Za sprawą disneyowskiej animacji „Małej Syrenki” Arielka kojarzy nam się ze śniadą skórą i intensywnie czerwonymi włosami. Gdy świat obiegła informacja, że w filmowej adaptacji baśni Hansa Christiana Andersena z 1837 roku syrenkę zagra czarna aktorka, decyzja nie została ciepło przyjęta. Po pierwsze dlatego, że jest to odstępstwo od wyglądu Arielki, do którego przyzwyczaiły się całe pokolenia dziewczynek i chłopców. Po drugie, w roli czarnej bohaterki widziano Zendayę, a nie osadzoną w roli syrenki Halle Bailey. Dyskusja na temat koloru skóry Arielki trwa od miesięcy, jednak teraz wróciła ze zdwojoną siłą za sprawą pierwszego teasera filmowej adaptacji kultowej baśni. I choć negatywnych komentarzy jest wiele, reakcje czarnych dziewczynek na zwiastun powinny definitywnie zamknąć usta hejterom. 

Wzruszające reakcje dzieci na czarną Arielkę – „To naprawdę ona?”

Pierwszy zwiastun filmowej adaptacji „Małej Syrenki” ukazał się zaledwie kilka dni temu, ale już zdążył wywołać niemałe zamieszanie. Internauci i internautki, jak zwykle, są podzielni. Wiele osób uważa bowiem, że obsadzenie w roli Arielki czarnej aktorki to zmienianie całej narracji filmu. Arielka miała czerwone włosy, co się z nimi stało? To nie to samo! – pisała jedna z oburzonych użytkowniczek TikToka. Nie jestem rasistą, ale... ale wiele osób w dosadny sposób pokazuje swoje niezadowolenie z powodu koloru skóry filmowej syrenki. Na Twitterze powstał nawet hasztag #NotMyAriel, który zrzesza przeciwników czarnej Arielki.

Z odwetem przyszły mamy i ojcowie czarnych dziewczynek, którzy zamieścili wzruszające reakcje dzieci na Halle Bailey w roli syrenki. Nagrania szybko stały się hitem na TikToku, w prosty sposób uświadamiając dorosłym (o różnych światopoglądach) jak istotna jest reprezentacja czarnych osób na ekranie. Ona jest czarna jak ja, mamo – powiedziała zaskoczona kilkulatka po zobaczeniu teasera. Ekscytacja, szczęście i niedowierzanie – tak możemy opisać emocje małych Amerykanek, które nieczęsto widzą księżniczki, które wyglądają jak one. Oby produkcja Disneya nie była wyjątkowym przypadkiem, a wzorem do naśladowania dla wielkich przedsiębiorstw medialnych, które jeszcze nie nadążają za zmierzającym ku inkluzywności światem.

Zostawiamy najbardziej poruszające reakcje na pierwszy teaser filmowej adaptacji kultowej baśni. Ostrzegamy, zaopatrzcie się w chusteczki, bo te nagrania wzruszają do łez.

 

 

 

Zobacz także: