Czy słyszałaś już o makijażu mineralnym? Ta innowacyjna technika tworzenia kosmetyków z roku na rok zyskuje na popularności. Co warto wiedzieć o tego typu produktach? Czy są odpowiednią opcją dla posiadaczy i posiadaczek każdego typu cery? Czy warto zdecydować się na makijaż mineralny? Jak pracować z minerałami? Podpowiadamy. 

Makijaż mineralny – Co warto o nim wiedzieć?

Kosmetyki mineralne weszły do świata beauty stosunkowo niedawno, jednak zdążyły już zyskać bardzo dużą ilość zwolenniczek i zwolenników. Bronią się przede wszystkim swoim naturalnym składem, w który zazwyczaj wchodzą związki takie jak:

  • mika, która rozświetla i powoduje, że kosmetyki dobrze się rozprowadzają na skórze, 
  • tlenek cynku, który polepsza przyczepność kosmetyków i ma lekkie działanie antybakteryjne, 
  • dwutlenek tytanu, który jest naturalnym, fizycznym filtrem przeciwsłonecznym, a dodatkowo odpowiada za poziom krycia, 
  • tlenki żelaza, chromu i manganu, które są naturalnymi barwnikami. 

Najczęściej nie znajdziemy w nich substancji konserwujących, wosków, olejów, parabenów i sztucznych barwników. Dzięki temu są chętnie wybierane przez osoby z cerą wrażliwą, alergiczną i skłonną do podrażnień. Często mogą być nakładane nawet po inwazyjnych zabiegach dermatologicznych, po uprzednim sprawdzeniu ich składu ze specjalistą. 

Na rynku znajdziemy kosmetyki mineralne, którymi będziemy w stanie wykonać praktycznie pełny makijaż twarzy. Bez problemu kupimy: 

  • podkład, 
  • korektor, 
  • primer, 
  • finisher, 
  • cienie do powiek, 
  • puder. 

Makijaż mineralny - dlaczego warto go wypróbować? 

Ze względu na swój naturalny skład kosmetyki mineralne są niesamowicie delikatne dla skóry. Pokochały je posiadaczki cery wrażliwej, alergicznej i skłonnej do podrażnień. Nie oznacza to jednak, że nie poradzą sobie z maskowaniem wszelkiego rodzaju niedoskonałości. Bez problemu znajdziemy korektory i podkłady mineralne o mocnym stopniu krycia, które świetnie sprawdzą się w przypadku cery naczynkowej czy przy niektórych rodzajach trądziku. 

Ponadto, makijaż wykonany podkładem mineralnym wygląda o wiele naturalniej, niż w przypadku użycia tradycyjnych kosmetyków. Dzięki temu jest często wybierany przez osoby, którym zależy na delikatnym efekcie, oraz jako make-up na co dzień.

Makijaż mineralny – jak działa i dla kogo jest polecany?

Główną zaletą makijażu mineralnego jest to, że nie obciąża cery. Tego typu kosmetyki pozwalają skórze oddychać, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu niedoskonałości, które często mają związek z produktami nakładanymi na skórę podczas robienia make-upu. 

Zobacz także:

Nie możemy też zapomnieć, że kosmetyki mineralne są niekomedogenne, czyli nie zapychają porów. Nie posiadają bazy wodnej ani oleistej, są stworzone ze związków nieorganicznych. Dzięki temu są polecane osobom o cerze tłustej, trądzikowej i skłonnej do powstawania zaskórników. Używanie produktów mineralnych nie pogorszy stanu ich cery, a obecność antybakteryjnego tlenku cynku może go nawet w delikatny sposób polepszyć.

Dlaczego makijaż mineralny nie jest dla wszystkich odpowiednią opcją?

Mimo tego, że kosmetyki mineralne posiadają całą paletę zalet, u niektórych osób mogą po prostu się nie sprawdzić. Wynika to przede wszystkim z ich sypkiej konsystencji. Aby produkt był w stu procentach mineralny, nie może posiadać bazy, ani wodnej, ani oleistej. Z tego powodu nie jesteśmy w stanie uzyskać mineralnych tuszów do rzęs czy płynnych eyelinerów. Oczywiście możemy znaleźć tego typu kosmetyki, które będą miały w pełni naturalny skład, ale nie będziemy mogli nazwać ich mineralnymi. 

Ze względu na sypką konsystencję, podkłady mineralne powinny być aplikowane w inny sposób niż preparaty w formie płynnej. Z tego powodu duża ilość osób rezygnuje z wypróbowania makijażu mineralnego. Nie mają one ochoty przestawić się na inną metodę nakładania produktu, mimo tego, że nie jest ona zbyt skomplikowana i bardzo prosto jest się do niej przyzwyczaić. 

Makijaż mineralny może nie być też dobrą opcją dla osób posiadających skórę przesuszoną. Minerały zawarte w produktach mogą mieć działanie wysuszające. Przed nałożeniem tego rodzaju kosmetyków musimy zadbać o odpowiednie nawilżenie cery, ponieważ w niektórych przypadkach mogą przyczynić się do zaognienia problemu. 

Musimy też pamiętać, że kosmetyki mineralne nie są wodoodporne, dlatego nie sprawdzą się w sytuacjach, w których zależy nam na niezwykle mocnej trwałości makijażu. 

Makijaż mineralny – jak pracować z minerałami? 

W pracy z kosmetykami mineralnymi najważniejsza jest odpowiednia aplikacja. Ze względu na ich sypką konsystencję sposób nakładania znacznie różni się od produktów w formie płynnej. Nie jesteśmy w stanie rozprowadzić tego typu kosmetyków palcami, prosto z pojemnika, dlatego musimy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Sprawdzą się w tym przypadku podstawki, talerzyki, miseczki, gąbeczki, pędzle i pędzelki. 

W żadnym wypadku nie możemy zapomnieć o odpowiedniej higienie wszystkich wykorzystywanych przez nas akcesoriów. Muszą być dezynfekowane przed i po każdym użyciu, nie powinny być wykorzystywane przez kilka osób na raz. To niezwykle ważne, ponieważ tego typu przyrządy do aplikacji kosmetyków są świetnym miejscem dla rozwoju bakterii. Jeśli nie przyłożymy się do higieny, mogą wpłynąć na pogorszenie się stanu naszej cery. Często zdarza się, że obwiniamy dany kosmetyk za zapchane pory czy powstające na skórze niedoskonałości, a prawda jest taka, że spowodowała je… brudna gąbeczka do makijażu. 

Makijaż mineralny krok po kroku – sposoby aplikacji 

Uzyskanie idealnego makijażu mineralnego możemy podzielić na kilka etapów: 

1. Początkiem będzie na pewno odpowiednie zadbanie o stan naszej cery. Każdy kosmetyk najlepiej spełni swoją funkcję, kiedy zostanie zaaplikowany na oczyszczoną, odżywioną i nawilżoną skórę. To samo dotyczy produktów mineralnych. Przed rozpoczęciem malowania musimy pamiętać o nałożeniu kremu i primera, które sprawią, że make-up utrzyma się na twarzy w perfekcyjnym stanie przez wiele godzin.

2. Następnym krokiem będzie aplikacja minerałów. Jak wcześniej wspomnieliśmy, będzie wymagała kilku akcesoriów, takich jak talerzyk, pędzel czy gąbeczka. Kiedy już je zgromadzimy (i dokładnie zdezynfekujemy!), możemy zabrać się za nakładanie produktu na skórę. 

Wyróżniamy trzy główne sposoby aplikacji kosmetyków naturalnych:

  • Na mokro: sypki kosmetyk mineralny wysypujemy na podstawkę lub do miseczki i maczamy w nim lekko wilgotny pędzel (spryskany wodą termalną czy hydrolatem). Następnie rozprowadzamy produkt na skórze kolistymi ruchami lub wykorzystujemy metodę stemplowania. 
  • Na sucho: puder mineralny wysypujemy na talerzyk, a następnie wmasowujemy go w suchy pędzel. Ważne, aby produkt rozprowadził się też w środku pędzla, wniknął głęboko w jego włosie, aż do samej nasady. Nie musimy strzepywać nadmiaru kosmetyku, aplikujemy go na skórę w formie cienkiej warstwy. Czynność możemy powtórzyć, w zależności od oczekiwanego przez nas efektu. Musimy pamiętać, że lepiej sprawdzą się trzy bardzo cienkie warstwy produktu, niż jedna gruba. 
  • Gąbeczka: wsypujemy niewielką ilość produktu na talerzyk, a następnie wmasowujemy go w spód gąbeczki. Następnie rozprowadzamy kosmetyk kolistymi ruchami, zaczynając od czoła i przesuwamy się w kierunku dołu twarzy. 

Makijaż możemy wzbogacić aplikując na sucho róż, rozświetlacz i cienie do powiek. Wszystko zależy od naszej wizji! 

3. Ostatnim etapem makijażu mineralnego jest utrwalenie i finish. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się… spryskanie twarzy mgiełką z wodą termalną lub hydrolatem. Kosmetyki scalą i utrwalą make-up, a dodatkowo nawilżą i odżywią cerę. 

Makijaż mineralny – jaki podkład mineralny wybrać? 

Tak jak w przypadku tradycyjnych kosmetyków, to jaki podkład mineralny najlepiej spełni swoją funkcję, zależy przede wszystkim od typu naszej cery. Jakie produkty będą najbardziej polecane dla skóry suchej, mieszanej, tłustej czy naczynkowej? 

  • Cera sucha 

Posiadaczki cery suchej na każdym kroku muszą dbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Podkład mineralny może dodatkowo ją wysuszyć i podkreślić niedoskonałości, takie jak suche skórki w okolicach ust czy nosa. W tym przypadku najlepiej wybrać produkty delikatne, o średnim kryciu i aplikować je na mokro. Fajnym sposobem jest też wykończenie makijażu nawilżającą mgiełką lub hydrolatem.

  • Cera mieszana i tłusta 

U osób o cerze tłustej i mieszanej świetnie sprawdzi się mineralny podkład matujący, który zapewni stosunkowo mocne krycie i satynowe wykończenie. Kosmetyk bez problemu utrzyma się na twarzy przez kilka godzin. 

Jeśli chcemy zamaskować naczynka, przebarwienia, zaskórniki, czy inne problemy skórne, powinnyśmy wybrać podkład mineralny o dużym stopniu krycia. Możemy zaaplikować go zarówno na mokro, jak i na sucho, a w przypadku trudnych do ukrycia niedoskonałości, wspomóc się mineralnym korektorem. 

Uwaga! Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, makijaż mineralny może nie sprawdzić się u osób posiadających skórę mocno odwodnioną. W przypadku łojotoku może nasilić problem zamiast od niego uwolnić. W takim przypadku najlepiej zadbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie cery, a do tego w miarę możliwości zrezygnować na pewien czas z robienia make-upu.