Czym jest libido? Dlaczego jedni mają wysokie a inni niskie? Czy da się coś zrobić, by podnieść libido, a co za tym idzie wzrosła nasza ochota na seks? Już wyjaśniamy. Ale też przy okazji przypominamy, że nic na siłę i jeśli nie mamy na coś ochoty, to może nie być kwestia libido, ale nasze ciało i umysł nam chcą coś podpowiedzieć. Może to nie jest dobry czas i miejsce jak dla nas na seks? Może to nie ta osoba? Warto słuchać takich sygnałów. 

Libido – co to jest?

Tematyka dotykająca różnych aspektów życia seksualnego jeszcze kilka lat temu była tematem tabu. Dziś mówi się o niej dużo więcej, z korzyścią dla nas samych. Problemy z libido bywają powodem rozpadu związków, frustracji, a nawet depresji. Tymczasem zwykle nie ma sytuacji bez wyjścia, a wyjścia są różne. Trzeba jednak dobrej woli, komunikacji, czasem skorzystania z pomocy specjalistki czy specjalisty, np. seksuologa.

Zacznijmy jednak od podstaw, czyli odpowiedzi na pytanie: czym właściwie jest libido?

Otóż, jak już wspominaliśmy libido to nic innego, jak popęd seksualny i ochota do współżycia. Nie jest to jednak tak prosta i prozaiczna sprawa jak mogłoby się zdawać. Napędza życie i sprawia, że można utrzymać ciągłość naszego gatunku. Bez libido nie byłoby to możliwe.

Można też powiedzieć, że libido jest pragnieniem, ale i zainteresowaniem sferą seksualną. Osoby mające wysokie libido często myślą i fantazjują o sytuacjach w sypialni. To także chęć do angażowania się w aktywność seksualną i zdolność do tego, aby czerpać z niej satysfakcję.

Dowiedziono również, że ochota na seks nie jest stała, a zmienna. Wpływ ma na nią wiele czynników, często bardzo błahych, innym razem poważniejszych. Generalnie seks i życie są mocno ze sobą splecione. To, co dzieje się u nas w pracy, w naszej relacji w ogóle, w rodzinie, w kontaktach ze znajomymi, jak również jak się ma nasze zdrowie, fizyczne i psychiczne, jak wygląda dieta, odpoczynek, radzenie sobie ze stresem – to wszystko i wiele więcej ma zwykle istotny wpływ na nasze życie seksualne.

Mimo wszystko dla wielu osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, spadek libido staje się powodem do zmartwień. I tutaj właśnie upatrują problem, zwykle nie patrząc szerzej na swoje życie, choroby, leki, czynniki mające miejsce poza sypialnią, które mogą mieć wpływ na to, co się w niej dzieje. A warto pamiętać, że spadek zainteresowania życiem seksualnym może być jednym z pierwszym objawów chorób tarczycy, nadciśnienia tętniczego czy depresji. W takim wypadku odpowiednie leczenie będzie pomocne, by odzyskać chęć na seksualne zbliżenia. 

Zobacz także:

Jak podnieść libido, czyli zwiększyć popęd seksualny?

Aby podnieść libido, a co za tym idzie zwiększyć popęd seksualny, ważne jest więc przede wszystkim zrozumienie, znalezienie przyczyny, dlaczego ten się obniża. Każdy człowiek może mieć inne libido i trudno ocenić, czy u danej osoby jest ono niskie czy wysokie. U kobiet na przykład na libido w sporym stopniu wpływa stan gospodarki hormonalnej.

Musimy wiedzieć, że na libido wpływ mają różne czynniki, nie do końca takie, które można racjonalnie wytłumaczyć. Związane są one z motywacją do współżycia seksualnego, uwarunkowaniami biologicznymi czy potrzebami, jakie mają konkretne osoby. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby podnieść swoje libido lub pomóc w jego podwyższeniu u partnera lub partnerki.

Sprawdzonym sposobem na zwiększenie libido u kobiet i zwiększenie libido u mężczyzn jest ciągłe urozmaicanie swojego życia seksualnego. Czasem wystarczy niewielki eksperyment, zmiana pozycji seksualnej czy kochanie się w niecodziennych miejscach, aby libido wzrosło. Nie trzeba do tego kupować całej gamy zabawek erotycznych, choć i one czasami się przydają. Po prostu nowości działają na nas ożywczo.

Od lat seksuolożki i seksuolodzy, odpowiadając na pytanie, jak zwiększyć libido, mówią o stosowaniu afrodyzjaków znanych ze swoich unikalnych właściwości. Wśród nich wymienia się rzecz jasna ostrygi, ale i ciemną czekoladę z ostrą nutą papryczek chili, czerwone wino, które pobudza krążenie krwi, czy melona. Wszystkie te produkty pobudzają zmysły i są w stanie zwiększyć nasze libido już po kilku godzinach po spożyciu. Zresztą romantyczna kolacja we dwoje przy świecach, również wpływa korzystnie na rozluźnienie i podniesienie popędu seksualnego.

Przyczyną obniżonego libido może być rutyna, która zawitała do związku. Szara codzienność nie wpływa korzystnie na popęd seksualny. Pokuście się więc o pewne zmiany, aby rozpalić ogień waszej miłości. Nie kochajcie się tak, jak zwykle, według ustalonego scenariusza. Zmieńcie pozycję, porę dnia, o której się kochacie, albo podnoście temperaturę w sypialni przez cały dzień, np. wysyłając sobie sprośne wiadomości. Endorfiny i adrenalina wyzwolone w ten sposób pozytywnie wpłyną na libido.

W ostateczności można też sięgnąć po tabletki na libido, jeśli naturalne afrodyzjaki nie prowadzą do pożądanych efektów. Takie specyfiki to zwykle suplementy diety zawierające aktywne związki fitochemiczne i składniki odżywcze, wpływające korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Występują one w wersji dla mężczyzn, zwykle jako środki na potencję, a dla kobiet są bogate w podobne do estrogenów związki roślinne.

Libido u kobiet – dlaczego bywa niskie i jak je zwiększyć?

Spadek libido może dotyczyć zarówno kobiet, i mężczyzn. Libido u kobiet może się obniżyć właściwie na każdym etapie życia, ale najczęściej kobiety narzekają na mniejszą ochotę na seks w wieku ponad 40 i 50 lat. Bywa, że problem pojawia się po urodzeniu dziecka. Niskie libido jest też odpowiedzią na życie w permanentnym, silnym stresie.

Do najczęstszych przyczyn niskiego libido u kobiet zalicza się:

 • Choroby ogólnoustrojowe, jak cukrzyca, choroba wieńcowa, nowotwory, zwyrodnienia stawów i zaburzenia neurologiczne.
 • Zaburzenia hormonalne, m.in. spowodowane menopauzą czy stosowaniem antykoncepcji hormonalnej.
 • Zaburzenia mające podstawę psychologiczną.
 • Przyjmowanie antydepresantów, leków przeciwpadaczkowych czy leków diuretycznych.

Znając przyczynę niskiego libido, można spróbować znaleźć najlepszą metodę na jego podniesienie.
 

Libido u mężczyzn – dlaczego bywa niskie i jak je zwiększyć?

Także mężczyźni mogą walczyć z problemem niskiego libido, choć zasadniczo ma to miejsce rzadziej niż u kobiet. Brak ochoty na seks u panów jest u nich powodem do niepokoju, ale też część mężczyzn może bagatelizować swój problem. Nie przyznają się do mniejszego libido. Przyczyną spadku libido u mężczyzn mogą być:

 • Przyjmowanie leków, w tym przeciwdepresyjnych, leków na nadciśnienie czy na niewydolność krążenia.
 • Życie w stresie.
 • Przejście przez poważne problemy życiowe.
 • Depresja.
 • Anemia i inne poważne choroby ogólnoustrojowe.
 • Podeszły wiek.
 • Zmiana postrzegania partnerki w kategoriach seksualnych, np. po urodzeniu dziecka.

Nie bez znaczenia dla niskiego lub wysokiego libido jest to, jaki styl życia prowadzimy. Nadużywanie alkoholu, palenie papierosów i stres oraz ogólne zmęczenie fizyczne i psychiczne nie wpływają dobrze na libido – ani u kobiet, ani u mężczyzn. Podobnie, niezależnie od płci, zarówno kobietom, jak i mężczyznom z problemem niskiego libido (jak i trudnością w przeżywaniu orgazmów) może pomóc trening uważność (mindfulness), pozbycie się rozpraszaczy z sypialni, wpisanie seksu w kalendarz i nastrajanie na niego, rozmowy o nim, które mogą nakręcać. I przede wszystkim właśnie zmiana stylu życia.

Często jednak, jak już wspominaliśmy, trudno jest na własną rękę rozpoznać przyczyny spadku libido i próbować coś z tym zrobić. Najlepszym rozwiązaniem jest zwykle udanie się do specjalistki czy specjalisty (lekarz pierwszego kontaktu, ginekolog, urolog, seksuolog...), by trafnie rozpoznać, co kryje się za spadkiem ochoty na seks i znaleźć jak najlepsze rozwiązanie. 

Zobacz także: Seksualne statystyki: uprawiamy coraz mniej seksu. Z czego to wynika?