Jest lato 1969 roku. W willi przy Cielo Drive 10050 w Los Angeles dochodzi do tragicznej zbrodni. Na teren posiadłości należącej do Romana Polańskiego, już wtedy jednego z najbardziej cenionych reżyserów w Hollywood i jego żony, wschodzącej gwiazdy kina, Sharon Tate, włamują się członkowie „Rodziny”, sekty Charlesa Mansona. W wyniku ataku ginie będąca wówczas w zaawansowanej ciąży Tate, a także jej przyjaciele - Jay Sibring, Wojciech Frykowski oraz jego partnerka Abigail Folger. Zbrodni dokonują "natchnieni" przez Mansona Tex Watson, Patricia Krenwinkel i Susan Aktins, a na czatach stoi Lindy Kasabian, którzy w 1971 roku zostają skazani na śmierć, a następnie w wyniku zmiany prawa stanowego, na dożywocie.

Te tragiczne wydarzenia stały się jednym z wątków najnowszego, dziewiątego w karierze filmu Quentina Tarantino Pewnego razu w… w Hollywood, gdzie w Sharon Tate wciela się Margot Robbie, jej męża gra Rafał Zawierucha, a Mansona Damon Herriman. Co ciekawe, Herriman w tej samej roli pojawia się także w drugim sezonie jednego z najgłośniejszych seriali tego roku, Mindhunter. W więzieniu odwiedzają go agenci federalni Holden Ford i Bill Tench, dla których rozmowa z tego typu przestępcą jest okazją do poczynienia kolejnych kroków w rozwoju wydziału behawiorystki kryminalnej. Premiera tych dwóch produkcji zbiegła się z 50. śmierci Sharon Tate, więc siłą rzeczy historia ta ponownie zagościła w naszej świadomości. Jednak ani film Tarantino, ani serial Netflixa nie poświęcają jej tak dużo uwagi, jak publikacja autorstwa Alisy Statman oraz siostrzenicy Sharon, Brie Tate. W połowie sierpnia nakładem wydawnictwa Znak ukazała się książka Sharon Tate. Historia morderstwa żony Romana Polańskiego, lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy są gotowi zagłębić się w szczegóły zbrodni, do której doszło pod koniec lat 60. przy Cielo Drive.

Zobacz także: „Pewnego razu… w Hollywood” - 5 powodów, dla których warto zobaczyć nowy film Quentina Tarantino

Książka Sharon Tate. Historia morderstwa żony Romana Polańskiego powstała na podstawie prywatnych zapisków rodziny Tate, która przez lata walczyła o utrzymanie dożywotniego wyroku dla sekty Mansona. Jest to więc nie tylko ukazanie kulis prawdziwej tragedii bliskich aktorki, ale również obraz tego, jak funkcjonował ówczesny wymiar sprawiedliwości. To powoduje, że książkę Statman i Tate czyta się jednym tchem, mając jednocześnie ochotę sięgać po inne źródła, by porównać je z przyswojonymi informacjami. To, co może zaskoczyć wielu czytelników sięgających po tę pozycję, to forma, bowiem Sharon Tate. Historia morderstwa żony Romana Polańskiego to połączenie biografii, reportażu i opartej na faktach beletrystyki. Dzięki temu książka może być dla odbiorcy o wiele łatwiejsza do czytania. Dla nas, była na pewno jedną z najciekawszych, po jaką mieliśmy okazję ostatnio sięgnąć.

Zobacz także: [KSIĄŻKA TYGODNIA] „Moment zwrotny” autorstwa Melindy Gates. Powinien ją przeczytać każdy! Pozwala zrozumieć, czym jest dziś równość płci i co za sobą niesie