Kurze łapki – jak powstają?

Kurze łapki są powszechnie nazywane zmarszczkami śmiechu lub charakteru. To linie mimiczne widoczne w kącikach oczu, które najbardziej uwydatniają się na twarzy podczas okazywania silnych emocji. Z czasem stają się coraz bardziej widoczne, szczególnie u osób, które mają bogatą mimikę twarzy, na przykład bardzo często się śmieją. Mogą pojawiać się już przed 30 rokiem życia, i są jednym z pierwszych oznak starzenia, które da się zauważyć na twarzy. Wraz z wiekiem, nasz organizm produkuje coraz mniejszą ilość kolagenu, czyli białka budulcowego, które odpowiada między innymi za jędrność i sprężystość tkanek. Obszar skóry wokół oczu jest bardzo cienki i ubogi w tkankę tłuszczową, dlatego bardzo szybko tworzą się na nim zmarszczki. 

Jak zapobiegać powstawaniu kurzych łapek? 

  1. Stosuj krem z filtrem UV i noś okulary przeciwsłoneczne. Promieniowanie słoneczne jest jednym z największych winowajców przedwczesnego starzenia się skóry. Kremów z filtrem powinnaś używać codziennie, bez względu na porę roku. Pamiętaj też o nakładaniu okularów przeciwsłonecznych w jaśniejsze dni. Bez nich będziesz odruchowo mrużyć oczy, co będzie miało wpływ na pogłębianie się kurzych łapek. 
  2. Nie pal papierosów. Nałóg ma bardzo niekorzystny wpływ na stan skóry: zatruwa ją toksynami, wypłukuje z niej witaminę C, sprawia, że traci kolor i sprężystość. 
  3. Nie nadużywaj alkoholu. Zbyt częste spożywanie napojów wyskokowych prowadzi do odwodnienia skóry, a także zatruwa ją toksynami. Ma to bezpośredni wpływ na utratę sprężystości i powstawanie na skórze zmarszczek. 
  4. Stosuj profilaktyczne kremy przeciwzmarszczkowe. Zapobieganie powstawaniu zmarszczek jest o wiele prostsze i efektywniejsze, niż późniejsze próby pozbycia się ich. Obszar wokół oczu powinien być codziennie dokładnie nawilżany i odżywiany – szukaj kremów przeciwzmarszczkowych dopasowanych do swojego wieku, lub zawierających substancje takie jak kwas hialuronowy, witamina C, A, E, peptydy czy kolagen. 
  5. Zadbaj o dietę. To, co jesz, ma bezpośredni wpływ na szybkość starzenia się twojej skóry. Zadbaj, aby w twojej diecie znalazła się wystarczająca ilość aminokwasów i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wzbogać jadłospis o produkty zawierające witaminę C, A, E, K oraz beta-karoten.  

Czym są i jak pozbyć się domowymi sposobami kurzych łapek? 

Jak już wspomnieliśmy, kurze łapki to zmarszczki mimiczne powstające wokół oczu (szczególnie w ich zewnętrznym kąciku) szczególnie dobrze widoczne, kiedy się śmiejemy. By im zapobiec należy unikać promieni słonecznych, używać odpowiednich kosmetyków, a także pozbyć się nałogów i dbać o dietę. Najłatwiejszą metodą na wygładzenie kurzych łapek jest używanie specjalistycznych kosmetyków, lub udanie się na zabieg do gabinetu kosmetycznego. Istnieje jednak także kilka domowych sposobów na walkę ze zmarszczkami mimicznymi wokół oczu. Większość z nich stworzysz z produktów, które znajdziesz w swojej kuchni czy spiżarni! 

Nasze ulubione, domowe sposoby na kurze łapki to: 

1. Okłady z mleka 

Mleko zawiera dużą ilość substancji odżywczych, takich jak witaminy i aminokwasy. Dodatkowo znajduje się w nim niewielka zawartość kwasu mlekowego, który wygładza i delikatnie złuszcza skórę. Jak w takim razie zrobić okłady z mleka? Wystarczy, że namoczysz w nim dwa płatki kosmetyczne, a następnie położysz je na skórę powiek na kilkanaście minut. Najlepiej, żeby napój został przed zabiegiem mocno schłodzony: wtedy okład zadziała też na zmniejszenie opuchlizny. 

2. Maseczka ziemniaczana 

Miąższ ziemniaka ma świetny wpływ na cerę: zawiera sporą ilość witaminy C, działa zmiękczająco, nawilżająco i bakteriobójczo. Ziemniaczana maseczka pomoże odżywić skórę, zredukować opuchliznę i cienie pod oczami, wygładzić zmarszczki. Wystarczy, że dokładnie umyjesz i obierzesz ziemniaki, zetrzesz je na tarce, a powstałą papkę nałożysz na skórę wokół oczu na kilkanaście minut. 

3. Kompres z oliwy 

Zobacz także:

Oliwa natłuszcza, nawilża i odżywia skórę, wygładza ją i nadaje jej elastyczności. Wystarczy, że delikatnie podgrzejesz kilka kropli oliwy, a następnie wmasujesz ją za pomocą opuszków palców na skórę wokół oczu. Możesz przy tym wykonać delikatny masaż, okrężnymi ruchami. Kiedy skóra będzie już odpowiednio natłuszczona, przykryj ją kawałkiem ciepłej gazy, i trzymaj kompres przez 15 minut. 

4. Masaż skóry wokół oczu 

Świetnym sposobem na walkę ze zmarszczkami mimicznymi, jest regularne wykonywanie masażu obszaru wokół oczu. Skórę powinnaś masować okrężnymi ruchami, a dokładne sekwencje najlepiej zobaczyć w jednym z filmów instruktażowych, które bez problemu znajdziesz w mediach społecznościowych. Aby wzbogacić ten rodzaj pielęgnacji, masaż wykonaj jednym z odżywczych dla skóry olejów, na przykład olejek kokosowym, olejem z awokado lub oliwą. 

Kosmetyki zwalczające „kurze łapki” 

Walkę z kurzymi łapkami najlepiej zacząć zanim się jeszcze pojawią. Staranne nawilżanie i odżywianie skóry wokół oczu warto na stałe wpisać do codziennej pielęgnacji. Pomogą w tym odpowiednie kosmetyki, w których składzie powinny się znaleźć następujące składniki:

  • retinol: aktywna postać witaminy A, która ma bardzo dobre działanie przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe; pobudza syntezę kolagenu w skórze, reguluje wydzielanie sebum, złuszcza martwą warstwę naskórka, pobudza cykl odnowy komórkowej 
  • witamina C: jest silnym antyoksydantem, czyli chroni skórę przed wolnymi rodnikami, rozjaśnią ją, rozświetla i wygładza, 
  • kolagen: przywraca skórze właściwą gęstość, poprawia jej elastyczność, skutecznie wygładza zmarszczki 
  • witamina E: uelastycznia, wygładza i ujędrnia skórę, walczy z niekorzystnymi skutkami ekspozycji na promieniowanie UV 
  • oleje pochodzenia naturalnego: na przykład olej z opuncji figowej lub awokado, zawierają dużo substancji odżywczych dla skóry, takich jak witaminy i aminokwasy 

Codzienną pielęgnację powinnaś wspomóc, stosując dwa razy w tygodniu odżywczą maseczkę, płatki hydrożelowe lub okłady na skórę wokół oczu. Przepisy na domowe kosmetyki znajdziesz w jednym z akapitów powyżej! 

Zabiegi na zmarszczki mimiczne wokół oczu 

Jeśli domowe sposoby i regularne stosowanie kosmetyków nie działają, możesz umówić się na specjalistyczny zabieg redukujący zmarszczki mimiczne wokół oczu, do gabinetu kosmetycznego lub lekarza medycyny estetycznej. Najlepszym wyborem dla walki z kurzymi łapkami będą: 

  1. Botoks – wstrzyknięcie toksyny botulinowej szybko i skutecznie redukuje widoczność zmarszczek wokół oczu. Zabieg będzie wiązał się z wydatkiem kilkuset złotych (w zależności od renomy i lokalizacji gabinetu). Aby utrzymać efekt trzeba powtarzać zabieg co 3-6 miesięcy. 
  2. Kwas hialuronowy – wygładzanie zmarszczek kwasem hialuronowym to bardzo skuteczny zabieg, którego efekty widać natychmiast. Powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowanego lekarza medycyny estetycznej, a jego koszt to kilkaset złotych (w zależności od renomy i lokalizacji danego gabinetu). 
  3. Mezoterapia igłowa – polega na wstrzykiwaniu ampułek z substancjami aktywnymi (takimi jak kwas hialuronowy, peptydy, witaminy czy kolagen) w skórę za pomocą igły i strzykawki. Obficie nawilża i ujędrnia skórę, świetnie sprawdzi się do pielęgnacji obszaru wokół oczu. Koszt mezoterapii zależy przede wszystkim od rodzaju użytego preparatu, powinien wahać się w granicach 200-1000 zł. 
  4. Laser – usuwanie zmarszczek za pomocą lasera frakcyjnego jest bardzo skuteczną metodą, jednak zabieg powinno wykonywać się w serii, w odstępach 5-6 tygodniowych. Koszt jednego zabiegu to kilkaset złotych, dlatego wybranie tego sposobu może wiązać się z bardzo dużym wydatkiem.