Leonardo Dicaprio – młody 

Leonardo DiCaprio urodził się 11 listopada 1974 roku w Los Angeles, jako zodiakalny Skorpion. Rodzice nazwali go na cześć odkrywcy i malarza Leonardo Da Vinci, co, jak widać, od dziecka było dla niego niezwykle dobrą wróżbą. Już od najmłodszych lat przejawiał niezwykły talent aktorski. Zaczynał od występów w epizodycznych rolach w serialach telewizyjnych i reklamach. Mimo tego, że często nie był wymieniany nawet w czołówkach produkcji, w trzeciej klasie szkoły średniej musiał zrezygnować z dalszej edukacji z powodu nadmiaru pracy. 

Czy Leonardo DiCaprio ma polskie korzenie? Wiele osób zastanawia się, czy popularny aktor pochodzi z rodziny związanej z naszym krajem. Niestety, z tego co wiadomo, przodkowie Leo nie wywodzą się z naszej ojczyzny. Aktor ma pochodzenie włosko-niemiecko-rosyjskie, jednak urodził się w Stanach Zjednoczonych, jako syn pisarza i asystentki w kancelarii prawnej. W biografii DiCaprio istnieje jednak polski akcent. Rodzice aktora przyjaźnili się ze Stanisławem Szukalskim, znanym rzeźbiarzem pochodzącym z naszego kraju. W 2018 roku Leonardo dołączył do produkcji filmu dokumentalnego o życiu artysty, pt. „Walka: życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego”.

Młody Leonardo DiCaprio – początki kariery 

Tak jak wcześniej wspomniałyśmy, młody Leonardo DiCaprio nie próżnował i od dziecka angażował się w jak największą liczbę projektów, w których mógł szlifować swój warsztat aktorski. Po serii epizodycznych ról w przeróżnych produkcjach telewizyjnych, w 1990 roku udało mu się zdobyć angaż, dzięki któremu zaczął stawać się rozpoznawalny. 

W wieku 15 lat DiCaprio zdobył pierwszą, poważniejszą rolę w serialu „Spokojnie, tatuśku!”. Jego występ został niezwykle pozytywnie przyjęty przez publiczność, i otworzył mu drzwi do dalszego angażu w produkcjach wielkiego i małego ekranu. W 1993 roku Leo zagrał u boku Roberta De Niro w filmie „Chłopięcy świat”. Od tego momentu jego kariera zaczęła nabierać tempa. 

fot. Getty Images

Młody Leonardo DiCaprio – „Co gryzie Gilberta Grape’a?”

W 1993 roku młody Leonardo DiCaprio zagrał jedną z najważniejszych ról w swojej karierze aktorskiej. Wcielił się w postać upośledzonego umysłowo chłopca w filmie „Co gryzie Gilberta Grape’a”. Produkcja, która obecnie znajduje się na #151 miejscu w rankingu najlepszych filmów wszechczasów portalu Filmweb, dała Leo szansę na pokazanie światu swojego niezwykłego talentu. Zaledwie 15-letni aktor, który zagrał u boku Johnnego Deppa, dostał pierwszą w życiu nominację do Oscara za najlepszą rolę drugoplanową. 

Mimo tego, że w tamtym momencie kariery DiCaprio nie zdobył najważniejszej w świecie filmowym statuetki, sama nominacja była dla młodego aktora niezwykle ważnym wyróżnieniem. Zaraz po sukcesie „Co gryzie Gilberta Grape’a” udało mu się dostać angaż w filmach takich jak:

Zobacz także:

  • „Przetrwać w Nowym Jorku”
  • „The Foot Shooting Party”
  • „Szybcy i martwi” 
  • „Całkowite zaćmienie”
  • „Romeo i Julia”
  • „Pokój Marvina”

Młody Leonardo DiCaprio – okres Titanica 

W 1997 roku, młody Leo DiCaprio zagrał rolę pierwszoplanową w jednym z najbardziej nagradzanych filmów w historii kina, „Titanicu”. Wystąpił u boku uzdolnionej Kate Winslet, a ich wspólna scena „na drzwiach” jest do dzisiaj uważana za jeden z najważniejszych momentów w historii kina.     

Wyreżyserowany przez Jamesa Camerona „Titanic” zdobył 11 Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, czyli Oscarów, oraz Nagrodę Złoty Glob dla najlepszego filmu dramatycznego. Od tamtego czasu, żadnej produkcji nie udało się pobić rekordu, jednak film „Władca Pierścieni: Powrót Króla z 2003 roku go wyrównał, również zdobywając 11 statuetek AAF.                                                 

Ile lat miał Leo w Titanicu? Kiedy zaczęto kręcić film, młody aktor miał zaledwie 22 lata. Kiedy Titanic wszedł na ekrany kin, Leo był już 23 latkiem. Musimy pamiętać, że w momencie premiery Titanica DiCaprio był już docenianym i rozpoznawalnym aktorem. Jednak rola Jacka w nagrodzonym 11 Oscarami hicie kinematografii przyniosła mu międzynarodową rozpoznawalność i umocniła jego pozycję w świecie filmu na wiele przyszłych lat.

fot. Getty Images

Młody Leonardo DiCaprio – wczesne lata 2000 

Po ogromnym sukcesie Titanica, młody Leonardo DiCaprio uzyskał status międzynarodowej gwiazdy. W 2003 był uważany za jednego z najbardziej pożądanych mężczyzn na świecie. DiCaprio nie stronił od rozrzutnego życia i imprez. Otaczał się przede wszystkim celebrytami ze świata show biznesu, pojawiał się na wszystkich ważnych eventach, był znany z… uwielbienia do modelek. Często zdarzało się, że był fotografowany w otoczeniu kilkunastu atrakcyjnych pań, które chętnie towarzyszyły mu na imprezach oraz egzotycznych wyprawach. Jego styl życia wpisywał się w charakterystyczny klimat lat 2000. 

DiCaprio nie zrezygnował jednak z rozwoju kariery aktorskiej. Zaraz po kultowym występie jako Jack w Titanicu, zagrał rolę Króla Ludwika XIV w filmie kostiumowym „Człowiek w żelaznej masce”. W roku 2000 wystąpił u boku Tildy Swinton w „Niebiańskiej plaży”, a w roku 2002 zaangażował się w dwie hitowe i doceniane przez krytyków produkcje: „Złap mnie, jeśli potrafisz” i „Gangi Nowego Jorku”. 

W 2004 roku DiCaprio zagrał rolę pierwszoplanową w filmie „Aviator”. Produkcja została nagrodzona aż pięcioma Oscarami, a Leo otrzymał kolejną w swojej karierze nominację. I tym razem nie udało mu się zdobyć statuetki.

Młody Leonardo DiCaprio – późne lata 2000 

W 2006 roku DiCaprio zagrał w docenionym przez krytyków filmie „Krwawy diament”. Rola przyniosła mu, trzecią w karierze, nominację do Oscara, jednak znowu nie udało mu się uzyskać statuetki. W tym samym roku, DiCaprio wystąpił w filmie Martina Scorsese „Infiltracja”. W 2008, Leo zagrał w produkcjach „W sieci kłamstw” oraz „Droga do szczęścia”. 

Leo zamknął dekadę rolami pierwszoplanowymi w dwóch filmach, które są oceniane jako jedne z najlepszych produkcji wszechczasów. Pierwszy z nich, czyli „Incepcja” Christophera Nolana, zdobył cztery Oscary. Drugi, „Wyspa tajemnic” nakręcona przez Martina Scorsese, znajduje się na #27 miejscu w rankingu filmów portalu Filmweb. 

Podczas pierwszych kilkunastu lat swojej kariery, młody Leonardo Dicaprio zdobył 12 ważnych statuetek oraz 31 nominacji, w tym 3 do Oscara. Był oceniany jako jeden z najważniejszych aktorów obecnych czasów, a publiczność zaczęła pisać internetowe petycje, aby w końcu… przyznano mu Oscara, czyli nagrodę uważaną za najważniejsze wyróżnienie w świecie filmu. Fakt, że przy wszystkich osiągnięciach, DiCaprio dalej nie dostał statuetki, stał się internetowym żartem, na podstawie którego powstawały dziesiątki memów. 

Leonardo DiCaprio – obecnie 

W obecnych czasach, kariera DiCaprio nie zwalnia tempa. Aktor dalej angażuje się w dużą ilość ważnych produkcji filmowych. Wystąpił w dwóch nagradzanych filmach Quentina Tarantino: 

  • „Django” (2012)
  • „Pewnego razu… w Hollywood” (2019)

W 2013 Leo zagrał w (nagrodzonym 2 Oscarami) filmie „Wielki Gatsby”. W tym samym roku wystąpił też w kinowym hicie „Wilk z Wall Street” w reżyserii Martina Scorsese. 

Za jaki film Leonardo DiCaprio dostał długo oczekiwanego Oskara? Aktorowi udało się zdobyć statuetkę za rolę pierwszoplanową w produkcji „Zjawa” z 2015 roku. Przed wynikami Nagród Akademii, w Internecie powstała petycja, która zwracała się z prośbą o przyznanie DiCaprio zasłużonej nagrody. Na szczęście, w końcu się udało!