Kule do kąpieli to nasz must-have w domowym SPA. Mają właściwości pielęgnujące, pobudzają zmysły, a do tego są (po prostu) piękne. Wiele marek urodowych oferuje musujące kule do kąpieli – ich ceny wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Jak się jednak okazuje, można je wykonać samodzielnie. Przepis jest bardzo prosty, natomiast sam proces bardzo przyjemny. To także idealny pomysł na prezent. Jak zrobić kule do kąpieli? Tłumaczymy krok po kroku.  

Jak zrobić musujące kule do kąpieli DIY?

Bazowymi składnikami kul do kąpieli są kwasek cytrynowy i wodorowęglan sodu, czyli nieorganiczny związek chemiczny, który kojarzysz pewnie pod nazwą soda oczyszczona. To właśnie te dwa produkty sprawiają, że kule rozpuszczają się w wannie w efektowny, musujący sposób. Jest to spowodowane reakcją chemiczną między sodą i kwaskiem cytrynowym, po połączeniu tych składników z wodą. 

Jak widać, bazę kul do kąpieli jesteśmy w stanie stworzyć z produktów, które na co dzień przechowujemy w naszej kuchni czy spiżarni. Pamiętaj jednak, że będą one miały najlepsze właściwości, jeśli urozmaicimy ich skład. Co w takim razie dodać do kosmetyku, aby skutecznie zadbał o naszą skórę podczas kąpieli? Masz tutaj duże pole do popisu! Do samodzielnie stworzonych, musujących kul, możesz dodać ulubione olejki eteryczne, sól do kąpieli, składniki nawilżające, czy odżywcze oleje. To, jaki zapach i właściwości będzie miała kula, zależy już tylko i wyłącznie od ciebie. 

Jak zrobić kulę do kąpieli dla dzieci? 

Kule do kąpieli są też świetnym sposobem na ciekawą kąpiel dla naszych maluchów. Do kosmetyków możemy dodać barwnik spożywczy lub kosmetyczny, dzięki czemu woda w wannie zabarwi się na wybrany kolor, co sprawi, że kąpiel będzie dużo ciekawsza dla naszych pociech. Świetną zabawą jest też wspólna produkcja kul do kąpieli, podczas której dzieci będą rozwijać kreatywność. 

Pamiętaj, że skóra dziecka jest delikatna i podatna na alergie i podrażnienia. Przy tworzeniu kul dla maluchów zrezygnuj z olejków eterycznych, na rzecz oliwy, oleju kokosowego czy oliwki dla dzieci. 

Musujące kule do kąpieli - przepis podstawowy 

Jak wcześniej wspomniałyśmy i wspomnieliśmy, tworzenie kul do kąpieli jest niezwykle proste, a czynność może być świetną zabawą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Pamiętaj, aby przed zaplanowaniem tego rodzaju aktywności zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne produkty. Do wykonania domowych kuli do kąpieli przygotuj: 

  • foremki w kształcie kul, 
  • dużą miskę,  
  • sól do kąpieli, 
  • sodę oczyszczoną,
  • kwasek cytrynowy, 
  • ulubiony hydrolat, 
  • odrobinę wody do zwilżenia masy. 

Kiedy zgromadzisz akcesoria, możesz zabierać się do pracy!

Zobacz także:

  1. Zdezynfekuj miejsce pracy, a także wszystkie akcesoria, których będziesz używać. 
  2. W dużej misce umieść 1 szklankę wodorowęglanu sodu i pół szklanki kwasu cytrynowego. Składniki porządnie wymieszaj. 
  3. Do miski dodaj sól kąpielową (polecamy sól Epsom), a całość dokładnie wymieszaj. 
  4. Do miski dodaj niewielką ilość przegotowanej wody (możesz użyć też dowolnego hydrolatu lub alkoholu w spryskiwaczu) i zacznij ugniatać składniki dłońmi. Do masy dodawaj niewielką ilość wody i cały czas ugniataj, aż uzyskasz konsystencję mokrego piasku. 
  5. Gotową masę przełóż do dwóch oddzielnych form, a następnie połącz je ze sobą, dociśnij i przytrzymaj przez kilka sekund. Delikatnie otwórz formę, unikając skręcania obu części. Wyjmij kulę i przełóż ją na tacę, a następnie przykryj ręcznikiem papierowym i pozostaw do wyschnięcia na 24 godziny. 

Jeśli nie masz foremek w kształcie kuli, nie przejmuj się: tak naprawdę kosmetyk możesz wykonać w dowolnej formie. Możesz użyć często spotykanych blaszek do pieczenia muffinek, czy pojemniczków po zużytych kosmetykach. Zrezygnuj z robienia kul w dni z bardzo wysoką wilgotnością powietrza: może to sprawić, że masa stanie się kapryśna i nie będzie chciała się wysuszyć. 

Lawendowe kule do kąpieli - zrób to sam 

Kula do kąpieli może (a nawet powinna!) zostać urozmaicona o składniki, które będą miały dobroczynne działanie dla naszego organizmu, a także będą pomagały w relaksie podczas kąpieli. Jednym z najchętniej wybieranych dodatków jest lawenda, najczęściej w postaci olejku eterycznego. Olejek lawendowy może mieć bardzo dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie:

  • ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, 
  • wpływa relaksująco na układ nerwowy, 
  • poprawia jakość snu,
  • łagodzi ból, 
  • pomaga w łagodzeniu oparzeń słonecznych, 
  • redukuje wypadanie włosów. 

Jak w takim razie samodzielnie wykonać lawendowe kule do kąpieli? Przepis jest niezwykle prosty. Przed zwilżeniem podstawowej masy, dodaj do niej kilkanaście kropli olejku eterycznego z lawendy. Resztę rób zgodnie z podanym wyżej przepisem. Jeśli chcesz go jeszcze bardziej urozmaicić, przy mieszaniu suchych składników do masy dodaj odrobinę suszonych płatków lawendy: dodadzą kąpieli efektu jak w profesjonalnym SPA. Uwaga! Jeśli jesteś w ciąży, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym przed zastosowaniem tego rodzaju kuli do kąpieli: olejek lawendowy może mieć negatywne skutki dla matki i dziecka. 

Kule do kąpieli DIY - 5 najlepszych przepisów 

Jeśli nie jesteś wielką fanką zapachu olejku lawendowego, albo nie możesz używać go z powodów zdrowotnych, nie martw się. Udało nam się zebrać kilka ciekawych przepisów na aromatyczne kule do kąpieli w różnych zapachach, które z łatwością wykonasz sama w domu. Możesz zrobić je z myślą o sobie, ale świetnie sprawdzą się też jako oryginalny prezent na urodziny, rocznicę czy gwiazdkę! 

1. Kule do kąpieli z olejem kokosowym 

Olej kokosowy wykazuje świetne działanie dla naszej skóry i włosów: nawilża, odżywia, a do tego jego nierafinowana wersja posiada przyjemny zapach. 

  1. szklankę sody oczyszczonej wymieszaj z połową szklanki kwasku cytrynowego,
  2. dodaj cztery czubate łyżki oleju kokosowego w temperaturze pokojowej, 
  3. masę spryskaj ulubionym hydrolatem i zacznij ugniatać za pomocą dłoni, 
  4. kiedy masa będzie miała konsystencję mokrego piasku, przełóż ją do foremek, 
  5. gotowe kule odłóż na tacę, przykryj ręcznikiem papierowym i pozostaw do wyschnięcia na 24h.

2. Różane kule do kąpieli

Róża ma wiele dobroczynnych właściwości dla naszego zdrowia i samopoczucia: odżywia, odmładza i nawilża skórę, a jej zapach relaksuje. Do kul kąpielowych możesz dodać olejek eteryczny z róży, a także jej suszone płatki. 

  1. szklankę sody oczyszczonej wymieszaj z połową szklanki kwasu cytrynowego, 
  2. dodaj dwie łyżki pokruszonych, suszonych płatków róży, całość wymieszaj, 
  3. do masy dodaj kilkanaście kropli eterycznego olejku różanego, a następnie zwilż ją hydrolatem różanym, 
  4. jeśli chcesz zwiększyć nawilżające działanie kul, do masy dodaj też 5 łyżek oliwki dla dzieci lub oliwy, 
  5. całość ugniataj dłońmi do uzyskania gęstej masy, w razie potrzeby zwilżając ją hydrolatem różanym lub przegotowaną wodą, 
  6. gotową masę przełóż do foremek, 
  7. kule odłóż na tacę, przykryj ręcznikiem papierowym i pozostaw do wyschnięcia na 24h. 

3. Kolorowe, musujące kule do kąpieli 

Kule do kąpieli możesz wykonać też w weselszej, kolorowej wersji. Furorę w mediach społecznościowych robią, trudniejsze w wykonaniu, kule tęczowe, które podczas rozpuszczania w wodzie pozostawiają za sobą wielobarwną łunę. Ten efekt trudno osiągnąć samodzielnie, jednak z łatwością zrobisz kulę, która zabarwi wodę w wannie na ciekawy, wybrany przez ciebie kolor! 

  1. szklankę sody oczyszczonej wymieszaj z połową szklanki kwasu cytrynowego, 
  2. dodaj łyżeczkę barwnika spożywczego w proszku w wybranym przez siebie kolorze, na przykład różowym, błękitnym lub jasnozielonym, 
  3. dodaj łyżkę soli do kąpieli, całość wymieszaj, 
  4. do masy dodaj kilkanaście kropli ulubionego olejku eterycznego, kilka łyżek oliwy, oliwki dla dzieci lub olejku kokosowego, 
  5. masę zwilż za pomocą przegotowanej wody lub hydrolatu, zacznij ugniatać ją dłońmi do uzyskania pożądanej konsystencji, 
  6. masę przełóż do foremek, a następnie wyłóż na tacę, przykryj ręcznikiem papierowym i pozostaw do wyschnięcia. 

4. Kule do kąpieli o zapachu mandarynki i bergamotki 

To połączenie zapachów świetnie sprawdzi się na długie, gorące kąpiele podczas zimowych wieczorów. Olejek mandarynkowy ma właściwości uspokajające i antyseptyczne, a bergamotka jest silnym przeciwutleniaczem i łagodzi stany zapalne skóry. 

  1. szklankę sody oczyszczonej wymieszaj z połową szklanki kwasu cytrynowego, 
  2. dodaj łyżkę soli do kąpieli, kilka łyżek oliwki dla dzieci, całość wymieszaj, 
  3. wlej po kilkanaście kropli olejku eterycznego z mandarynki i bergamotki, a następnie zwilż hydrolatem neroli, 
  4. masę ugniataj za pomocą dłoni, zwilżając ją wodą lub hydrolatem, do uzyskania konsystencji mokrego piasku, 
  5. masę przełóż do foremek, 
  6. gotowe kule przełóż na tacę, przykryj ręcznikiem papierowym i pozostaw do wyschnięcia. 

5. Kule do kąpieli z mlekiem i miodem 

Mleko i miód to, odżywcze i odmładzające, sprawdzone połączenie dla naszej skóry, a rozpuszczenie w wannie kuli urozmaiconej o te składniki sprawi, że uzyskamy tak zwaną „kąpiel Kleopatry”. Do wykonania tego rodzaju kul najlepiej użyć mleka w proszku. 

  1. szklankę sody oczyszczonej wymieszaj z połową szklanki kwasu cytrynowego, 
  2. do całości dodaj pół szklanki mleka w proszku, wymieszaj, 
  3. dodaj 5 łyżek płynnego miodu i zacznij ugniatać masę za pomocą dłoni, 
  4. masę podczas ugniatania zwilżaj przegotowaną wodą lub ulubionym hydrolatem, aż uzyskasz pożądaną konsystencję, 
  5. masę przełóż do foremek, 
  6. gotowe kule wyłóż na tacę, przykryj ręcznikiem papierowym i pozostaw do wyschnięcia. 

Pamiętaj, że olejki eteryczne mogą uczulać, szczególnie, jeśli masz delikatną skórę. Przed użyciem jakiegokolwiek samodzielnie wykonanego kosmetyku wykonaj próbę alergiczną!