National Portrait Gallery zaprosiła Brytyjki i Brytyjczyków do dzielenia się prywatnymi zdjęciami dokumentującymi ich codzienność w czasie pandemii. W akcji wzięło udział ponad 31 tysięcy osób, spośród których wyłoniono 100 finalistek i finalistów. Ich prace złożyły się na wirtualną wystawę w National Portrait Gallery, pojawiły się też na billboardach w całej Wielkiej Brytanii. Wśród zdjęć można było zobaczyć pracownice i pracowników służby zdrowia walczących z wirusem, rodziców wspierających pociech w nauczaniu zdalnym czy rodziny, które pozwalały sobie jedynie na wirtualne spotkania z bliskimi czy ludzi machających sobie przez okna. 

To jednak nie koniec projektu. Jak dowiedzieliśmy się m.in. z postów w mediach społecznościowych brytyjskiej rodziny królewskiej zdjęcia zostaną wydane w formie książki fotograficznej, której współautorką została księżna Kate

Kate Middleton współautorką albumu o lockdownie

Księżna we wstępie do albumu podsumowała akcję i pandemiczne doświadczenia, z którymi przyszło nam się zmierzyć. „Kiedy po latach wrócimy pamięcią do momentu pandemii COVID-19, będziemy pamiętać o wyzwaniach, przed którymi wszyscy stanęliśmy - o ukochanych, których straciliśmy, przedłużającej się izolacji od naszych rodzin i przyjaciół oraz obciążeniu w pracy”. Podkreśliła przy tym, że pandemia pokazała też piękną stronę ludzi

„Będziemy również pamiętać o dobrych stronach pandemii: niesamowitych aktach dobroci, wspieraniu się i bohaterach, którzy wyłonili się z różnych środowisk, jak i tym, jak razem staraliśmy się przystosować do nowej rzeczywistości”.

Księżna zaznaczyła również, że Hold Still pokazuje moc fotografii, która potrafi uchwycić jednostkowe historie, które składają się na jedno wielkie doświadczenie, wspólne dla wszystkich, także dla członków i członkiń rodziny królewskiej. 

 

Album, którego współautorką została, ukaże się w Wielkiej Brytanii zaś 7 maja, czyli po roku od rozpoczęcia słynnego już projektu fotograficznego. Dochód ze sprzedaży wydawnictwa trafi do organizacji charytatywnej Mind zajmującej się zdrowiem psychicznym, którą Kate i William wspierają od dawna, jak i na wsparcie kolejnych inicjatyw National Portrait Gallery.  

Warto podkreślić, że księżna Cambridge nie pierwszy raz decyduje się na wsparcie akcji tego typu. Jej zaangażowanie w społeczne inicjatywy jest powszechnie znane.

Zobacz także: