Lubrykant – co to?

Lubrykant to specjalny preparat, nazywany także żelem intymnym. Jego zadaniem jest zredukowanie tarcia podczas stosunku seksualnego, a w efekcie – uprzyjemnienie i ułatwienie go. Po lubrykanty wciąż sięgamy zbyt rzadko, choć w wielu sytuacjach rozwiązałyby problemy ze współżyciem.

Wiele kobiet boryka się z problemem suchości i niedostatecznego nawilżenia pochwy, nawet pomimo uczucia podniecenia i ochoty na seks. Taki efekt spowodowany jest stresem, przemęczeniem, zaburzeniami hormonalnymi, przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych oraz niektórych leków (np. antydepresantów), a także stosowanie wysuszających śluzówkę kosmetyków i środków piorących. Brak odpowiedniego nawilżenia pochwy powoduje ból podczas stosunku i utrudnia penetrację. Otarcia śluzówki wiążą się też ze zwiększonym ryzykiem infekcji intymnych. To niezwykle frustrujący problem, który na szczęście można rozwiązać z pomocą dobrze dobranego lubrykantu.

Lubrykanty są także nieocenioną pomocą podczas stosunków analnych. Odbyt, w przeciwieństwie do pochwy, nie nawilża się sam pod wpływem pobudzenia seksualnego. Aby penetracja w ogóle była możliwa i nie wiązała się z bolesnymi otarciami, konieczne jest zastosowanie substancji nawilżającej. Więcej o tym jak się przygotować do takiego zbliżenia: Seks analny – na czym polega, czy boli i czy warto przekonywać do niego partnera?

Lubrykanty, oprócz nawilżania i ułatwiania poślizgu, mogą pełnić szereg innych funkcji. Niektóre z nich zawierają substancje działające rozgrzewająco, inne chłodząco. Nie brakuje lubrykantów smakowych, które urozmaicają seks aromatami truskawek, czekolady, egzotycznych owoców. Niektóre dodatkowo łagodzą podrażnienia, inne mogą służyć jako żel do masażu całego ciała.
 

Lubrykant – który warto kupić?

Lubrykant to produkt, który występuje w bardzo wielu odsłonach. Wybór odpowiedniego powinien być podyktowany potrzebami osób, które będą go stosowały. Najlepszy lubrykant sprawdza się w swojej roli, jest bezpieczny i sprawia, że seks staje się przyjemny.

Lubrykant, czyli bezpieczeństwo

Najlepszy żel do nawilżania pochwy to taki, który nie spowoduje dodatkowych podrażnień. Powinien więc mieć możliwie krótki skład, bez mnóstwa sztucznych barwników i substancji zapachowych. Nie brakuje kolorowych i kusząco pachnących żeli, jednak osoby ze skłonnościami do infekcji i podrażnień powinny decydować się raczej na lubrykanty bezbarwne i bezzapachowe. Niektóre lubrykanty posiadają atest świadczący o tym, że są hipoalergiczne, oraz dodatek substancji przeciwzapalnych.

Ta choroba wywołała zbiorową panikę w „Sex Education”. Wyjaśniamy, co to takiego

Lubrykanty produkuje się głównie na bazie wody lub silikonu. Żel silikonowy nawilża lepiej i na dłużej, sprawdzi się więc podczas seksu analnego. Niestety, mocno się klei, a zmycie go z rąk czy okolic intymnych bywa trudne. Może też uszkodzić gadżety erotyczne wykonane z medycznego silikonu. Żel na bazie wody jest bezpieczniejszy i łatwiej się domywa, a w większości przypadków zapewnia też wystarczający efekt. Dostępne są również lubrykanty na bazie substancji oleistych, jednak mogą one uszkodzić prezerwatywy.

Lubrykant, czyli, a wygoda użytkowania

Lubrykant, który trzeba odkręcić, a potem jeszcze wycisnąć na dłoń, może przerwać i ostudzić nawet najbardziej gorący moment. Dlatego warto szukać takich żeli intymnych, które zostały zapakowane w pojemniki z pompką. To bardzo higieniczne opakowanie, szybkie i wygodne w użyciu. Małe opakowania są lepsze niż duże, zwłaszcza na początek, gdy nie wiemy jeszcze, ile lubrykantu będziemy zużywać. Otwarty od 3 miesięcy należy wyrzucić!

Warto się też zastanowić, czy jesteśmy w stanie zaakceptować klejącą się substancję. Lubrykant na bazie wody nie będzie przejawiał takich właściwości, ale już na bazie silikonu – jak najbardziej. Dla wielu osób klejące się dłonie wiążą się z poczuciem przymusu ich szybkiego umycia.

Lubrykant, a dodatkowe funkcje i właściwości

Na rynku nie brakuje lubrykantów o rozmaitych, sensacyjnych właściwościach. Wybierając smaki i zapachy, warto jednak wybierać ostrożnie. Jeśli żel zawiera w składzie cukier, może przyczyniać się do rozwoju grzybów i bakterii. Dużo bezpieczniejsze są syntetyczne słodziki. Ostrożność jest wskazana także przy lubrykantach „zwiększających doznania”. To żele, które chłodzą, rozgrzewają lub powodują mrowienie. Wiele osób chwali je sobie za zwiększanie wrażliwości na doznania i dostarczanie nowych wrażeń. Niestety, osoby bardziej wyczulone na dotyk mogą zamiast przyjemnych doznań odczuwać dyskomfort.

Stosunek przerywany nie doprowadzi do ciąży? Obalamy popularne mity
 

Lubrykant – gdzie najlepiej kupić?

Lubrykant można kupić w bardzo wielu miejscach, od sklepów stacjonarnych aż po sprzedaż internetową. Lubrykant czy żel nie jest dziś produktem trudno dostępnym, a ogromny wybór sprawia, że decyzja jest naprawdę trudna.

Lubrykant kupiony w aptece stanowi najbezpieczniejszą opcję. W aptekach nie brakuje produktów hipoalergicznych, przebadanych pod kątem bezpieczeństwa, bezzapachowych i pozbawionych potencjalnie drażniących dodatków.

Brzmi nudno? Żel do nawilżania pochwy można kupić w niemal każdym supermarkecie. Musimy mieć jednak na uwadze, że w zwykłych sklepach selekcja produktów jest dużo mniej uważna, niż w aptece. Trzeba więc samemu czytać składy i etykiety (dopisek „unikać kontaktu z oczami” natychmiast dyskwalifikuje żel!), oraz podejmować rozważne decyzje.

Lubrykant kupić można także w sklepie z akcesoriami erotycznymi, zarówno online, jak i stacjonarnie. Internet oferuje wiele produktów, które nie są dostępne w szerokiej sprzedaży, w tym lubrykanty nietestowane na zwierzętach czy zamknięte w ekologicznych opakowaniach.
 

Lubrykant – jak się go stosuje?

Lubrykant nakłada się na dłonie, zabawki erotyczne lub narządy płciowe, w zależności od potrzeby. Nie da się użyć go za dużo – nie warto więc oszczędzać i nadmiernie dozować. Początki stosowania lubrykantów wymagają wyczucia swoich indywidualnych potrzeb. Jeśli lubrykant jest chłodny, można rozgrzać go przez chwilę w dłoniach, zanim dotknie wrażliwych okolic intymnych.

Po stosunku resztki lubrykantu należy dokładnie zmyć z ciała oraz gadżetów. Dotyczy to zwłaszcza żeli zapachowych, kolorowych, na bazie silikonu. Proste, wodne żele intymne w mniejszym stopniu przyczyniają się do rozwoju infekcji, choć po ich zastosowaniu także lepiej jest poświęcić chwilę na prysznic.
 

Lubrykant – czy można go czymś zastąpić?

Lubrykant jest produktem, który dziś stał się bardzo różnorodny i ma wiele odsłon. Możemy zastanawiać się jednak, jak uzyskać jego działanie bez konieczności kupienia go w sklepie. Z pewnością nie należy zastępować lubrykantów kuchennymi olejami ani oliwkami do smarowania ciała. Takie praktyki podnoszą ryzyko infekcji intymnych i podrażnień. Naturalny lubrykant to także ślina, która może jednak nie sprawdzić się podczas intensywnych zabaw łóżkowych lub u kobiet, które mają duży problem z suchością pochwy.

Lubrykant – czym zastąpić żel do higieny intymnej, by było bezpiecznie, przyjemnie i skutecznie? Wiele osób zastanawia się, jak zrobić domowy lubrykant ze względów ekologicznych lub ekonomicznych. Z pewną dozą ostrożności można w tym celu wykorzystać naturalne oleje, na przykład kokosowy lub winogronowy. Sprawdza się także żel aloesowy na bazie wody, choć trudno byłoby zrobić go samodzielnie. Zawsze najbezpieczniejszą opcją jest kupno przebadanego lubrykantu w aptece. Warto pamiętać, że żel do nawilżania pochwy to nie tylko krzykliwe opakowania, mocne zapachy i firmy, które nie mają zbyt wiele wspólnego z ochroną środowiska.

Zobacz także: Krwawienie (plamienie) po stosunku z pochwy – przyczyny, czyli o czym mogą świadczyć plamy na bieliźnie?