Dokładnie 10 lat temu do kin trafił musical "Mamma Mia!" oparty na ikonicznych piosenkach zespołu ABBA. Na ten projekt czekali wszyscy, od fanów szwedzkiego kolektywu, przez miłośników musicali, aż po aktorów gotowych zaśpiewać na ekranie te ponadczasowe przeboje. Już na początku prac nad filmem, pewne było, że czeka go olbrzymi sukces. W rolach głównych obsadzono "wyjadaczy" z branży filmowej: Meryl Streep (nominowaną do Oscara 21 razy), Colina Firtha (2 Oscary za pierwszoplanowe role), Pierca Brosnana, Julie Walters, Christine Baranski i Amandę Seyfried. Akcję filmu zlokalizowano zaś na pięknych greckich wyspach (Skopelos - Kalokaira). Piosenki ABBY miały służyć za tło do romantycznej historii (Sophie, by dowiedzieć się, kto naprawdę jest jej ojcem, zaprasza na wyspę 3 "podejrzanych") jednak bardzo szybko okazało się, że to historia jest tłem dla tej ponadczasowej muzyki. 

Kasowy sukces produkcji zadecydował o kolejnych datach musicalu "Mamma Mia!" (wystawiany był także w Polsce!), dodatkowo piosenki ABBY powróciły na chwilę na listy przebojów. To co interesowało jednak wszystkich najbardziej, to czy powstanie kontynuacja hollywoodzkiego hitu. Plotki o kolejnej części (pierwsza zostawiła przecież otwartą furtkę do ewentualnej kontynuacji) krążyły już od kilku lat. Dokładnie rok temu ogłoszono, że druga część powstanie, a młodszą Meryl Streep zagra Lily James. Później fanów produkcji zelektryzowała informacja, że w produkcji pojawi się również... Cher! Na wielkim ekranie znajdą się również postacie z poprzedniej części. Jednak akcja filmu cofa się w czasie, więc mamy szansę poznać naszych ulubionych bohaterów za młodu.  

"W 1979 roku, uduchowiona i odważna młoda Donna Sheridan (James), młoda Tanya (Wynn) i Rosie (Davies) – znane także jako Donna i Dynamitki – kończą studia na Oxfordzie. Donna wie jedno – chce teraz zanurzyć się w życiu, poznać jego smak, zjechać Europę wzdłuż i wszerz. Jej przeznaczenie wypełni się na greckiej wyspie Kalokairi. Podczas podróży poznaje trzech młodych przystojniaków – Harry’ego (Skinner), którego poznaje w Paryżu, Billa (Dylan), który na swym jachcie pomaga Donnie dostać się na wyspę, oraz Sama (Irvine), w którym się zakochuje. Jej szczęście jest tak wielkie, że wprost namacalne, och, i zaraźliwe. Donna postanawia zostać na wyspie i tu stworzyć swój raj na Ziemi. Szybko dostaje pracę, śpiewając w jednej z tawern, i zajmuje opuszczony, nadgryziony zębem czasu dom, w którym zniszczone jest wszystko, łącznie ze schodami – ale schody zaczynają się, gdy Donna odkrywa, że Sam jest zaręczony. Złamane serce dziewczyny próbują uleczyć niezawodne przyjaciółki – Tanya i Rosie. Tyle że Donna dochodzi do siebie bardzo szybko i postanawia odnaleźć na Kalokairi szczęście sama. Wkrótce jednak orientuje się, że spodziewa się dziecka."

Za reżyserię i scenariusz odpowiada Ol Parker. Międzynarodowa premiera filmu miała miejsce 18 lipca, do polskich kin obraz trafił właśnie dzisiaj (27 lipca!). Czy podobnie jak my, już śpiewacie "Mamma Mia! Here I go again, my, my, how can I resist you?".