dni po stosunku, może zwiastować zagnieżdżenie się zarodka, czyli oznaczać, że doszło do zapłodnienia. Należy więc obserwować swoje ciało i gdy dojdzie do krwawienia, zapamiętać czy nie wystąpiły dodatkowe objawy. Często krwawienie z pochwy jest spowodowane przyjmowaniem nieodpowiednich leków. Warto więc przed wizytą u lekarza zapisać sobie dokładne nazwy leków oraz ich dawki. Ważne jest przygotowanie się do wizyty, by zawęzić przyczyny i zwiększyć możliwość na całkowite wyeliminowanie krwawienia z pochwy po stosunku. W dzisiejszych czasach jest to coraz częściej spotykana przypadłość, ale możliwa do całkowitego wyleczenia.

Jak pachnie wagina? Czy nieprzyjemny zapach z pochwy powinien nas niepokoić?
 

Krwawienie po stosunku z pochwy – jak temu zapobiegać?

Aby zapobiec krwawieniu z pochwy, należy przede wszystkim poznać jego przyczynę. Warto udać się do lekarza, który szczegółowo nas zbada i przedstawi prawdopodobną jego przyczynę. Na podstawie ustalonych przyczyn możliwe jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia, które często przynosi całkowite wykluczenie problemu. Jeśli powodem jest suchość pochwy, a długa gra wstępna wcale nie pomaga, warto zadbać o dodatkowe nawilżenie, które pozwoli cieszyć się z intymnych chwil spędzonych z partnerem. Jeśli natomiast przyczyna jest poważniejsza warto zadbać o całkowite wyleczenie strefy intymnej. Chodzi o to, by nie pogłębiać i nie bagatelizować problemu z krwawieniem po stosunku, który z czasem może przerodzić się w coś nieuleczalnego.

Zobacz także: Lubrykant: jak się go stosuje i który warto kupić? Znamy środek, który znacząco uprzyjemni życie seksualne