Lilia jest dość popularnym wzorem, ale z całą pewnością nie należy do najczęściej tatuowanych kwiecistych motywów. Wybierając swój tatuaż, warto jednak przedłożyć jego znaczenie nad popularność. O ile nie zdecydujemy się na jego usunięcie, pozostanie z nami do końca życia. Dobrym pomysłem będzie zatem wybór motywu, z którym się identyfikujemy. Co oznacza tatuaż przedstawiający lilię?

Kwiat lilii - znaczenie

Chyba nie jest tajemnicą, że kwiaty mówią swoim własnym językiem. Róża wyraża miłość, gerber - radość, hiacynt - skłonność do zabawy, storczyk - dumę. Co wyraża lilia?

Lilie hodowane są od dawna, a dziś występują w niezliczonych odmianach, różniących się kolorem i wzorem płatków. Te niezwykłe kwiaty są obecne niemal na całym świecie, nie należy zatem dziwić się, że ich znaczenie jest nieco odmienne w poszczególnych kulturach.

fot. Adobe Stock

W czasach antycznych, Grecy i Rzymianie utożsamiali lilie z boskością i częściowo także z kobiecością i seksualnością. W Grecji wierzono, że te niezwykle piękne i delikatne kwiaty wyrosły w miejscu, na które spadły łzy Hery. W greckiej sztuce, szata z motywami lilii zdobi wizerunek Zeusa, ale nie tylko. Piękne kwiaty wplatano też we włosy Muz, zdobiono nimi postać Afrodyty i Artemis. Rzymianie przyozdabiali liliami pomniki Wenus i Diany. 

Wspaniałe kwiaty są też obecne w religii chrześcijańskiej. Istnieje legenda, według której lilie wyrosły z łez Ewy, płaczącej po wygnaniu z rajskiego ogrodu. W wielu tekstach, Czystą Liliją Woniejącą nazywana jest Maryja Dziewica. 

Każda kultura i religia przypisuje liliom indywidualne znaczenie, ale wszystkie interpretacje mają kilka wspólnych mianowników: skromność, czystość i dziewictwo. Lilia oznacza także macierzyństwo i płodność, piękno, odnowienie i odrodzenie oraz królewskość

Tatuaż lilia - znaczenie i symbolika

Znaczenie, jakie niesie w sobie kwiat lilii, ma przełożenie na sztukę tatuażu. Jako że lilia utożsamiana jest z Matką Boską, wiele kobiet decyduje się na taki wzór, by wyrazić swoje przekonania religijne bez sięgania po oczywiste symbole katolickie.  

Idąc dalej tym tropem, lilia może też wyrażać czystość, niewinność (nie tylko w wymiarze fizycznym, ale i duchowym), skromność i pokorę. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że w starożytnym Egipcie ten piękny kwiat symbolizował płodność, w Grecji - seksualność, a w Chinach - bogactwo i dostatek. Warto mieć to na uwadze, decydując się na taki wzór.

Tatuaż lilia wodna - zdjęcie

Tatuaż lilia może występować w wielu kolorach. Stosunkowo rzadko tatuowane są białe lilie. Nie ma to jednak związku z symboliką takiego motywu, a z faktem, że jest on słabo widoczny na skórze, zwłaszcza u osób obdarzonych jasną karnacją. Znacznie częściej wykonuje się tatuaże przedstawiające żółte, różowe i pomarańczowe.

Warto wiedzieć, że kolor kwiatu ma istotny wpływ na ukryte w nim znaczenie. Biała lilia wyraża przede wszystkim skromność, czystość i niewinność. Żółta lilia odwołuje się do radości życia, wewnętrznej energii i szczęścia. Kwiat z różowymi płatkami wskazuje na radość i młodość, a z ciemnoróżowymi lub fioletowymi - wyraża pożądanie. Pomarańczowa lilia to z kolei symbol wielkiej namiętności

Lilia zwykle tatuowana jest jako pojedynczy kwiat, ale niektóre osoby zdobią swoje ciało całymi bukietami lilii. Taki tatuaż może oznaczać nieśmiertelność, zwłaszcza jeżeli płatki kwiatów zostały wypełnione białym kolorem.

Tatuatorzy lubią projektować wzory, w których na pierwszy plan wysuwa się lilia. Wynika to z faktu, że ten wdzięczny kwiat można dość łatwo narysować jako małą ikonę, idealną do umieszczenia na szyi, za uchem lub na  nadgarstku, albo jako rozbudowany motyw, pięknie pokrywający większe obszary ciała.

fot. Adobe Stock

Tatuaż lilia na ramieniu

Lilia jako tatuaż na ramieniu prezentuje się fantastycznie. Może występować pojedynczo lub w towarzystwie innych kwiatów. W ten sposób uzyskamy nie tylko niezwykle ciekawy efekt, ale nadamy też temu symbolowi głębsze znaczenie. 

Ramię to idealne miejsce, by przedstawić cały kwiat lilii, ale równie dobrze tatuaż może prezentować wyłącznie same płatki. Zdolny tatuator bez trudu poradzi sobie z wykonaniem bardziej złożonego wzoru na ramieniu, np. pokazującego lilię na tle ciernistych pnączy. To dość popularny motyw, który wyraża czystość i niewinność w zdeprawowanym i zepsutym świecie.

Zejdźmy nieco niżej, bo lilia doskonale prezentuje się też jako tatuaż na nadgarstku. Pojedynczy kwiat pięknie ozdobi jego wewnętrzną lub zewnętrzną stronę. Ciekawym motywem jest też wianek z lilii, oplatający cały nadgarstek i tworzący kwiecistą bransoletkę. 

Tatuaż lilia na plecach

Plecy dają jeszcze większe pole do popisu. Duży kwiat lilii wytatuowany na łopatce prezentuje się zachwycająco. Ciekawym pomysłem może być też wykonanie tatuażu przedstawiającego nieco mniejszy kwiat, ale za to w towarzystwie innych motywów - elfów, wróżek, serc, motyli, ptaków, gwiazd, słońca lub księżyca. W ten sposób uzyskamy piękny tatuaż o głębokim znaczeniu. Trzeba bowiem pamiętać, że każdy dodatkowy motyw, który wyjdzie spod ręki tatuatora, wpłynie na finalną symbolikę wzoru.

Tak samo dobrze lilia wygląda jako tatuaż na kręgosłupie. Także w tym przypadku do wyboru mamy cały wachlarz opcji. Można zdecydować się na małą lilię między łopatkami lub tuż pod szyją. Można też zlecić wykonanie dużego tatuażu, biegnącego wzdłuż całej linii kręgosłupa. W tym przypadku, ciekawą propozycją jest wzór kwiatu, w którym rolę łodygi pełni pięknie wykonany napis - upamiętniający bliską nam osobę, wyrażający nasze przekonania lub cokolwiek innego. 

Wypada jednak zaznaczyć, że o ile wykonanie tatuażu na łopatce nie jest specjalnie bolesne, to kręgosłup jest znacznie wrażliwszym obszarem. Wynika to z faktu, że skóra w tym miejscu opina dość mocno wyeksponowane struktury kostne. Warto o tym pamiętać, zanim zdecydujemy się na tatuaż na kręgosłupie. 

Tatuaż lilia na nodze

Kolejnym miejscem, na którym wytatuowana lilia prezentuje się fenomenalnie, jest noga. Duży tatuaż na biodrze wygląda wyjątkowo zadziornie i odważnie, niemniej jednak można go łatwo ukryć. Także tutaj tatuator będzie mógł nanieść wiele dodatkowych motywów, a samo wykonanie tatuażu, nawet dużego, nie powinno być specjalnie bolesne. 

Lilię można wytatuować także na łydce. Można też pójść na całość i zdecydować się na wielki motyw, pokrywający całą nogę. Osoby, które nie są przekonane do dużych tatuaży, mogą zdecydować się na niewielki kwiat naniesiony na kostkę. Taka ozdoba będzie wyjątkowo urokliwa, seksowna, a przy okazji - także dyskretna.