Czym jest liposukcja kawitacyjna? Liposukcja kawitacyjna to metoda usuwania tkanki tłuszczowej przy użyciu fali dźwiękowej o określonej częstotliwości. Ultradźwięki od ponad 20 lat używane są z powodzeniem zarówno w medycynie leczniczej (np. w leczeniu raka prostaty), estetycznej, jak i w kosmetologii (np. peeling kawitacyjny). Wiązka dźwięków używana przy eliminacji komórek tłuszczowych jest wytwarzana przez urządzenie zasilane elektrycznie a sam zabieg nie powoduje bólu oraz skutków ubocznych.

Liposukcja kawitacyjna – efekty

Liposukcja kawitacyjna to doskonała alternatywa dla zabiegu tradycyjnego, który wiąże się z ingerencją chirurgiczną w tkanki ciała. Liposukcja konwencjonalna niesie konieczność nacięcia skóry oraz wprowadzenia kaniuli, za pomocą której odsysa się tłuszcz z poddawanego zabiegowi obszaru. Po jego przeprowadzeniu pojawiają się obrzęki, zasinienia oraz bolesność operowanego miejsca, co jest naturalne i mimo że samopoczucie pacjenta w okresie rekonwalescencji zależy od indywidualnych cech, zawsze jest gorsze przynajmniej w początkowej jej fazie. Tymczasem liposukcja ultradźwiękowa jako zabieg bezinwazyjny nie niesie ze sobą praktycznie żadnych negatywnych skutków. Nie istnieją efekty uboczne (opinie pacjentów o ich braku są jednoznacznie pozytywne), a o okresie rekonwalescencji właściwie nie ma nawet mowy. Po przeprowadzeniu liposukcji kawitacyjnej możliwa jest natychmiastowa kontynuacja codziennych obowiązków a pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. Liposukcja ultradźwiękowa daje pozytywne rezultaty w postaci:

 • usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej,
 • ujędrnienia skóry,
 • odżywienia tkanek i zwiększenia elastyczności ciała,
 • wysmuklenia oraz wymodelowania sylwetki,
 • zredukowania cellulitu,
 • usunięcia blizn zanikowych,
 • redukcji rozstępów,
 • stymulacji krążenia,
 • pobudzenia procesów metabolicznych.

Efekty przeprowadzonego zabiegu widoczne są od razu w postaci znacznie zredukowanej tkanki tłuszczowej, jednak warto wiedzieć, że liposukcja kawitacyjna to zabieg powtarzany w seriach.

Liposukcja kawitacyjna – jak wygląda zabieg

Liposukcja kawitacyjna przeprowadzana jest za pomocą aparatu generującego fale ultradźwiękowe, które przekazywane są do wewnątrz tkanek za pomocą specjalnych głowic stymulujących ciało pacjenta. W celu ułatwienia emisji fal dźwiękowych ciało pacjenta w obrębie ingerencji smaruje się żelem. Podczas zabiegu, wskutek działania wiązki dźwiękowej, następuje przerwanie błon komórek tłuszczowych, a w rezultacie przedostanie się tłuszczów do przestrzeni międzykomórkowej. Stąd tłuszcze przenoszone są wraz z płynami układu limfatycznego i krwionośnego bezpośrednio do wątroby. Organ traktuje dostarczone tłuszcze podobnie jak lipidy pochodzące z pokarmu. Wskutek procesu przemiany materii zostają więc rozłożone i wydalone z organizmu. Zabieg na pojedynczej części ciała trwa około 20 min., natomiast pakiet (uda, pośladki, brzuch i ramiona) – około 80 min.

Liposukcja ultradźwiękowa pozwala na usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z poszczególnych partii ciała. Szczególnie korzystne efekty przynosi osobom cierpiącym na otyłość miejscową. Zabieg umożliwia zmniejszenie pokładów tkanki tłuszczowej tam, gdzie nie jest to możliwe aktywnością fizyczną i dietą, jednak trzeba pamiętać, że z pomocą liposukcji kawitacyjnej nie leczy się otyłości, służy ona jedynie pomocy w ukształtowaniu upragnionej sylwetki. Najczęściej przeprowadzanymi zabiegami są: liposukcja kawitacyjna brzucha, talii, bioder, ud, kolan, łydek oraz ramion.

Liposukcja kawitacyjna ile zabiegów warto wykonać?

Liposukcja kawitacyjna, poza redukcją tkanki tłuszczowej, stanowi również łagodny masaż tkanek ciała, co prowadzi do stymulacji układu limfatycznego, naczyniowego, a także procesów metabolicznych. Ultradźwięki rozgrzewają tkanki powodując ich znieczulenie oraz odprężenie. Poza tym, ultradźwięki transportują w głąb tkanki produkty kosmetyczne, które stosuje się niekiedy podczas zabiegu w celu zwiększenia jędrności oraz napięcia ciała. Żeby jednak efekty liposukcji kawitacyjnej były satysfakcjonujące, niezbędne jest przeprowadzenie serii kilku zabiegów. Większość pacjentów poddawana jest od 4 do 10 zabiegom wykonywanym raz lub dwa razy w tygodniu.

Liposukcja kawitacyjna – przeciwwskazania

Liposukcja kawitacyjna jest co prawda zabiegiem bezinwazyjnym oraz bezpiecznym, jednak i w tym przypadku istnieją pewne zalecenia związane z poddaniem się terapii. Do bezwzględnych przeciwwskazań do jej wykonania należą:

 • choroby nowotworowe oraz stany po usunięciu zmian nowotworowych,
 • niewydolność wątroby,
 • niewydolność krążenia,
 • zakrzepowe zapalenie żył,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • niewydolność serca oraz nadciśnienie tętnicze,
 • wszczepiony rozrusznik serca lub sztuczna zastawka,
 • metalowe implanty w okolicy poddawanej zabiegowi,
 • zmiany skórne (wypryski, blizny, rany),
 • ciąża i karmienie piersią,
 • epilepsja,
 • cukrzyca,
 • osteoporoza.

Liposukcja kawitacyjna – cena

Liposukcja kawitacyjna jest zabiegiem nieinwazyjnym, jednak istotne jest, żeby miejsce, w którym się ją wykonuje było odpowiednio przygotowane – narzędzia jednorazowe, urządzenia wielokrotnego użytku wysterylizowane a przedmioty, które mają bezpośrednią styczność z ciałem, takie jak leżanki czy fotele – zdezynfekowane. Zanim zdecydujemy się na zabieg, warto sprawdzić wcześniej, jakie warunki panują w wybranym przez nas gabinecie. Profesjonalni kosmetolodzy dbają o warunki higieniczne, a także korzystają ze sprzętu i kosmetyków najwyższej jakości, nie zaś z ich tańszych zamienników, dlatego wybierając gabinet nie kierujmy się jedynie ceną. Za stosunkowo niewielką oszczędność możemy zapłacić w tym wypadku własnym zdrowiem. Cena pojedynczego zabiegu, w zależności od preferowanego miejsca, waha się w granicach od 70 zł do około 150 zł. Za serię zabiegów trzeba zapłacić około 600 - 1300 zł.

Peeling kawitacyjny – jak oczyszczanie kawitacyjne działa na trądzik? >>>