Kwasy są powszechnie wykorzystywane w kosmetyce i polecane do pielęgnacji skóry. Kwasy w większych stężeniach stosuje się do profesjonalnych zabiegów w salonach kosmetycznych pod okiem eksperta, ale składniki aktywne w mniejszych stężeniach możesz włączyć do codziennej pielęgnacji – oczywiście w zależności od rodzaju (nie wszystkich można używać codziennie), a także nie każdy z nich można ze sobą łączyć – istnieją przeciwwskazania, których musisz się trzymać, jeżeli nie chcesz zaszkodzić swojej skórze. Kwas glikolowy to jeden z najpopularniejszych kwasów w kosmetyce, który znajdziesz w wielu preparatach pielęgnacyjnych, m.in. w maskach, kremach, serach oraz peelingach. Ma właściwości głęboko odżywcze, złuszczające, przeciwzmarszczkowe, nawilżające, wygładzające i wiele innych. W mniejszych stężeniach wykorzystasz go w domu, natomiast wyższe stężenia są wykorzystywane w do peelingów dermatologicznych w gabinetach kosmetycznych. Jak włączyć kwas glikolowy do pielęgnacji, jakie są efekty stosowania tego składnika aktywnego, jak go używać i co jeszcze trzeba o nim wiedzieć – to wszystko znajdziesz w artykule poniżej.

Oto 5 najlepszych produktów z kwasem glikolowym na rozszerzone pory, zaskórniki i wypryski >>>

Kwas glikolowy – co to jest?

Kwas glikolowy należy do grupy kwasów owocowych AHA, czyli tzw. tzw. najprostszych alfa-hydroksykwasów. Występuje pod nazwą kwas hydroksyoctowy i powstaje z trzciny cukrowej, poddanej fermentacji – ale nie tylko. Jest otrzymywany również z buraków cukrowych, agrestów, winogron czy jabłek. Dzięki swojej prostej strukturze szybko i głęboko wnika w skórę, a efekty są widoczne bardzo szybko. Oprócz tego, że jest najpowszechniejszych kwasem, wykorzystywanym w kosmetyce, jest również najmniej alergiczny – szczególnie w zastosowaniu domowym (czyli w mniejszym stężeniu). Kwas glikolowy w większych stężeniach może powodować podrażnienia i rumień. Kwas glikolowy przede wszystkim zawiera właściwości złuszczające. 

Kwas glikolowy w kosmetyce występuje w trzech stężeniach: 5-15% – stosuje się go w pielęgnacji domowej, ma właściwości nawilżające, złuszczające i regenerujące, 20-35% – wykorzystywany w peelingach, ma właściwości oczyszczające i nawilżające oraz 50-70% – kwas glikolowy w tej odsłonie stosuje się w zabiegach kosmetycznych głęboko złuszczających skórę, które odmładzają, wzmacniają skórę i pobudzają produkcję kolagenu, spłycając zmarszczki.

Kwas mlekowy to remedium na zaczerwienienia, blizny po trądziku i suchą skórę. Pokocha go cera wrażliwa! >>>

Kwas glikolowy – efekty. Jak działa ten składnik aktywny i kto powinien go stosować?

Kwas glikolowy jest polecany szczególnie cerze tłustej ze skłonnością do trądziku, a także skórze suchej – jeżeli więc jesteś posiadaczką któregoś z tych typów, powinnaś zastanowić się nad włączeniem tego składnika aktywnego do swojej codziennej pielęgnacji. Kwas glikolowy jest również przeznaczonych dla cer dojrzałych, które mają już widoczne zmarszczki oraz przebarwienia i blizny – pozostałości po trądziku lub np. po nadmiernej ekspozycji na słońce. 

Jak działa kwas glikolowy? Jak już wspomniałyśmy, jest skutecznym eksfoliatorem, czyli składnikiem złuszczającym. Reguluje procesy rogowacenia naskórka, odblokowuje pory i kontroluje wydzielanie sebum, a także pobudza komórki do procesów odnowy. Głęboko oczyszcza skórę, zapobiega powstawania zaskórników (i pomaga się z nimi uporać), a także zapobiega nadmiernemu rogowaceniu naskórka. Jednocześnie kwas glikolowy nawilża skórę, głęboko ją regeneruje, spłyca zmarszczki, a stosowany regularnie zmniejsza blizny, a także przebarwienia na twarzy. Dodatkowo, składnik aktywny z grupy kwasów AHA pobudza produkcję kolagenu i elastyny, sprawiając, że skóra jest jędrna, napięta i odmłodzona. 

Zobacz także:

Oprócz tego, że kwas salicylowy ma wiele właściwości pielęgnacyjnych, istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Jeżeli masz jakiekolwiek alergie skórne lub atopowe zapalenie skóry, powinnaś zrezygnować z produktów z tym składnikiem. Podobnie w przypadku opryszczki, a także w wypadku, gdy występuje przerwanie ciągłości naskórka. Kolejne przeciwwskazania to choroby autoimmunologiczne, a także ciąża oraz karmienie piersią. Nie używaj kwasu glikolowego, jeżeli jesteś w trakcie stosowania terapii retinoidami (czyli retinolem i syntetycznymi wersjami witaminy A).

Kosmetyki z kwasem glikolowym 

Kwas glikolowy w niższych stężeniach znajdziesz w wielu kosmetykach, głównie w tonikach oraz peelingach ze względu na jego złuszczające właściwości. Ten składnik aktywny występuje w kultowym rozświetlającym toniku Pixi w stężeniu 5% – przywraca skórze blask, rozjaśnia ją i przyśpiesza odnowę komórkową, powodując, że jest gładsza i odżywiona. Kwas glikolowy znajdziesz również w serum Pixi, które ma działanie złuszczające, oczyszczające, kojące i nawilżające. Ponadto jest bardzo wydajne i przeznaczone dla każdego typu cery. 7% kwasu glikolowego znajdziesz w toniku marki The Ordinary, która słynie z kosmetyków z kwasami kosmetycznymi. Przywraca skórze odpowiednią równowagę pH, nawilża, a także działa przeciwzapalnie i redukuje obrzęki. Jeżeli robisz demakijaż z użyciem płatków kosmetycznych, na pewno zainteresuje Cię produkt marki Sephora Collection, czyli peelingujące płatki z kwasem glikolowym i naturalnymi peptydami, które wygładzają skórę, usuwają martwy naskórek i nawilżają.