27-letnia Anna Elliot to główna bohaterka „Perswazji”, czyli powieści Jane Austen, którą Netflix wziął na warsztat. W rolę XIX-wiecznej panny wcieliła się Dakota Johnson. Twórcy zapowiadali, że podeszli do historii z klasycznej angielskiej powieści w sposób nowoczesny, dowcipny a nawet przewrotny. Jak wyszło? Zdjęcia z planu wzbudziły poruszenie fanek i fanów. 

Fani Jane Austen oburzeni zdjęciami z planu „Perswazji” 

Kiedy do sieci trafiły pierwsze zdjęcia, na których możemy zobaczyć bohaterki i bohaterów filmowej adaptacji „Perswazji”, nie obyło się bez poruszenia, ponieważ fanki i fani angielskiej powieści twierdzą, że charakteryzacja Dakoty Johnson do filmu nie odpowiada czasom, w których rozgrywa się akcja powieści. Kochający twórczość Austen szybko uaktywnili się w mediach społecznościowych, komentując niezgodności, bazując w sumie na jednym zdjęciu aktorki. Odbiorcom w oczy od razu rzucił się makijaż oraz ułożenie włosów niezgodne z epoką. Twórcy podkreślają jednak, że netfliksowe „Perswazje” nie mają być odwzorowaniem jeden do jednego treści powieści, lecz nieść ze sobą tchnienie świeżości.

Kto pojawi się obok Dakoty Johnson w „Perswazjach” 

Na ekranie obok gwiazdy „50 twarzy Greya” czy „Sokoła z masłem orzechowym” pojawia się także Henry Golding (jako kuzyn Anny Elliot) znany z komedii „Bajecznie bogaci Azjaci” z 2018 roku w reżyserii Jon M. Chu, jak i Cosmo Jarvis, grający już w „Lady Makbet” w reżyserii Williama Oldroyda, który tym razem zagrał czarującego kapitana Fredricka Wentwortha. Za filmowe „Perswazje” odpowiedzialna jest reżyserka Carrie Cracknell, która do tej pory reżyserowała głównie sztuki teatralne. Zdjęcia do produkcji powstawały między innymi w okolicach Salisbury, w hrabstwie Wiltshire na południu Anglii.

„Perswazje” - o czym opowiada nowa produkcja Netflixa?

„Perswazje” to historia skoncentrowana wokół zbliżającej się do trzydziestki Anny Elliot, która wciąż (jak na tamte czasy) mieszka ze swoją snobistyczną rodziną będącą na skraju bankructwa. Sytuacja finansowa zmusza ich do przeprowadzki do Bath, gdzie bohaterka spotyka dawną miłość, kapitana Fryderyka Wentwortha, którego kilka lat wcześniej odrzuciła za namową krewnych, ponieważ nie miał majątku... Co wyniknie z tego spotkania?

Data premiery „Perswazji” z Dakotą Johnson na Netflix

Netflix zapowiadał, że adaptacja powieści Jane Austen na platformę streamingową w 2022 roku. I jak zapowiadał, tak się stało. „Perswazje” z Dakotą Johnson w roli głównej zadebiutowały na platformie 15 lipca... I z miejsca zalała je fala miażdżącej krytyki. Wśród głównych zarzutów są te o zbyt duże podobieństwo do „Bridgertonów” i spłycanie przekazu powieści.

To najgorsza adaptacja Austen, jaką kiedykolwiek widziałam – oznajmiła na Twitterze dziennikarka Morgan Leigh Davies z „Bustle”. Absolutnie niewybaczalne. Zlikwidować Netfliksa. Anulować Dakotę Johnson  – skwitowała. 

To jeden z wielu głosów utrzymanych w podobnym tonie. Clarisse Loughrey z „The Independent” pokusiła się nawet o twierdzenie, że twórczynie i twórcy ekranizacji nie przeczytali powieści Jane Austin...

„Perswazje” – oficjalny trailer

Jeśli zastanawiacie się, czy warto poświęcić swój czas na miażdżoną przez krytyczki i krytyków produkcję, najpierw obejrzyjcie oficjalny zwiastun i zobaczcie w naszej galerii zdjęcia z planu. Dadzą wam mały przedsmak tego, z czym będziecie mieć do czynienia w pełnym wymiarze.

Zobacz także: