Makijaż francuski, czyli jeden z sekretów stylu paryżanek

Francuski makijaż zdołał zawładnąć wyobraźnią kobiet na całym świecie. Jego minimalizm, idący w parze z wyrazistością, sprawia, że nadaje się on zarówno na wymarzoną randkę, jak i na niezaplanowane wyjście w ciągu dnia. W każdej z tych sytuacji możemy się poczuć jak rodowita paryżanka. Najważniejsza nauka, jaką przekazuje światu francuska szkoła makijażu, streszcza się w jednym zdaniu: najlepiej umalowana jesteś wtedy, gdy wyglądasz tak, jakbyś nie malowała się w ogóle. Odrzuca się tu zatem wszelki nadmiar, wszelką przesadę. Kobieca naturalność z lekką nutką nonszalancji stanowi drugą naturę paryżanek, naśladowaną wytrwale przez kobiety spoza Francji. Należy jednak od razu zaznaczyć, że ten typ makijażu najkorzystniej podkreśla urodę pań o ciemnych włosach i oczach: szatynek, brunetek, osób posiadających ciemniejszy odcień blondu. Kontrast z czerwonymi ustami ujawnia się wówczas po prostu najefektowniej.  W jaki sposób zatem samodzielnie wykonać perfekcyjny francuski makijaż?

Mohito stworzyło kolekcję dla fanek francuskiego stylu. Co znajdziecie w „Mohito Parisienne”? >>>

Makijaż francuski krok po kroku

Przed przystąpieniem do nałożenia właściwego makijażu należy zadbać o optymalne nawilżenie cery. Same Francuzki podkreślają, że to właśnie zdrowa, właściwie odżywiona skóra twarzy decyduje o ich idealnym wyglądzie. Dlatego też przykładają dużą wagę do zakupu odpowiednich kremów i produktów oczyszczających.

Sam makijaż stanowi tylko ostatni etap tego długiego procesu. Aby go wykonać, należy się zaopatrzyć w określone produkty: wysokiej jakości krem, puder, podkład, cień do powiek o naturalnym kolorycie, eyeliner w kredce bądź w pisaku, tusz do rzęs, róż do policzków, konturówkę oraz czerwoną szminkę. Jak łatwo się domyślić, właśnie ten ostatni element będzie decydował o wyniku naszych zabiegów.

W pierwszym etapie należy przygotować skórę: nałożyć krem, rozprowadzić podkład oraz – jeśli to wskazane – korektor. Potem można wykorzystać puder i róż na policzkach. Drugim krokiem będzie pomalowanie oczu. Użyte przez nas cienie do powiek powinny się cechować neutralnością spod znaku beżu bądź brązu. Kolor beżowy rozprowadzamy na ruchomej powiece, zaś w załamaniu górnej powieki można nałożyć np. zimny brąz dla większej wyrazistości. Aby rozjaśnić wewnętrzny kącik oka oraz powiekę tuż pod łukiem brwiowym, dobrze jest zastosować w tych miejscach biały cień. Teraz możemy przystąpić do rysowania kreski – zaznaczamy ją od połowy powieki do zewnętrznego końca oka, a przestrzeń zamalowujemy eyelinerem w pisaku, aby powstała grubsza kreska przypominająca kocie oko. Potem przystępujemy do tuszowania rzęs. Wygląd brwi powinien pozostać jak najbardziej naturalny, więc wystarczy je podkreślić brązową kredką czy cieniem i przeczesać specjalnym grzebykiem. 

Ostatnim, decydującym krokiem jest oczywiście malowanie ust. Czynność tę należy rozpocząć od nałożenia podkładu. Następnie dobrze będzie, jeśli oprószymy usta pudrem dla jeszcze większej trwałości szminki. Solidnie zaostrzoną konturówką obrysowujemy usta i wypełniamy je dowolnym odcieniem czerwieni. Szminkę nakładamy pędzelkiem lub samymi palcami, i to najlepiej dwukrotnie – w ten sposób zapewnimy jej dłuższe trwanie.

Makijaż francuski – jak dobrać czerwoną szminkę?

Makijaż w stylu francuskim nie może się obejść bez czerwieni. O wyborze właściwej szminki powinno decydować oświetlenie, w jakim zamierzamy ją nosić (jaśniejsze odcienie pomadki dla światła dziennego, ciemniejsze na wieczór), a także czynniki takie jak wiek, typ urody, odcień zębów czy po prostu osobiste upodobania. Czerwień uważa się za kolor uniwersalny, niektóre kobiety twierdzą jednak, że wolą jej unikać ze względu na swoje małe usta. Jednak zdaniem stylistek, dobrze dobrana czerwona pomadka będzie odpowiednia dla każdej kobiety.

Zobacz także:

9 rzeczy, które w swojej szafie ma każda paryżanka. Możecie je kupić w Polsce >>>