Jak malować opadające powieki — kluczowe zasady

Makijaż dla opadających powiek powinien być wykonany w taki sposób, by optycznie otworzyć całe oko. Kluczem jest tu nałożenie cieni w odpowiednim obszarze. Makijaż należy jak gdyby pociągnąć w górę - musi sięgać odpowiedniego miejsca, wychodząc daleko poza powiekę ruchomą. Jednocześnie nie może sięgać aż do brwi, ponieważ wyglądałoby to śmiesznie. 

Najtrudniejszym etapem jest zatem znalezienie tego punktu, w którym makijaż powinien się skończyć. Dużą rolę gra jednak nie tylko używany cień, kredka czy tusz, ale i rozświetlacz. Nie wolno o nim zapomnieć, ponieważ jego użycie uwypukla powiekę w tym miejscu, w którym należy. Ukrywanie opadającej powieki jest w istocie grą światła i cienia - po kilku próbach nabierze się takiej wprawy, że będzie można wykonać makijaż naprawdę w 5 minut. 

Warto zawsze pamiętać, aby dobierać barwy makijażu do typu swojej urody. Chociaż makijaż dla opadającej powieki bazuje przede wszystkim na kolorze brązowym, jako na najbardziej uniwersalnym - tak naprawdę można go wykonać w dowolnej kolorystyce.

Dzienny makijaż dla opadającej powieki — krok po kroku

Opadająca powieka wcale nie musi być estetycznym problemem. Nawet na co dzień można z łatwością zamaskować ją przy pomocy odpowiedniego makijażu. Wszystko trzeba wykonać bardzo dokładnie, jeśli chce się by efekt był zadowalający. Makijaż dla opadającej powieki na dzień powinien składać się albo z uniwersalnego brązu czy beżu, albo z jasnych, subtelnych, pudrowych barw - na przykład różu czy brzoskwini. Otwarte oko i wyrazistsze spojrzenie uzyskuje się nie tylko poprzez użycie odpowiednich kosmetyków, ale przede wszystkim dzięki wykorzystaniu właściwych technik.  Co dokładnie robić? Wyjaśniamy krok po kroku:

 1. Codzienny makijaż na pewno nie może się obyć bez bazy pod cienie. Najlepiej wykorzystać do tego profesjonalną bazę, ponieważ utrwali cały makijaż - sprawi, że cienie rzeczywiście będą się długo trzymać.
 2. Najważniejsza jest w tym przypadku gra cienia i światła, dlatego trzeba operować więcej niż jednym cieniem do powiek. Cienie muszą być co najmniej dwa - jeden ciemny, a drugi jasny. Najlepiej zaś, by były to trzy odcienie tego samego koloru - różniące się intensywnością. Zastosowanie każdego z nich w odpowiednim miejscu pozwoli na uzyskanie właściwego efektu otwarcia oka. Zaczynamy od nałożenia cienia środkowego - tego o średnim natężeniu koloru. Nakłada się go na całą powiekę ruchomą, a jeśli chodzi o zewnętrzny kącik oka, cień powinien w pewnym miejscu odbijać w górę - na wysokości na której kończy się brew. Nakładanie należy skończyć jednak w połowie drogi w stronę brwi.
 3. Przechodzimy do nakładania ciemniejszego cienia. To właśnie on powinien zostać nałożony na obszar opadającej powieki - a konkretnie na tą część, która zasłania nieco oko. Ciemny cień należy rozprowadzić na górną część ruchomej powieki i iść w górę - do tej samej wysokości, gdzie kończył się cień o średniej intensywności. Ciemny cień powinien trafić również na dolną powiekę.
 4. Zostaje już tylko nałożenie najjaśniejszego cienia na powiekę ruchomą. Sprawdzi się w tym wypadku cień błyszczący - nie może być jednak zbyt ozdobny, ponieważ nie jest to makijaż wieczorowy.
 5. Na koniec nakładamy rozświetlacz tuż przy zewnętrznym kąciku oka, przy brwi. To rozświetli spojrzenie i uwypukli to miejsce. 

Wieczorowy makijaż dla opadającej powieki — krok po kroku

Makijaż oka z opadającą powieką jest szczególnie przydatny w czasie ważnych okazji. Może tu chodzić zarówno o randkę, jak i o jakąś istotną rocznicę czy imprezę, na przykład wesele. Wieczorowy makijaż ładnie otworzy oko i sprawi, że spojrzenie będzie bardziej wyraziste. Makijaż wieczorowy w niczym nie różni się od wersji dziennej - używamy jedynie mocniejszych cieni. W zależności od typu urody i konkretnej okazji można użyć na przykład cienia grafitowego, fioletowego, koralowego, granatowego, a nawet połyskującego czarnego. Jak wykonać wieczorowy makijaż dla opadającej powieki? 

 1. Zaczynamy od nałożenia bazy pod cienie.
 2. Następnie korzystamy z trzech cieni o różnym natężeniu. Jako pierwszy należy zastosować cień środkowy, nakładając go na całą powiekę ruchomą, a przy zewnętrznym kąciku oka pociągnąć go w górę, w stronę brwi. Zatrzymujemy się mniej więcej w połowie wysokości.
 3. Przechodzimy do nakładania cienia najciemniejszego. Musi trafić na powiekę dolną, a także na górną część powieki ruchomej i zostać rozmieszczony tam, gdzie się ona kończy - równomiernie do połowy wysokości dzielącej powiekę od brwi.
 4. Kończymy wykonywanie makijażu, nakładając najjaśniejszy cień do powiek, który trafia na ruchomą powiekę - zwłaszcza w jej wewnętrzny kącik, który musi być najjaśniejszy. Wieczorowy makijaż dla opadającej powieki może być mocniejszy, bardziej wyrazisty. Warto zatem skorzystać z cieni błyszczących, z brokatem, przy czym ów brokat nakładamy właśnie na część ruchomą powieki.
 5. W przypadku wieczorowego makijażu dobrze jest użyć również czarnej kredki - nałożyć ją wzdłuż górnej linii rzęs, które oczywiście trzeba mocno wytuszować.
 6. Rozświetlacz powinien trafić tuż pod zewnętrzny kącik brwi. I gotowe!

Błędy w malowaniu opadającej powieki

Makijaż na opadające powieki krok po kroku pokazuje nam w jaki sposób powiększyć optycznie oko - uczynić go bardziej wyrazistym, bardziej intrygującym. Niestety, zwłaszcza początkującym zdarza się popełniać sporo błędów przy nakładaniu kosmetyków, co skutkuje gorszym efektem. O czym trzeba pamiętać?

 • Cień musi wychodzić poza ruchomą powiekę - inaczej opadająca powieka go po prostu zakryje. Częstym błędem jest nakładanie go na zbyt mały obszar, przez co efekt jest niemalże niewidoczny. 
 • Kolejny błąd to unikanie rozświetlacza, który jest bardzo ważny. Uwypukla istotne części powieki, odwracając uwagę od innych.
 • Sporo kobiet kończy makijaż na cieniach, a zapomina o rzęsach - brak tuszu na nich sprawia, że całe oko prezentuje się blado i dziwnie, choćby reszta makijażu została wykonana perfekcyjnie.
 • Nie wolno zapominać, że jeśli oczy są mocniej podkreślone, usta powinny pozostać bardziej subtelne. Jeśli pomalujemy je na przykład na mocny, czerwony kolor, a oczy podkreślimy czernią i grafitem, nikt nie będzie zwracał uwagi na to, że opadająca powieka jest niewidoczna - połączenie kolorów będzie bowiem zbyt mocne, ostre.
 • Warto, by cienie były do siebie dobrane - by były różnymi odcieniami tej samej barwy. Lepiej nie ryzykować używając trzech cieni o różnym kolorze. 

Stosowanie się do zaleceń pozwoli uniknąć błędów i wykonać piękny makijaż dla opadającej powieki, który optycznie ją podniesie. 

Zobacz także:

Jak nakładać korektor pod oczy, żeby zakryć cienie, ale nie podkreślać zmarszczek? >>>